Základní pravidla pro montáž zemních svítidel.

03. 06. 2010



Základní pravidla pro montáž zemních svítidel.

Kvalitě instalace zemních svítidel je třeba věnovat zvláštní pozornost. Ačkoli se to na první pohled nejeví, v případě instalace zemních svítidel ve venkovním prostředí se v našich podmínkách jedná o elektrické zařízení vystavené mimořádným klimatickým podmínkám. Jednoduchým důkazem je skutečnost, kdy zejména po zimním období evidujeme zvýšený počet reklamací v důsledku rosení, nebo dokonce plného zatečení vody do zemního svítidla. Z velké části je příčinou reklamace nesprávná montáž, nebo použití svítidla, které do našich klimatických podmínek není vhodné.

Příčiny zatečení, či rosení zemního svítidla jsou následující:

1. Drenáž pro odtok protékající vody.

Žádná, nebo nedostatečná drenáž pro odvod dešťové vody. Většina zemních svítidel je dodávána v krytí IP67. To znamená odolnost krytí svítidla proti zaplavení vodou po dobu maximálně 30 minut a současně výškový tlak vody nesmí být vyšší než 1m.

Provedení vlastní drenáže.

Jedná-li se o instalaci zemního svítidla například do trávníku či záhonu, kde svítidlo nebude vystavováno pojezdu vozidel, pak postačí zhotovit pod svítidlo vhodnou drenáž odvádějící dešťovou vodu. Vyhloubí se jáma kde se její velikost volí podle absorbce podkladu (větší v jílovitém ale propustném podloží, méně ve štěrkovém, vsákavém podloží), na dno drenážní jámy se umístí štěrk pro zajištění rozptýlení a zajištění absorbce stékající dešťové vody do podloží. Nad tímto trativodem se umístí např. novodurová trubka s objemem cca dvojnásobku objemu svítidla ale nejlépe tak, aby trativod dosahoval pod zámrznou hloubku, *viz bod 3. Na vrchol této trubky se nasadí svítidlo s boxem tak, aby povrch svítidla byl mírně nad terénem a při děšti byl umožněn odtok vody směrem od svítidla a ne do prostoru pod svítidlem. Dále je nezbytné vyhodnotit to, aby zemní svítidlo nebylo v místě přirozeného koryta dešťové vody vznikající při intenzivním dešti.

Nákres montáže zemního svítidla se štěrkovým drenážním podkladem. Štěrkový trativod má být nejméně stejného objemu jako je objem vlastního svítidla.
Základní pravidla montáže zemních svítidel.

V případech, kdy se jedná o montáž zemních svítidel do nevsákavých podkladů (beton, skála), nebo hydroizolačně ošetřených podkladů jako jsou terasy, betonové chodníky a podobně, je třeba zajistit odtok vody stékající kolem zemního svítidla kanalizačním potrubím.

Typický případ nesprávné instalace zemního svítidla.
A. Nebyla zbudována drenáž nebo je již nefunkčíní (zamrzla, nebo se ucpala usazeninami).
B. Použitý levný typ výrobku není schopen odolávat klimatickým podmínkám a došlo k zatečení (vtažení) vody vývodkou kabelu do elektrické části zemního svítidla.

Příklad nefunkční drenáže pod zemním svítidlem.


2. Nájezdná nosnost zemního svítidla.

Dalším aspektem životnosti zemního svítidla je odolnost proti zátěži. Podle místa použití, v tomto případě při instalaci do pojezdové komunikace, je třeba zemní svítidla vybírat i s ohledem na tzv. nájezdnou nosnost zemního svítidla. Tímto se má na mysli maximální tlak nápravy vozidla a současně maximální rychlost, kterou je svítidlo při pojezdu vozidla přes svítidlo schopno zvládat tak, aby nedošlo k jeho poškození. Jedná-li se o zemní svítidla určená pro možnost pojezdu vozidel je v popisu výrobku uvedeno např.: 10kN / při max 10km/h.

V případech, kdy zemní svítidlo vystaveno pojezdu vozidel je navíc třeba zemní svítidlo uložit nejčastěji do betonového základu tak, aby svítidlo bylo v komunikaci fixováno proti pohybu vlivem sil způsobených nájezdem vozidel. 
Dále je nutno dbát také na to, aby menohlo dojít k odstavení vozidla kolem na rozsvícené zemní svítidlo. Zejména u žárovkových a výbojkových zemních svítidel může teplota povrchu skla svítidla dosahovat teplot, kdy může dojít k poškození -  tavení či zapálení pneumatiky automobilu. 


3. Vliv klimatických podmínek na zemní svítidla.

Asi nejvíce chyb se ale v našich podmínkách stává vlivem podceňování klimatických podmínek. Mrazivé počasí, kdy zemní svítidlo je zakryto vrstvou sněhu, který se po zapnutí svítidla začne rozpouštět a voda stéká do prostoru pod svítidlem, kde při nedostatečné hloubce trativodu zmrzne a hromadí se, nebo vytvoří prostředí s vysokou vlhkostí. Není-li vývodka přívodního napájecího kabelu dostatečně těsná i v mrazu, pak zahřívající se svítidlo po zapnutí vytlačuje teplý vzduch z vnitřního prostoru svítidla, kde je světelný zdroj. Po vypnutí napájení svítidlo chládne a kolem vývodky kabelu vtáhne chladný vzduch obsahující i vysokou vlhkost, nebo nashromážděnou vodu z prostoru pod svítidlem. Právě toto je dle výzkumných laboratoří hlavní příčinou pronikání vlhkosti do svítidla a ne jak se zákazníci mylně domnívají, horní těsnění kolem skla a potvrzuje to i platnost tzv. Pascalova zákona. Proto kvalitní výrobci svítidlo opatří cca 1m kabelem, kde z výroby je zajištěna těsnost i v mrazivém počasí. Pouze takto je v našich klimatických podmínkách zajištěna dobrá odolnost zemních svítidel proti pronikání vlhkosti a tím i dlouhodobá spokojenost se zemními svítidly. 

Praxe z dlouhodbého pohledu ukázala, že naprostá většina zemních svítidel v nízké cenové relaci (většinou původem z Číny) a to ikdyž jsou vyrobena z nerezového materiálu nejsou chopna odolávat jak jakékoli nájezdné odolnosti, tak vlivům klimatických podmínek v ČR. Tato zemní svítidla v nízké cenové relaci jsou vhodná pro mírná klimatická pásma, kde není mrazivá zima, nebo v ČR pro instalaci v interiérech. Teprve výrobky značkových evropských výrobců BEGAARCLUCE, SIMES jsou dostatečně kvalitní konstrukce pro aplikace v exteriérech a klimatické podmínky na území ČR.  


Sekce žárovkových, zářivkových a výbojkovývh zemních svítidel je zde.

Sekce zemních svítidel osazených LED světelnými zdroji je zde.

Svítidla, světelné zdroje napájecí transformátory a další jejich části je elektrotechnický výrobek. Při nesprávné manipulaci s těmito zařízeními může dojít k úrazu elektrickým proudem s trvalými následky, či k usmrcení. Proto instalaci, zapojení, uvedení do provozu, opravy a údržbu musí provádět osoba s elektrotechnickou kvalifikací a platnými osvědčeními pro daný typ zařízení.