Užitečné tipy pro výběr LED pásků

05. 01. 2020


LED pásky a LED profily jsou v současnosti nepochybným fenoménem při řešení osvětlení jak bydlení, tak komerčních prostor. K hlavním přednostem patří levné, jednoduché a kreativní řešení, které dřívější světelné zdroje (zářivky, nebo neon) v takové podobě, jednoduchosti a ceně nenabízely. Současná záplava nabídky LED pásků zároveň pokládá otázku: Jaký LED pásek vybrat a proč?

Výběr LED pásku se v první řadě řídí hliníkovým profilem pro LED pásek, resp. vedle výkonu LED pásku, zejména montážní šířkou pro instalaci LED pásku, kterou daný hliníkový profil pro LED pásky umožňuje instalovat. T.j. napřed doporučujeme vybrat vhodný hliníkový profil a podle šířky drážky pro LED pásek, následně vybíráme LED pásek vhodného výkonu, teploty světla, indexu podání barev.

Nabídka přisazených hliníkových profilů pro LED pásky.

Nabídka vestavných hliníkových profilů pro LED pásky.

Nabídka hliníkových LED pásků, pro osvětlení obvodu místnosti.

Kompletní nabídka hliníkových profilů pro LED pásky

Po výběru profilu se soustředíme na volbu výkonu LED pásku. 
K nejčastějším a nejjednodušším aplikacím LED pásků patří osvětlení kuchyňské linky, kde ve většině případů vybíráme mezi výkonem LED pásků cca 6W-11W. Po stránce teploty světla, doporučujeme tzv. neutrální bílou 4000K, která je v našich zeměpisných podmínkách nejoptimálnější teplotou světla pro pracovní prostory.


Pro dekorativní osvětlení vitríny postačí výkon LED pásku cca 2W-4,5W. Volba teploty světla závisí na druhu osvětlených předmětů. Pokud se jedná o dekorativní předměty, pak nejčastěji používanou teplotou je teplá, v rozsahu 2200K-3200K, která v osvětlených vitrínách působí nejpříjemněji.
Další variantou osvětlení ve vitríně je hliníkový profil, pro osvětlení hrany skla.

Pomocí LED pásků, lze bezproblémově realizovat osvětlení celé místnosti.

Nejčastější aplikací je skryté, nepřímé osvětlení obvodu místnosti. Zde je třeba se rozhodnout, zda osvětlení bude pouze dekorativní, pomocí malovýkonových LED pásků s příkonem cca 2W-11W. Po stránce teploty světla se pro dekorativní osvětlení místnosti nejčastěji volíme teplotu 2200K - 3200K. Pokud očekáváme světlo intenzivní, pak vzhledem ke ztrátám vznikajícím skrytím LED pásku volíme z vyšších výkonů, nejčastěji v rozashu výkonu mezi 14W-35W. V případu výkonnějšího osvětlení místnosti mají zákazníci v oblibě nejčastěji teplotu 2700K-3000K - LED pásky s teplým světlem.

U výkonných realizací nepřímého osvětlení například obývacího pokoje, nebo kuchyně, má určitě smysl zvážit možnost osvětlení s nastavením teploty světla. CCT LED pásky s možností nastavení teploty světla často nazývané "chromacontrol", nebo "tunnable white", jsou nejčastěji dodávány s možností nastavení teploty v rozsahu 3000K - 6000K. CCT nastavení teploty světla funguje na principu míchání, prolínání teplé 3000K a denní 6000K teploty světla LED pásku. Ceny CCT LED pásků v současnsoti již nepředstavují zásadní navýšení cenové relace. Stejně tak pro ovládání jsou k dispozici poměrně levné bezdrátové ovladače, často s možností nastavení teploty světla pomocí mobilního telefonu, či tabletu, t.j. pro realizaci obvykle nejsou potřebné zásadní zásahy do klasické elektroinstalace.
V případu nepřímého osvětlení místnosti - stropu nebo stěn, se rovněž často používá dekorativní, barevné osvětlení obývacího pokoje, nebo ložnice pomocí RGB (Red - červená, Green - zelená, Blue - modrá), nebo RGBW (Red - červená, Green - zelená, Blue - modrá, White - bílá) LED pásků.

Velmi efektně také může vypadat přímé osvětlení místností, kde se kreativitě řešení meze nekladou. Ke stropním aplikacím se používají jak přisazené, tak vestavné hliníkové profily pro LED pásky.

Mezi další aplikace patří speciální LED pásky pro osvětlení potravin, především pro: pečivo, sýry, maso, uzeniny, mořské plody a ryby, ovoce.