Nejlepší bodovky do sádrokartonu

27. 04. 2025


..To je světel. Na těch stránkách mají úplný chaos.. Kdo se v tom má vyznat? ..Jakou bodovku do sádrokartonu mám vybrat? ..Všechno je to takové stejné a vůbec se neorientuji podle čeho ta světla vybrat. ..Už na ty světla čučím nejmíň hodinu a nic jsem nevybral/a. Ale co.. něco tam mrsknu..

Zjednodušeně: Nevím co chci, ale moc dobře vím co nechci a jediné, v čem má zákazník zcela konkrétně jasno, je: "Chci, aby to svítilo dost." Přitom většina lidí nedokáže popsat představu: "Co je to dost světla." a to se nebavíme o atmosféře vytvořené světlem, která je v případu výběru osvětlení domácnosti až na výjímky mnohem podstatnější, než intenzita světla. ..A tak se stane, že obývák svítí jako nevlídná kancelář a v kanceláři nevidíme, protože zde svítíme jako v baru. Mnohdy se nestačím divit, jaké světlo do některých prostor vyberou jak zákazníci (to lze u laika pochopit) tak dokonce interiérový designéři nebo architekti (tam to nelze odpustit). Přitom výběr osvětlení není žádná věda a řídí se vlastně jen několika jednoduchými pravidly. Právě v případu podhledových světel se tyto základní chyby dějí asi nejčastěji. 

Lidé v této zemi zkrátka neradi vybírají světla. Pokud se mnou čtenář nesouhlasí, stačí se projít večer po libovolném tuzemském sídlišti a podívat se do oken bytů, čím lidé ve svých ponurých domovech svítí. Raději klopím zrak.. Pro srovnání, stačí se projít večer po Amsterodamu a podívat se nejen čím, ale jak svítí Holanďané pověstní navíc svým nezatemňováním oken třeba ve svých hausbótech. Je to nebe a peklo. "Světelnou kulturu" či jak to nazvat, zkrátka nemáme v sobě. Přitom světlo je hra a další dimenze, jak si prostředí ve kterém žijeme, vytvořit příjemnější. Výběr světel tedy neprobíhá podle pravidla: "Toto by se mě tam asi líbilo." ale má mnohem širší souvislosti.

Koho jsem už tímto úvodem třeba popudil, nemusí číst dál.

A nyní vážně. Ikdyž často slýchávám: "Váš web je takový nepřehledný a nevím co vybrat.", pak většina svítidel  své často jedinečné poslání nejen po stránce v rozdílného tvaru, barvě povrchu, rozměru či designu což laik hodnotí jako první, ale v řadě specifických vlastností, spočívajících ve způsobu vyzařování (přímé, nepřímé, bodové, plošné), účinnosti světelného zdroje (LED žárovka vs. LED svítidlo), možnosti stmívání (triac, DALI, 1-10V, smart systémy), přepínatelné, nebo plynulé nastavení teploty světla CCT, možnosti začlenění do chytré domácnosti, jakož i dalších technických vlastností, kam patří odolnost proti vodě a prachu (krytí IP), mechanickému poškození (IK), potlačení oslnění UGR, nebo v případu podhledových světel vestavná hloubka svítidla. ..a to se nebavím o cenovém hledisku. Proto se mnohdy stane, že ani výběr mezi tisícovkou svítidel v jedné kategorii představy, či potřeby zákazníka nakonec nemusí zcela uspokojit.  Tyto texty mají za cíl pomoci při výběru správného osvětlení tak, aby věci fungovaly jak potřebujeme. Alespoň z mého pohledu, silnou stránkou tohoto webu jsou právě vyhledávací nástroje sloužící jako "hledač řešení" právě pro potřeby správného osvětlování.

 

 

Jak vybrat podhledová svítidla?

 

Bodovky do sádrokartonu – praktické a stylové řešení osvětlení pro každý interiér

Podhledová svítidla, známá také jako bodovky do sádrokartonu, jsou stále oblíbenější volbou při řešení moderního osvětlení domácností, nebo osvětlení restaurace a dalších komerčních prostor. Díky svému nenápadnému vzhledu a široké škále využití nabízejí praktické i estetické výhody, které ocení každý, kdo chce skloubit funkčnost s designem.

 

Obsah:

  1. Jaké jsou výhody podhledových svítidel?.
  2. Kde se podhledová svítidla používají?
  3. Druhy podhledových svítidel.
    1. Plošně vs. bodově svítící podhledová svítidla - kdy vybrat jaké provedení?
    2. Podhledová světla s nastavením směru svícení - výklopné podhledovky.
    3. Vybírat bodovky do sádrokartonu se zabudovaným nebo vyměnitelným světelným zdrojem?.
  4. Podhledová svítidla podle designu.
    1. Podle čeho a kdy vybíráme tvar podhledového světla?
    2. Bezrámečková podhledová světla
    3. Minimalistická podhledová světla
    4. K čemu jsou dobrá podhledová světla UGR<19 - antiglare podhledová svítidla svítidla?
  5. Podhledová svítidla ve zvýšeném krytí IP
    1. Jaký je rozdíl mezi podhledovými světly do koupelny a venkovními podhledovými svítidly?
  6. Jaké jsou možnosti stmívání podhledových světel?
    1. Podhledová světla stmívatelná triakovými stmívači.
    2. Podhledová světla stmívatelná DALI.
    3. Chytrá podhledová svítidla.
  7. Jak rozmístit podhledová svítidla?
  8. Na co si dát při montáži podhledových světel pozor?
    1. Plánování roštu pro sádrokarton provádět s ohledem rozmístěním podhledových světel.
    2. Vestavná hloubka podhledových svítidel.
    3. Příprava montážního otvoru pro podhledové světlo.
    4. Podmínky pro montáž podhledových svítidel do stropu z hořlavých materiálů.
    5. Montáž podhledových světel do stropů s izolační rohoží.

 

 

1. Výhody podhledových svítidel

Jednou z hlavních výhod podhledových svítidel je jejich nenápadný vzhled – světla jsou zapuštěna přímo do sádrokartonového stropu, čímž neruší celkový vzhled interiéru. Kromě toho přinášejí i další benefity:

  • Úspora místa – ideální do místností s nízkou světlostí nebo menších místností.

  • Moderní design – čisté linie a minimalistické provedení doplňují každý styl interiéru.

  • Flexibilita – bodovky do sádrokartonu lze rozmístit přesně podle potřeby, čímž se dosáhne optimálnějšího osvětlení, ve srovnání třeba se stropními svítidly.

  • Možnost stmívání – u mnoha modelů lze regulovat intenzitu světla a u těch, kde to na první pohled nejde, lze vyměnit předřadník za stmívatelný.

  • Nízká spotřeba energie – Proto si můžeme ve srovnání s minulostí dovolit s nižšími náklady svítit na vyšší a tím optimálnější hladiny osvětlení.

 

2. Kde se podhledová svítidla používají?

Podhledová svítidla jsou oblíbeným řešením osvětlení vlastě ve všech typech především moderních interiérů, díky své nenápadnosti, funkčnosti a estetickému vzhledu. Jejich využití je široké a nacházejí uplatnění v různých místnostech domácnosti kam patří:

 

Obývací pokoj a ložnice

V obývacím pokoji a ložnici poskytují podhledová světla příjemné, intimní osvětlení. Umístěním těchto svítidel lze zdůraznit dekorativní prvky, jako jsou obrazy či fotografie, a vytvořit tak útulnou atmosféru. Díky možnosti směrování světla lze efektivně osvětlit konkrétní oblasti například prostor konferenčního stolku, obrazy na stěnách a umělecké předměty.

 

pohledová svítidla do obýváku

Bodovky do sádrokartonu vytváří v obývacím pokoji intimní, útulnou atmosféru a mohou zvýraznit osobité prvky v interiéru.

 

Kuchyně

V kuchyni je důležité mít dostatečně silné a rovnoměrné osvětlení pracovní plochy. Podhledová svítidla umístěná nad pracovní plochou jsou ideální volbou, protože se snadno udržují čistá a poskytují kvalitní světlo pro přípravu pokrmů. Mohou být instalována nad pracovní deskou, kuchyňským ostrůvkem či jídelním stolem, čímž zvyšují komfort při vaření a stolování.

 

Buňková světla v kuchyni

Osvětlení varného ostrůvku pomocí buňkových podhledových svítidel s nízkým oslněním UGR<19 působí nenápadně a kvalitně osvětlí pouze prostor varného ostrůvku a nenarušuje atmosféru přilehlého obývacího pokoje. Mmch, takto má osvětlenou kuchyni pan rozumbrada, který tato moudra píše.

 

Buňková podhledová světla UGR<19

Světla do kuchyně

 

Koupelna

V koupelně je třeba dbát na bezpečnost a zvolit svítidla s odpovídajícím stupněm krytí (IP). Podhledová svítidla do koupelny s vyšším IP krytím jsou odolná vůči vlhkosti a stříkající vodě, což je činí vhodnými pro použití v této místnosti. Poskytují dostatečné osvětlení pro každodenní hygienu a zároveň přispívají k modernímu vzhledu koupelny.

bodovky do koupelny

Podhledová světla do koupelny vytváří společně s LED pásky v koupelně příjemnou atmosféru a funkční osvětlení, které splní požadavky jak na plné osvětlení při hygieně před zrcadlem, tak intimní, nebo noční orientační osvětlení které může být řízeno chytrou domácností.

 

Bodovky do koupelny

 

Chodby a předsíně

V úzkých a často tmavých prostorech, jako jsou chodby a předsíně, zajišťují podhledová svítidla osvětlení bez zbytečného zabírání prostoru tak aby bylo možno otevírat i křídla horních šatních sříněk do prostoru. Instalace podhledových světel přispívá k bezpečnému pohybu po domě a vytváří příjemný první dojem při vstupu do domácnosti a společně se senzory pohybu vytváří funkční řešení automatizovaného ovládání. 

podhledovky na chodbu

Osvětlení chodby pomocí LED panelů, umožní rovnoměrné osvětlení tak, aby bylo dobře vidět i do šatních skříní.

 

 

Světlo na chodbu

Orientační osvětlení chodby

Osvětlení šatní skříně

 

Dětský pokoj

V dětském pokoji jsou světla do sádrokartonu praktická díky své odolnosti a bezpečnosti (to napsala AI). ..a já na základu vlastní zušenosti dodám: skleněný lustr šupu novým fotbalovým balónem zkrátka nedá (kde jinde novou merunu otestovat, jestliže venku prší), kdežto podhledovka většinou ano. Podhledová světla v sádrokartonu tak poskytují řešení a současně dostatečné osvětlení pro hraní, učení i odpočinek. 

 

Osvětlení dětského pokoje

 

3. Druhy podhledových svítidel

Bodovky do sádrokartonu lze rozdělit dle různých kritérií – především podle druhu svícení (bodové a plošně svítící) a světelného zdroje (vyměnitelný a pevně zabudovaný).

 

3.1 Kdy vybrat plošně nebo bodově svítící světlo?

Pro většinu lidí, je "takové to malé, kulaté ve stropě" bodovka do sádrokartonu a dál to nikdo moc neřeší. Přitom vyzařovací charakteristika osvětlení obecně, je vedle příkonu svítidla asi nejzásadnějším parametrem pro vnímání osvětlení jako takového. Bodové světlo vytváří dynamiku a významně přispívá k tomu, co je nazýváno "atmosféra prostoru", kdy nevíme proč, ale řekneme: "To je ono, tady se cítím dobře." Takové osvětlení umisťujeme především do prostor určených k odpočinku a relaxaci nejčastěji se jedná o obývací pokoj, ložnice, ale i chodbu (na pocitové osvětlení na chodbě chodba ale nedbáme kvůli relaxaci, ale aby chodba pocitově navazovala třeba na obývací pokoj, nebo ložnici). Naopak, plošné osvětlení eliminuje stíny, napomáhá orientaci v prostoru a používá se především při pracovních činnostech (nejčastěji světlo v kuchyni, světlo do koupelny, osvětlení pracovny). Plošné a bodové osvětlení se navíc v rámci jednoho prostoru v řadě případů velmi dobře vzájemně doplňuje.

 

Druhy podhledových svítidel podle vyzařovací charakteristiky

 

  • Podhledové LED panely pro plošné osvětlení

Většina lidí řadí nesprávně LED panely mezi bodovky. Jediné co má LED panel s bodovkami do sádrokartonu společného je vizuální podobnost, ale tím společné vlastnosti asi končí. Pokud hledáte rovnoměrné osvětlení místnosti, jsou pro toto osvětlení vhodné právě LED panely. Díky své plošné konstrukci zajišťují rozptýlené světlo bez stínů, což je ideální např. pro osvětlení kanceláře nebo v domácnosti do prostor, kde se věnujeme nějaké pracovní činnosti, jako je osvětlení kuchyně, osvětlení koupelny, světlo do dětského pokoje, osvětlení do pracovny, světlo do dílny či osvětlení garáže.

 

LED panely do podhledu

 

  • Bodově svítící podhledová svítidla

Bodovky do sádrokartonu jsou nejčastěji osazeny reflektorem, který koncentruje světlo do jednoho směru. Jsou ideální pro nasvícení konkrétních míst, jako jsou obrazy, umělecké dekorace, konferenčí stolek nebo čtecí kout.

Bodová svítidla mají různý vyzařovací úhel, který volíme podle požadovaného světelného výsledku. Obecně patří mezi zákazníky k nejoblíbenější vyzařovací úhel mezi cca 30°-90°. 

 

Čím užší vyzařovací úhel, tím větší dynamika osvětlení. Široký vyzařovací úhel může při nedostatečném příkonu bodového světla vést k zániku efektu bodového osvětlení a v takových případech říkáme, že prostor "zšedne". Proto při širším vyzařovacím úhlu například 90°, doporučujeme vyšší příkon bodových světel, ve srovnání s úzkým paprskem například 15°.

 

Bodově svítící podhledová světla

 

  • Bodovky do sádrokartonu s nastavitelným vyzařovacím úhlem ZOOM

LED technologie se neustále vyvíjí a některá bodová svítidla umožňují nastavení vyzařovacího úhlu - ZOOM. Změna vyzařoavího úhlu představuje ideální volbu pro ty, kteří si třeba nejsou jisti jaký vyzařovací úhel bude jim nakonec vyhovovat, nebo máme potřebu vyzařovací úhel měnit. Díky své konstrukci mají zoomovatelné bodovky do sádrokartonu možnost nastavení šířky světelného paprsku nejčastěji v rozsahu 15°-60°. Možnost nastavení se obvykle používá pro osvětlení obrazů, dekorativních prvků v místnosti, pro osvětlení konferenčního stolku a podobně.

 

Ukázka světelného výsledu svítidla s nastavitelným vyzařovacím úhlem ZOOM

 

Bodovky do sádrokartonu s nastavením vyzařovacího úhlu ZOOM

 

3.2 Bodovky do sádrokartonu s nastavitelným směrem svícení - výklopná podhledová světla. 

Co by to bylo za bodovky, jestliže nemáme možnost také nastavení směru svícení? Výklopná podhledová světla umožňují nastavení směru svícení například na konferenční stolek, dekorativní předměty a podobně. V případu výklopných podhledových světel se musíme zajímat o maximální úhel vyklopení, který bývá nejčastějí +/- 15°, což je použitelné jen na osvětlení nedalekých předmětů od svislé osy svítidla, například na konferenční stolek a podobně. Pro osvětlení stěn se používají podhledovky s velkým úhlem vyklopení nazývanými "gimbal".

 

Výklopné podhledovky

 

  • Bodovky do sádrokartonu s velkým úhlem vyklopení - gimbal

Pokud potřebujeme větší úhel vyklopení než cca +/-15°, pak se jedná o podhledová světla s velkým úhlem vyklopení, někdy nazývaná "gimbal". Tyto podhledovky podle provedení umožňují vyklopení až 90°, t.j. horizontálně se stropem. Pomocí podhledových světel s velkým úhlem vyklopení bezproblémově osvětlíme obrazy na stěnách, ale snad jakékoli místo v dané místnosti.

 

Výklopné podhledové svítidlo

 

bodovky s velým úhlem vyklopení

Bodovky s velkým úhlem vyklopení - Gimbal se hodí například pro dekorativní osvětlení vertikální zahrady.

 

 Bodovky do sádrokartonu s velkým úhlem vyklopení - Gimbal

 

3.3 Druhy podhledových světel podle možnosti výměny LED světelného zdroje

Nemalá část zákazníků požaduje ve svítidlech vyměnitelný LED světelný zdroj. Požadavku na vyměnitelný světelný zdroj se nelze divit, jelikož v případu poruchy, výměna LED žárovky řeší jednoduchou a rychlou opravu svítidla. Málo se však bere v úvahu to, že vlastní LED světelný zdroj v současnosti bývá menšinovou příčinou poruchy a většinou má závadu LED předřadník, někdy nazývaný driver, což je elektronický obvod, který napájí vlastní LED čip. Životnost LED světelného zdroje stanovuje například ČSN EN 62717 (ed. 2) / IEC 62717 LED moduly pro všeobecné osvětlování – Výkonnostní požadavky, která mj. stanovuje metodiku měření životnosti LED modulů, kde například "L70 50 000 h" znamená, že po 50 000 hodinách používání si zdroj stále udrží alespoň 70 % svého původního světelného toku. Tímto chci říci, že životnosti LED světelných zdrojů se v praxi nemusíme obávat a spíše dojde k zastarání svítidla jako takového, než ukončení živostnosti LED světelného zdroje. Hlavním důvodem, proč se ale na svítidla s vyměnitelnou LED žárovkou neorientovat je to, že LED svítidla jsou podstatně, někdy v násobcích účinnější než LED žárovky, které mají navíc svůj limit příkonu, který je v případu LED žárovek GU10 většinou max 10W a v případu LED žárovek E27 při rozměru A60 (d=60mm, l=110mm) to je přibližně 18W. Lze odhadovat že LED žárovky v budoucnosti z trhu s velkou pravděpodobností až na výjímky použití v klasických svítidlech kde žárovka tvoří součást dobového designu třeba v památkových objektech úplně zmizí a to ať už dobrovolně, kvůli vlastní nízké účinnosti ve srovnání s LED svítidly s integrovaným světelným zdrojem, nebo nedobrovolně pomocí nějaké regulace, jelikož z technického pohledu není důvod na LED žárovkách lpět.

 

Bodovky do sádrokartonu pro vyměnitelnou LED žárovku GU10

Podhledová svítidla GU10 umožňují snadnou výměnu světelného zdroje a jsou oblíbené díky své flexibilitě možné opravy svítidla. Jak ale bylo uvedeno, svítidla na vyměnitelný LED světelný zdroj mají následující výhody a nevýhody: 

 

Výhody svítidel s vyměnitelným světelným zdrojem:

  • Možnost výběru z různých barev a výkonů LED žárovek.
  • Snadná výměna LED žárovky bez nutnosti zásahu do svítidla.
  • Nižší pořizovací cena světla ikdyž ani toto není mnohdy pravdou a LED světlo s integrovaným LED světelným zdrojem může být levnější, než světlo na LED žárovku.

 

Nakonec, srovnejme si třeba cenové relace stropních světel na led žárovku, vs. LED světel s integrovaným světelným zdrojem online:

Toto srovnání probíhá automatizovaně bez manipulativního zásahu. Nám aspoň v době tvorby tohoto článku vyšly levněji světla s integrovaným LED zdrojem.

 

LED světla na LED žárovku

LED světla na LED žárovku

 

LED světla s integrovaným světelným zdrojem

LED světla

 

Nevýhody svítidel s vyměnitelným světelným zdrojem:

 

Bodovky do sádrokartonu na LED žárovku GU10

LED žárovky GU10

 

Bodovky do sádrokartonu s integrovaným světelným zdrojem

Jedná se o moderní řešení orientované na maximální účinnost, kde je světelný zdroj pevně zabudován do svítidla.

Výhody bodovek do sádrokartonu s integrovaným světelným zdrojem:

  • Vysoká účinnost a dlouhá životnost LED světelného zdroje (často přes 30 000 hodin).
  • Možnost stmívání, podle provedení nejčastěji: digitální systém DALI, chytrými systémy například TUYA, nebo triakovými stmívači.
  • Elegantní design bez rušivých prvků.
  • Nižší spotřeba energie ve srovnání s LED žárovkami.

Nevvýhody bodovek do sádrokartonu s integrovaným světelným zdrojem:

  • Nelze jednoduše vyměnit světelný zdroj – v případě poruchy je nutná výměna čipu, předřadníku, nebo celého svítidla.

 

LED bodovky do sádrokartonu

 

4. Podhledová svítidla členíme také dle designu

Ikdyž jsou bodovky do sádrokartonu nenápadné, při výběru správného osvětlení hraje design zásadní roli. Podhledová světla vybíráme nejen podle tvaru (kruhová podhledová světla, čtvercová podhledová světla, obdélníková a lineární podhledová světla), ale také podle provedení rámečku, kde se požávají podhledovky s rámečkem, nebo minimalistická tzv. bezrámečkové bodovky do sádrokartonu. Dalším hlediskem jsou optické vlastnosti bodovek do sádrokartonu, kde současné trendy vedou k používání světel s nízkým činitelem oslnění a tím vytvoření lepší světelné pohody jak na pracovišti, tak obytných prostorách. 

 

4.1 Podle čeho a kdy vybíráme tvar podhledového světla?

Z vizuálního hlediska se podhledová světla nejčastěji vybírají podle tvaru, kde nejoblíbenější jsou  kruhová podhledová světla, která vypadají jednak dobře a kruhový tvar světla zjemňuje interiér a dále, instalace kulatých podhledovek je ve srovnání se čtvercovými podhledovkami mnohem jednodušší. Jen se do sádrokartonu frézkou vykrouží kruhový otvor a světlo se do otvoru osadí.

 

Kruhová podhledová světla

Kulatá podhledová svítidla

 

Čtvercová podhledová světla

Čtvercové podhledovky vyžadují náročnější montáž, jelikož montážní otvor musíme nejčastěji zúhlovat s obvodovými stěnami místnosti, nebo dalšími prvky interiéru a jakákoli náprava chybně zhotoveného otvoru je pak náročná.

 

Čtvercová podhledová světla

Čtvercová podhledová svítidla

 

Obdélníkové a lineární podhledová svítidla

Dalším typem podhledových svítidel jsou obdélníková, nebo lineární podhledová světla, kde jde nejčastěji o podhledová svítidla z hliníkových profilů.

 

Obdélníková podhledová svítidla

 

LED profily do sádrokartonu

Lineární svítidla do sádrokartonu lze v současnosti velmi jednoduše realizovat pomocí LED profilů do sádrokartonu

 

podhledový LED profil

Pomocí podhledového LED profilu lze realizovat osvětlení v podobě kontinuální linie minimalistického designu

 

Podhledový LED profil

 

 

4.2 Bezrámečková podhledová světla - frameless podhledová svítidla

Dalším hlediskem výběru podhledových svítidel je rámeček. Nejzákladnější druhy podhledovek mají rámeček, který kryje montážní otvor. Současný trend minimalismu tento rámeček zužuje na tzv. "úzkorámečková podhledová svítidla", nebo používají tzv. bezrámečková podhledová svítidla.

 

Bezrámečková podhledová svítidla – čistý a elegantní vzhled

Bezrámečková svítidla, často nazývaná také jako trimless, jsou navržena tak, aby perfektně splynula s povrchem stropu. Po instalaci nevystupují nad jeho úroveň, čímž vytvářejí dokonale hladký a čistý dojem. Tento typ osvětlení se často využívá v luxusních interiérech, galeriích nebo moderních kancelářích, kde je kladen důraz na detail a vizuální čistotu.

bezrámečková podhledová světla

Bezrámečková podhledová svítidla jsou pevně instalována do sádrokartonového stropu a vytvářejí minimalistické provedení splňující požadavky pro náročné interiéry.

 

Bezrámečková podhledová světla

 

4.3 Minimalistická podhledová světla – méně je více

A pokud nám jsou bezrámečková podhledová svítidla málo, pak lze použít minimalistická podhledová světla. Nejde o nic jiného, než o snahu co nejmenším otvorem vyslat co nejvíce světla. Minimalistické podhledovky existují jak v tzv. "rámečkovém" (s límcem překrývající montážní otvor), tak bezrámečkovém provedení. Minimalistických svítidel tohoto typu se v nabídce výrobců pohybuje poměrně málo a v případu, kdy na našem webu nenaleznete co hledáte, pak pošlete poptávku a zpracujeme řešení na míru.

 

minimalistické podhledové světlo

Některá minimalistická podhledová svítidla jsou vybavena optickým systémem, zajíšťující optimální a přesnou distribuci světla.

 

Pokud tedy preferujete jednoduchost, minimalistické podhledovky jsou pro vás tou pravou volbou. Absence jakýchkoli ozdob, pouze "malá dírka do stropu" o průměru někdy jen 15-20mm, dělají z těchto světel ideální doplněk do skandinávských, industriálních nebo moderních interiérů. Minimalismus v osvětlení podporuje klid a vizuální harmonii prostoru.

 

Minimalistická pohledová světla

Minimalistické podhledovky podtrhují vzhled interiéru.

 

Minimalistická podhledová svítidla

 

4.4 K čemu jsou dobrá podhledová světla UGR<19 - antiglare podhledová svítidla svítidla?

S rostoucí účinností LED světelných zdrojů je třeba hledat opatření, aby světlo neoslňovalo a působilo příjemně. Povinnost používat svítidla s indexem oslnění UGR (Unified Glare Rating) menším než 19 vyplývá především z evropské normy ČSN EN 12464-1 (v aktuálním znění, např. ČSN EN 12464-1:2022), která se zabývá osvětlením pracovních prostorů v interiéru. Norma stanovuje maximální přípustnou hodnotu UGR pro různé typy činností a prostředí.

UGR < 19 je požadováno například pro:

  • kanceláře (čtení, psaní, práce s počítačem)
  • učebny
  • zasedací místnosti
  • místnosti pro kreslení nebo návrhářské práce
  •  

 

K zamezení, či redukci oslnění se používá několik řešení. Nejčastěji se jedná o mikroprismatický difuzor, nebo zapuštění LED čipu do tzv. "komínku", nebo "buňky".

 

Ukázka srovnání svítidel z hliníkového profilu s různým druhem distribuce světla.

 

Mikroprismatický difuzor. Především v případu LED panelů a svítidel z hliníkových profilů, se používá tzv. mikroprismatický difuzor, který světlo propouští s dobrou účinností a současně redukuje vlastnosti svítidla tak, aby činitel oslnění nepřekročil UGR<19. 

 

Kde jsou světla s mikroprismatickým světlem vhodná?

Svítidla s mikroprismatickým difuzorem jsou ideální na všech místech, kde potřebujeme plošné svícení, jako je osvětlení kanceláře, čisté výrobní provozy, osvětlení školní učebny, osvětlení prodejny a v domácnosti pak osvětlení kuchyně, světlo v koupelně, osvětlení garáže a vlastně světla s mikroprismatickým difuzorem asi kromě lustrů a dalších dekorativních svítidel, mohou nahradit svítidla s opálovým difuzorem. Cena mikroprismatického difuzoru je v současnosti podobná jako opálového difuzoru a lze tak předpokládat, že s rostoucím požadavkem na růst účinnosti svítidel, mikroprismatický difuzor nahradí svítidla s opálovým difuzorem i tam, kde požadavek na redukci činitele oslnění na hodnotu UGR<19 není normami přímo požadován.

 

Výhody řešení činitele oslnění UGR, prostřednictvím mikroprismatického difuzoru:

  • Lepší účinnost mikroprismatického difuzoru ve srovnání s opálovým difuzorem
  • Rovnoměrnější rozptyl světla ve srovnání s buňkovými svítidly.
  • Dobrá cenová relace svítidel s mikroprismatickým difuzorem.

Nenýhody řešení činitele oslnění UGR, prostřednictvím mikroprismatického difuzoru:

  • Nižší účinnost mikroprismatzického difuzoru ve srovnání s buňkovými svítidly.
  • Potlačení činitele oslnění prostřednictvím mikroprismatického difuzoru má s rostoucím světelným tokem LED světelného zdroje své limity.

 

Podhledová svítidla s mikroprismatickým difuzorem UGR<19

 

Komínková svítidla, buňková svítidla. Tato svítidla se vyznačují tím, že světelný zdroj je částečně nebo zcela skrytý v konstrukci svítidla. Rozdíl mezi komínkovým a buňkovým svítidlem spočívá pouze v tom, že v případu komínkového světla se jedná o jednu světelnou šachtu, zatímco v případu buňkových světel se nejčastěji jedná o lineární uspořádání světelných zdrojů menšího příkonu, osazených do jednotlivých buněk (cel) Podhledová světla se zapuštěným světelným zdrojem minimalizují oslnění i v případu distribuce světla z malé plochy, mají větší účinnost a schopnost redukce oslnění, ve srovnání s mikroprismatickým difuzorem a vytvářejí příjemné bodové světlo vhodné pro aplikace, kde potřebujeme větší dynamiku světla, nebo oddělené světelné zóny. Protože světelný zdroj je uložen v "cele" (buňce) proto se zkráceně nazývají jako jako "buňková svítidla". V případu bytového osvtělení, jsou antiglare buňková svítidla ideální volbou například pro obývací pokoje propojené s kuchyní, což je v současnosti oblíbený trend řešení obytných prostor, kde potřebujeme světelně oddělit pracovní osvětlení kuchyně od atmosféry osvětlení obývacího pokoje. Neuděláme však chybu, pokud antiglare buňková svítidla nebo podhledovky se zapuštěným světelným zdrojem použijeme pro osvětlení chodby nebo jako světlo v ložnici, kde lépe docílíme útulné a nerušivé atmosféry. A když už investujeme do komínkových podhledových svítidel UGR<19, doporučujeme pro dosažení maximálního komfortu osvětlení tato svítidla stmívat, popřípadě začlenit do systému chytré domácnosti.

 

Výhody řešení činitele oslnění UGR, prostřednictvím komínkových a buňkových svítidel:

  • Lepší účinnost buňkových a komínkových svítidel, ve srovnání s mikroprismatickým difuzorem.
  • Možnost dosažení vyšších hodnot potlačení činitele oslnění než UGR<19. Velmi často se objevují buňková svítidla s UGR<16 a podobně.
  • Lepší možnost řízení vyzařovací charakteristiky buňkových světel, kde můžeme dobře ovlivnit vyzařovací úhel světla od úzkozářiče například 15°, až po 60°, nebo dokonce 90°, Vyzařovací charakteriastika může být tzv oválná, například v ose x 40°a v ose y 60°. Stejně tak lze v případu potřeby vyrobit reflektorky osazené do buněk s asymetrickou vyzařovací charakteristiku a podobně. 

 

Nevýhody řešení činitele oslnění UGR, prostřednictvím komínkových a buňkových svítidel:

  • Vyzařovací charakteristika buňkových světel má ve srovnání s mikroprismatickým difuzorem zpravidla mnohem větší rozdíl přechodu rozhraní vyzařovací charakteristiky a buňková svítidla proto nemusí být vždy vhodná pro všechny typy komerčních prostor, především s požadavkem na rovnoměrnost osvětlení, kam patří kanceláře, výrobní provozy a podobně. Buňková světla naopak najdou dobré uplatnění například v místnostech, kde potřebujeme světelně oddělit jednotlivé prostory, aniž by se vzájemně světelně ovlivňovaly, typicky například pracovní prostor kuchyně a obývacího pokoje.

 

Komínková podhledová svítidla UGR<19

Komínková podhledová svítidla UGR<19

 

Buňková podhledová svítidla UGR<19

Buňková podhledová svítidla UGR<19

 

 

5. Podhledová svítidla ve zvýšeném krytí IP. Kdy, které a proč vybrat?

Kromě estetické funkce ale hraje zásadní roli také celá řada tectnických vlastností, kam patří stupeň krytí IP, který určuje odolnost svítidla vůči vniknutí prachu a vody. Pokud plánujete osvětlení koupelny nebo venkovního prostoru, rozhodně byste měli sáhnout po podhledových svítidlech se zvýšeným IP krytím.

 

Co je IP krytí a proč je důležité?

IP (Ingress Protection) je mezinárodní standard pro ochranu elektrických zařízení proti vniknutí pevných částic a kapalin. IP kód se skládá ze dvou číslic – první označuje ochranu proti prachu, druhá proti vodě. Například svítidlo s označením IP44 je chráněno proti pevným tělesům větším než 1 mm a stříkající vodě.

 

Stupně krytí IP dle ČSN EN 60529 (33 0330)

První číslo v označení IP znamená, jaká je zajištěna ochrana před vniknutí cizích předmětů:

Stupeň krytí IP Ochrana před nebezpečným dotykem Ochrana před vniknutím cizích předmětů
IP0x Bez ochrany bez ochrany
IP1x dlaní (>5×5 cm) velkých předmětů
IP2x prstem (>12,5x12,5mm) malých předmětů
IP3x nástrojem (>2,5mm) drobných předmětů
IP4x nástrojem, drátem (>1mm) velmi drobných předmětů
IP5x Jakoukoliv pomůckou prachu částečně
IP6x Jakoukoliv pomůckou prachu úplně

 

Druhé číslo v označení IP znamená, jaká je zajištěna ochrana proti vniknutí vody:

Stupeň krytí IP Ochrana proti vnikntí vody
IPx0 bez ochrany proti vniknutí vody
IPx1 Chráněno proti kapající vodě 1-0,5mm za minutu. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze a otáčí se kolem vertikální osys. Doba zkoušky je 10 minut. 
IPx2 Chráněno proti kapající vodě 3-0,5mm za minutu. Jednotka je testována ve 4 pozicích nakloněných o 15° od normální provozní polohy Doba zkoušky je 2,5 minuty na polohu.
IPx3 Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60° vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80-100kN/m2 po dobu nejméně 5 minut.
IPx4 Chráněno proti stříkající vodě. Stejně jako u IPx3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všch úhlech.
IPx5 Chráněno proti tryskající vodě. Voda míří 6,3mm tryskou ve všech úhlech, při průtoku 12,5 litrů za minutu, při tlaku 30kN/m2, po dobu nejméně 3 minuty, ze vzdálenosti 3 metry
IPx6 Chráněno proti intenzivně tryskající vodě. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry
IPx7 Chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metr.
IPx8 Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.
IPx9 Chráněno proti tryskající vysokotlaké teplé vodě.

 

 

5.1 Jaký je rozdíl mezi podhledovými svítidly do koupelny a venkovními podhledovými svítidly?

Podhledová svítidla do koupelny

Koupelna je prostředí s vyšší vlhkostí a rizikem kontaktu s vodou, proto zde platí přísnější požadavky na elektrická zařízení. Podhledová svítidla v koupelně musí mít krytí minimálně IP44. Na straně druhé, podhledová světla do koupelny nejsou vystavena vnějším vlivům, jako je mráz, prašnost, nemo možné mechynické poškození (IK). Proto ikdyž je třeba na podhledová světla požadováno pro daný prostor stejné krytí IP, pak koupelnová světla mají většinou subtilnější konstrukci ve srovnání s venkovními podhledovými světly.

Některá koupelnová podhledová svítidla mají označení například IP44/IP20. Toto označení říká, že z pohledové strany (ze spodu) má svítidlo krytí IP44 a z vnitřní strany podhledu, kde se dutina podhledu považuje za suché prostředí postačí IP20. V případu venkovních podhledových světel musí být realizováno tzv. celokrytí, t.j. venkovní podhledové svítidlo musí splňovat požadavky na zvýšené krytí i z vnitřní strany podhledu. Zvýšené krytí platí u venkovních podhledovek i pro případný oddělený předřadník.

 

Podhledová svítidla do koupelny

 

Podhledová světla do koupelny

 

Zóny v koupelně dle ČSN-33200-7-701, část 7 - Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech, oddíl 701 - Prostory s vanou nebo sprchou a umývací prostory.

 

bezpečnostní zóny v koupelně

Pro jednotlivé zóny platí následující požadavky na krytí IP koupelnových svítidel:

  • Zóna 0 – vnitřní prostor vany či sprchového koutu, kde svítidla musí mít v zóně "0" krytí IP67 - Možnost občasného zaplavení vodou max 30minut, max 1m pod hladinou.
  • Zóna 1 – prostor nad vanou do výšky 2,25 m, kde svítidla musí mít v zóně "1" krytí IP44 - Odolnost proti netlakové vodě stříkající ze všech stran .
  • Zóna 2 – navazuje na zónu 1 a je do vzdálenosti 0,6 m od vany a výšce nad 2,25 m, kde svítidla musí mít v zóně "2" krytí IP43 - Odolnost proti  kapající vodě pod úhlem max 60°.
  • Zóna 3 – zbývající prostor koupelny, kde svítidla musí mít v zóně "3" krytí IP20 - Výrobek je určen pro instalaci v suchém prostředí v interiérech.

 

Venkovní podhledová svítidla

Venkovní prostředí klade na svítidla ještě vyšší nároky. Musí odolávat nejen vlhkosti, ale i dešti, mrazu, prachu nebo větru. Venkovní podhledová svítidla by měla mít minimálně IP44, pokud jsou vystavena například tlakové vodě, pak IP65. Zvýšené krytí platí i pro případné oddělené napájecí předřadníky k temto svítidlům.

 

 

Venkovní podhledová světla

 

6. Jaké jsou možnosti stmívání podhledových světel?

Stmívání podhledových světel je stále oblíbenější součástí moderního osvětlení interiérů. Nejenže umožňuje upravit intenzitu světla podle momentální potřeby, ale také pomáhá vytvořit útulnou atmosféru a šetří energii. Jaké možnosti stmívání tedy máte k dispozici?

 

6.1 Podhledová světla stmívatelná triakovovými stmívači.

Stmívání podhledových světel pomocí triakového stmívače vychází s původního stmívání žárovkových svítidel a proto je mezi uživateli oblíbené. Stmívání elektronických předřadníků triakovými stmívači však nelze srovnávat se stmáváním wolframové žárovky a nese sebou řadu komplikací, kam spadá menší rozsah stmívání, někdy dokonce jen v rozsahu 50-100%. dále je třeba někdy vybrat správnou kombinaci stmívače a světla stmívatelného triakovým stmívačem.

Výhody stmívání světel triakovým stmívačem:

  • Snadná náhrada běžného vypínače za nástěnný triakový stmívač.

Nevýhody stmívání světel triakovým stmívačem:

  • Většinou menší roszah stmívání ve srovnání se stmíváním DALI, nebo tzv chytrými svítidly, někdy jen v rozsahu 50-100%
  • Někdy je nutno vyhledat kompatibilní stmívač k dané sestavě svítidel stmívatelných triakovým stmívačem.

 

Podhledová svítidla stmívatelná triakovými stmívači

Podhledová svítidla stmívatelná triakovými stmívači

 

6.2 Podhledová světla stmívatelná DALI.

Digitální systém DALI je spolehlivý, profesionální způsob stmívání osvětlení, osvědčený mnohaletými zkušenostmi, který se používá pro řízení osvětlení v kancelářích, osvětlení průmyslu, obchodní centra a podobně, kde se používá komplexní systém řízení a automatizace budov jako ke KNX, LOXONE, Elko EP, NIKO Home Control a podobně.

6.2.1 Výhody stmívání světel systémem DALI:

  • Spolehlivý, robustní systém stívání vhodný i pro velké instalace.
  • Rozsah stmívání nejčastěji 1-100%
  • Široká nabídka svítidel stmívatelných systémem DALI
  • Flexibilní změna ovládání, například potřebujeme přidat další ovládací místo (vypínač).

 

6.2.2 Nevýhody stmívání světel systémem DALI:

  • Pro řízení pomocí systému DALI, je třeba zřídit speciální dvouvodičovou sběrnici, která vede do každého ovládacího místa a ke každému svítidlu
  • Ačkoli vlastní pojetí systému DALI je pro nastavení a servis potřeba specializovaný software, který je však dostupný zdarma. 

 

Podhledová svítidla DALI

Podhledová svítidla DALI

 

6.3 Chytrá podhledová svítidla.

Chytrá podhledová svítidla mají řadu výhod a především v bytových instalacích osvětlení se zřejmě brzy stanou zcela běžnou součástí osvětlení domácnosti. Chytré bodovky do sádrokartonu představují ideální řešení pro každého, kdo hledá moderní, úsporné a plně přizpůsobitelné osvětlení. Pomocí telefonu nebo ovladačů, si můžete snadno nastavit intenzitu teplotu světlasvětla podle aktuální nálady, denní doby nebo konkrétního účelu – ať už relaxujete, pracujete nebo hostíte přátele.

Stmívatelná podhledová světla se ovládají přes aplikaci v mobilním telefonu, hlasem (např. pomocí Google Assistant nebo Amazon Alexa), případně automatizovaně pomocí scénářů chytré domácnosti. Nastavení probíhá intuitivně a umožňuje nejen měnit jas, ale často i barevnou teplotu nebo odstín světla.

 

6.3.1 Výhody stmívání světel chytrým systémem

  • Široký rozsah stmívání, nejčastěji v rozsahu 1-100%.
  • Jednoduchá integrace chytrého osvětlení do klasické elektroinstalace ovládané běžnými vypínači
  • Nastavení si může provádět uživatel bez znalostí programování, pomocí aplikace v telefonu.
  • Široká nabídka chytrého osvětlení
  • Příznivá cenová relace systému TUYA
  • Používání zvládne i boomer.

 

6.3.2 Nevýhody stmívání světel chytrým systémem

  • Potřeba nastavení chytrých svítidel může odrazovat celou řadu uživatelů zvyklých na běžná svítidla.

 

Chytrá podhledová svítidla

Chytrá podhledová svítidla

 

7. Jak rozmístit podhledová světla? 

Správné rozmístění podhledových světel výrazně ovlivňuje celkovou atmosféru i funkčnost interiéru. Při instalaci podhledového osvětlení je důležité dodržet několik základních pravidel, která zajistí optimální svítivost a estetický dojem.

 

Rozmístění podhledových světel

 

Rozestupy mezi jednotlivými světly by měly odpovídat výšce místnosti a příkonu svítidel. Obecně platí, že bodovky do sádrokartonu se instalují přibližně ve vzdálenosti 1,2 až 2 metry od sebe. Čím větší příkon podhledových světel, tím jsou rozestupy větší. V místnostech s vyššími stropy je možné vzdálenosti mírně zvětšit a zároveň doporučujeme zvýšení příkonu podhledových svítidel. V prostorách s nízkými stropy (pod 2,3m), je vhodné použít více světel s nižším příkonem.

V obytných místnostech jako je obývací pokoj a ložnice je ideální kombinovat podhledová světla s dalšími typy osvětlení – například stojacími lampami nebo nástěnnými svítidly. V kuchyních se světla umisťují zejména nad pracovní plochy, aby byl zajištěn dostatek světla při vaření a kužely světal se překrývaly. 

Důležité je také plánovat rozmístění světel podle funkčních zón místnosti a nesmíme zapomenout na atmosféru, které chceme dosáhnout. Rozmístění bodovek do sádrokartonu nemusí být vždy jen podle symetrického rozmístění, ale právě asymetrické rozmístění přidává na zajímavosti a nápadu. Použití bodovek do sádrokartonu s užším vyzařovacím úhlem vytváří větší dynamiku osvětlení, která prostor vytvoří zajímavým.

Při návrhu rozmístění pomáhá i nákres na papír nebo vizualizace celkového efektu za pomoci 3D návrhů nebo plánovacích aplikací.

 

8. Na co si dát při montáži podhledových světel pozor?

Kdo tento bezpochyby nudný článek dočetl až sem, měl by zpozornět. Při instalaci podhledových světel je dobré pamatovat na celou řadu věcí, aby dobře míněný záměr něco nezhatilo.

 

8.1 Plánování roštu pro sádrokarton provádět s ohledem rozmístěním podhledových světel

Mezi základ na co musíme pamatovat patří třeba to, aby rošt nosné sádrokartonové konstrukce nezasahoval do plánovaného místa umístění podhledových světel. To platí zejména v případech, kdy používáme třeba lineární podhledová světla, LED profily do sádrokartonu s hloubkou více než 12mm a také v případech, kdy se jedná o atypické rozmístění podhledových světel. 

 

8.2 Vestavná hloubka podhledových svítidel

Je to častý problém kdy zákazník realizuje sádrokartonový strop a nevezme v úvahu zápustnou hloubku osvětlení. Pak řešíme telefonický dotaz následujícího znění: "Máme již hotový sádrokartonový strop a hledám podhledová světla s maximální zápustnou hlobkou například 60mm." Pokud se jedná o případy, kdy potřebujeme svítit vyšším příkonem, například 20W / svítidlo a současně se má jednat o bodovku a současně má jít o svítidlo potlačením oslnění UGR, pak nemusí být řešení zrovna jednoduché, či levné. Ikdyž součaná podhledová světla jsou konstruována pokud možno s malou vestavnou hloubkou, pak především v případu rekonstrukcí panelového bytu, kdy je snaha sádrokartonový strop co nejvíce přiblížit k původnímu, někdy jen na hodnotu nosného roštu vzniká následně problém vybrat podhledová světla s malou vestavnou hloubkou. Samozřejmě existuje řešení v podobě podhledových LED panelů ale plošně svítící LED panely třeba v obývacím pokoji svítí plošně jako v kanceláři a taková atmosféra pro obývací pokoj vhodná věšinou není. 

 

8.3 Příprava montážního otvoru pro podhledové světlo

Vlastně denně řešíme i další dotaz: Mám na stavbě řemeslníky na vašem webu se mě líbí podhledové světlo "xy" a potřebuji vědět velikost montážního otvoru pro zabudování podhledového světla. Dotaz je to jistě logický. Jako řemeslník, který se elektrikařinou živí vlastně od dětství mne praxe poučila, že ikdyž věci vypadají na první pohled celkem jasně, tak dokud nemám danou věc v ruce, vždy se ukáže drobný detail, který dobře míněnou přípravu zhatí. A přesně toto platí i v případu vrtání otvoru na slepo, pro podhledová světla. Je třeba vzít na vědomí to, že výroba svítidel je do značné míry manufakturní, kde celkem často dochází k drobným odchylkám mezi jednotlivými výrobními sériemi, což se mnohdy týká právě velikosti montážního otvoru. Nikdy proto nepřipravujte montážní otvor, dokud nemáte podhledové světlo v ruce. Správný postup je ten, že pokud chceme současně s realizací sádrokartonového stropu připravovat montážní otvory, pak musíme mít pořízena konkrétní podhledová svítidla.

 

podhledovky na chodbu

V úzkých a často tmavších místech, jako jsou chodby nebo předsíně, se podhledová světla postarají o dostatek světla, aniž by překážela, takže se dají bez problému otevírat i dvířka horních skříněk.

 

8.4 Montáž podhledových světel do stropů z hořlavých látek.

Zjednodušeně se jedná o instalaci podhledových svítidel do stropu zhotoveného například z dřevotřísky, osb desky, palubek a podobně. Pro montáž svítidel na hořlavé látky platí speciální požadavky. Aby svítidlo mohlo být instalováno do stropu z hořlavých materiálů musí mít označení písmeno F v trojúhelníku.

symbol písmeno F v trojúhelníku

Jaké jsou podmínky, aby svítdlo mohlo mít označení písmeno F v trojúhelníku?

Svítidla označená (písmeno F v trojúhelníku) podle EN 60598-1 jsou vhodná pro montáž na normálně hořlavé povrchy. podle ČSN 33 2000-4-42Elektrické instalace nízkého napětí – Ochrana před účinky tepla, článek 422.3.2 Musí být provedena opatření, aby se zabránilo tomu, aby teplota krytu elektrického zařízení, jako je topné těleso nebo rezistor překročila tyto hodnoty:

  • 90 °C za normálních podmínek a

  • 115 °C za podmínek poruchy.

Pokud se materiály, jako je prach nebo vlákna mohou hromadit v množství dostačujícím k založení požáru na krytu elektrického zařízení, musí se provést odpovídající opatření, aby se zabránilo překročení výše uvedené teploty na krytu zařízení.

 

Montáž svítidel do hořlavých látek a na ně, se řídí především ČSN 33 2312, ed. 2 a dále se montáž svítidel do hořlavých látek a na hořlavé látky se v České republice řídí především normou ČSN 33 2000-5-51 (Elektrické instalace nízkého napětí – Část 5-51: Výběr a stavba elektrických zařízení – Společná ustanovení), konkrétně ustanoveními o montáži v prostředí s nebezpečím požáru.

Důležitá je také norma ČSN 33 2130 (Elektrické instalace nízkého napětí – Vnitřní elektrické rozvody), kde se řeší podmínky instalace elektrozařízení na stavební konstrukce z hořlavých materiálů.

Navíc se musí dodržet pokyny výrobců svítidel, kteří často přímo uvádějí, zda je jejich výrobek vhodný pro montáž na hořlavé podklady, což bývá označeno piktogramem (např. symbolem "F" v trojúhelníku).

1. ČSN 33 2000-5-51 ed. 3

(Elektrické instalace nízkého napětí – Část 5-51: Výběr a stavba elektrických zařízení – Společná ustanovení)

  • Článek 511.2.1:
    Elektrická zařízení musí být instalována tak, aby nezpůsobila požár okolních hořlavých materiálů.

  • Článek 511.2.2:
    Elektrická zařízení instalovaná v prostředí s nebezpečím požáru musí mít konstrukci nebo být opatřena ochrannými prostředky, které zabraňují zapálení okolního prostředí.

  • Článek 513.3.2:
    Při instalaci na hořlavé látky musí být zajištěno, že zařízení nebude během provozu přehřívat podkladový materiál nad přípustné hodnoty.

2. ČSN 33 2130 ed. 3

(Elektrické instalace nízkého napětí – Vnitřní elektrické rozvody)

  • Článek 4.3.5.2:
    Pokud se svítidla instalují na hořlavé stavební konstrukce, musí být konstrukčně přizpůsobena tak, aby neohrozila bezpečnost, nebo musí být mezi svítidlem a konstrukcí vložena nehořlavá podložka.

  • Článek 4.3.5.3:
    Svítidla určená k montáži na hořlavé materiály musí být označena symbolem "F" (trojúhelník se symbolem uvnitř).

  • Článek 4.3.5.4:
    Svítidla, která nejsou takto označena, nesmějí být bez zvláštních opatření montována přímo na hořlavé podklady.

3. Další důležité poznámky:

  • Výrobní štítky a návody: Svítidla určená pro montáž na hořlavé materiály musejí být vybavena jasným označením, a to jak na výrobku, tak v dokumentaci.

  • Symbol „M“: Pokud je prostředí klasifikováno jako normální, ale přítomny jsou například hořlavé látky nebo prachy, používá se kromě označení "F" i označení „M“ pro prostředí s vyšším rizikem požáru. Označení svítidel symbolem M v trojúhelníku se týká především instalace svítidel do nábytku.

 

8.5 Montáž podhledových svítidel do izolačních materiálů

Dalším případem instalace podhledových světel kdy je třeba provádět zvlášní opatření, je montáž například do sádrokartonového stropu, zatepleného izolačním materiálem. 

Instalace podhledových svítidel do tepelně izolačních materiálů se v České republice řídí především několika normami a předpisy, které zajišťují bezpečnost a správnou funkčnost. Nejdůležitějšími jsou:

  1. ČSN 33 2000-4-42Elektrické instalace nízkého napětí – Ochrana před účinky tepla
    Stanovuje pravidla pro ochranu před nebezpečným zahříváním a požárem. Pokud se svítidla montují do izolace, musí být zajištěno, aby nedocházelo k přehřátí.

  2. ČSN 33 2130Elektrické instalace nízkého napětí – Vnitřní elektrické rozvody
    Zabývá se obecnými zásadami instalace elektrických zařízení v budovách, včetně umístění a upevnění svítidel.

  3. ČSN EN 60598-1Svítidla – Část 1: Všeobecné požadavky a zkoušky
    Tato norma specifikuje požadavky na konstrukci svítidel, včetně jejich odolnosti vůči teplu a požárům. Obsahuje také požadavky na značení svítidel symbolem F, F-Can nebo F-Mark, což udává vhodnost instalace do hořlavých materiálů, včetně tepelné izolace.

  4. ČSN EN 60598-2-2Svítidla – Část 2-2: Zvláštní požadavky – Zapustitelná svítidla
    Doplnění k předchozí normě, specificky zaměřené na zapuštěná svítidla, která jsou běžně instalována do podhledů.

 

Jaké je nutno provést opatření, aby podhledové svítidlo mohlo být instalováno do hořlavého materiálu?

  • Použití krytů: Pokud svítidlo není určeno přímo k instalaci do tepelné izolace, je nutné instalovat ochranný kryt nebo box (tzv. „downlight cover“), který zajistí dostatečné větrání kolem svítidla.

 

montážní box pro podhledová svítidla

 

Podle ČSN 33 2000-4-42Elektrické instalace nízkého napětí – Ochrana před účinky tepla,  článek 421.2, jsou podmínky pro montáž podhledových světel do izolačních materiálů následující:


Tam, kde upevněná zařízení mohou dosáhnout povrchové teploty, která může způsobit nebezpečí požáru u přilehlých materiálů, musí zařízení buď:

  • být namontováno na povrchu nebo uvnitř materiálů, které takové teploty vydrží a mají přitom malou tepelnou vodivost, nebo

  • být stíněno před konstrukčními prvky budovy pomocí materiálů, které takové teploty vydrží a mají přitom malou tepelnou vodivost, nebo

  • být namontováno tak, aby to dovolovalo bezpečný rozptyl tepla při dostatečné vzdálenosti od jakéhokoliv materiálu, na nějž tyto teploty mohou mít škodlivé tepelné účinky, přičemž jakékoliv upevňovací prostředky musí mít malou tepelnou vodivost.

 

Tolik normy. A jaká je realita? Pokud se jedná o certifikaci na možnost montáže podhledových svítidel do hořlavého materiálu (symbol písmeno F v trojúhelníku), tak výrobci a distributoři až na výjímky do provádění zkoušek týkajících se možnosti instalace svítidel na hořlavý podklad neinvestují a nabídka těchto svítidel je velmi omezená, popřípadě realizace protipožárních opatření například v podobě různých boxů je poměrně nákladná a pokud je strop již hotový, tak někdy vlastně nemožná. Proto je dobré stropy z hořlavých materiálů pokud možno nerealizovat.

Veškeré zmínky a citace norem uvedené v tomto článku mají pouze nezávazný, informativní charakter, aby přiblížily potřebné souvislosti a v dané době čtení tohoto textu mohou mít jinou platnost. Každá elektroinstalace musí být realizována podle projektu, zhotoveného podle norem platných v době realizace.

 

Na jaké místo podhledové svítidlo neinstalovat?

Odhlédneme-li od výše uvedených norem týkajících se především požární a elektrické bezpečnosti, pak obecně tam, kde by nejen podhledové světlo mohlo oslňovat. Proto by bodovky do sádrokartonu neměly být umístěny třeba v ložnici nad postelí, aby nás při ležení na zádech neoslňovaly. Stejně tak by neměly mířit směrem k zrcadlu pod úhlem, kdy rovněž mohou oslňovat.

 

Co dál při výběru bodovek do sádrokartonu?

Kdo to dočetl až sem, tak nyní o podhledových světlech ví už skoro všechno a má buď v hlavě ještě větší hokej než na počátku tohoto čtení (a tito ať mě třeba napíšou a já vám zpracuji řešení), nebo mne už nepotřebuje a může směle použít tlačítko na následujícím řádku.

 

Podhledová svítidla


LIPONDA 1X50W GU10 KRUH Stropní, podhledové, bodové, komínkové kruhové svítidlo, materiál hliník, povrch bílá/černá, pro žárovku 1x50W, GU10, ES50, 230V, IP20, tř.1, rozměry d=82mm, h=35mm
SKLADEM
Hodnocení
LIPONDA 1X50W GU10 KRUH
Stropní, podhledové, bodové, komínkové kruhové svítidlo, materiál hliník, povrch bílá/černá, pro žárovku 1x50W, GU10, ES50, 230V, IP20, tř.1, rozměry d=82mm, h=35mm
od 278,30 Kč
ZARE SQ smart 6W, 12W, 22W Stropní vestavné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W, 12W, 22W, dálk ovl, nebo smart telefon Tuya, WiFi, stmív, nast teplota CCT teplá 3000K - denní 6500K, 230V, IP20, rozměry dle typu
Amazon Alexa
CCT - nastavitelná teplota světla
Google Assistant
Ovládání telefonem
Smart Life - ovládání Tuya aplikace pro chytré telefony
Stmívání
Tuya - Smart chytrý systém pro ovládání internetu věcí
WiFi
SKLADEM
Hodnocení
ZARE SQ smart 6W, 12W, 22W
Stropní vestavné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W, 12W, 22W, dálk ovl, nebo smart telefon Tuya, WiFi, stmív, nast teplota CCT teplá 3000K - denní 6500K, 230V, IP20, rozměry dle typu
od 273,46 Kč
ZARE RO smart  6W, 12W, 22W Stropní vestavné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W, 12W, 22W, dálk ovl, nebo smart telefon Tuya, WiFi, stmív, nast teplota CCT teplá 3000K - denní 6500K, 230V, IP20, rozměry dle typu
Amazon Alexa
CCT - nastavitelná teplota světla
Google Assistant
Ovládání telefonem
Smart Life - ovládání Tuya aplikace pro chytré telefony
Stmívání
Tuya - Smart chytrý systém pro ovládání internetu věcí
WiFi
SKLADEM
Hodnocení
ZARE RO smart 6W, 12W, 22W
Stropní vestavné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W, 12W, 22W, dálk ovl, nebo smart telefon Tuya, WiFi, stmív, nast teplota CCT teplá 3000K - denní 6500K, 230V, IP20, rozměry dle typu
od 273,46 Kč
SSONE LED 3W, 6W, 10W, IP44 Podhledové komínkové svítidlo, kruh, těleso hliník, povrch bílá/černá, difuzor plast, LED 3W/6W/10W, teplá 3000K,, Ra80, dle typu stmívatelné DALI/PUSH, 230V, do koupelny IP44, rozměry dle typu
Do koupelny
Stmívatelné DALI
Stmívatelné TRIAC
UGR<19
SKLADEM
Hodnocení
SSONE LED 3W, 6W, 10W, IP44
Podhledové komínkové svítidlo, kruh, těleso hliník, povrch bílá/černá, difuzor plast, LED 3W/6W/10W, teplá 3000K,, Ra80, dle typu stmívatelné DALI/PUSH, 230V, do koupelny IP44, rozměry dle typu
od 1 052,70 Kč
MS 3IN1 CCT, 16W, 12W, 18W, 24W Stropní podhledové svítidlo, těleso plast bílá, difuzor plast opál LED 6W, 12W, 18W, 24W, CCT nastavitelná teplota 3000K, 4000K, 6000K, přepínačem na zadní straně svítidla, Ra80, 230V, do koupelny IP44/IP20, tř.2, rozměry dle typu
CCT - nastavitelná teplota světla
Do koupelny
SKLADEM
Hodnocení
MS 3IN1 CCT, 16W, 12W, 18W, 24W
Stropní podhledové svítidlo, těleso plast bílá, difuzor plast opál LED 6W, 12W, 18W, 24W, CCT nastavitelná teplota 3000K, 4000K, 6000K, přepínačem na zadní straně svítidla, Ra80, 230V, do koupelny IP44/IP20, tř.2, rozměry dle typu
od 268,26 Kč
MSV 3IN1 SQ přepínatelná teplota 3000K 4000K 6000K Stropní podhledové svítidlo, těleso plast bílá, difuzor plast opál LED 6W, 12W, 18W, 24W, CCT přepínate teplota 3000K, 4000K, 6000K, přepínačem na zadní straně svítidla, Ra80, 230V, zvýšené krytIP44/IP20, tř.2, rozměry dle typu
CCT - nastavitelná teplota světla
Do koupelny
SKLADEM
Hodnocení
MSV 3IN1 SQ přepínatelná teplota 3000K 4000K 6000K
Stropní podhledové svítidlo, těleso plast bílá, difuzor plast opál LED 6W, 12W, 18W, 24W, CCT přepínate teplota 3000K, 4000K, 6000K, přepínačem na zadní straně svítidla, Ra80, 230V, zvýšené krytIP44/IP20, tř.2, rozměry dle typu
od 292,46 Kč
BERONIE LED 6W/12W/18W/24W Stropní, vestavné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W/12W/18W/24W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry průměr dle typu, h=12mm
SKLADEM
Hodnocení
BERONIE LED 6W/12W/18W/24W
Stropní, vestavné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W/12W/18W/24W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry průměr dle typu, h=12mm
od 340,49 Kč
GALEJ LED 6W/12W/18W/24W čtverec Stropní, vestavné, čtvercové svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W/12W/18W/24W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu, h=12mm
SKLADEM
Hodnocení
GALEJ LED 6W/12W/18W/24W čtverec
Stropní, vestavné, čtvercové svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W/12W/18W/24W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu, h=12mm
od 361,79 Kč
BUZZARD 1X50W GU10 ROUND Podhledové stropní svítidlo, těleso sádra, povrch bílá, pro žárovku 1x50W, GU10, 230V, IP20, tř.2, rozměry d=120mm, h=185mm
SKLADEM
Hodnocení
BUZZARD 1X50W GU10 ROUND
Podhledové stropní svítidlo, těleso sádra, povrch bílá, pro žárovku 1x50W, GU10, 230V, IP20, tř.2, rozměry d=120mm, h=185mm
365,54 Kč
BERONIE LED 12W/18W/24W KRUH VESTAVNÉ Stropní, vestavné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 12W/18W/24W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry průměr dle typu, h=32mm
SKLADEM
Hodnocení
BERONIE LED 12W/18W/24W KRUH VESTAVNÉ
Stropní, vestavné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 12W/18W/24W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry průměr dle typu, h=32mm
od 446,85 Kč
BERONIE LED 12W/18W/24W VESTAVNÉ čtverec Stropní, vestavné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 12W/18W/24W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu, h=32mm
SKLADEM
Hodnocení
BERONIE LED 12W/18W/24W VESTAVNÉ čtverec
Stropní, vestavné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 12W/18W/24W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu, h=32mm
od 446,85 Kč
SUMMIT LED 9W 15W Stropní, vestavné, bodové, svítidlo, těleso hliník, povrch hliník leštěný, nebo bílá, sklo čiré, LED 9W/500lm, 15W/600lm, teplá 2700K, Ra80, vč trafa 230V/700mA na kabelu, IP20, rozměry dle typu
SKLADEM
Hodnocení
SUMMIT LED 9W 15W
Stropní, vestavné, bodové, svítidlo, těleso hliník, povrch hliník leštěný, nebo bílá, sklo čiré, LED 9W/500lm, 15W/600lm, teplá 2700K, Ra80, vč trafa 230V/700mA na kabelu, IP20, rozměry dle typu
482,79 Kč
BLANDA 1X35W GU10 KRUHOVÉ Stropní, podhledové, bodové, komínkové, bezrámečkové svítidlo, těleso kov, povrch vnější bílá, vnitřní bílá/černá/zlatá, pro žárovku 1x35W, GU10, ES50, 230V, IP40, tř.1, rozměry d=84mm, h=52mm
SKLADEM
Hodnocení
BLANDA 1X35W GU10 KRUHOVÉ
Stropní, podhledové, bodové, komínkové, bezrámečkové svítidlo, těleso kov, povrch vnější bílá, vnitřní bílá/černá/zlatá, pro žárovku 1x35W, GU10, ES50, 230V, IP40, tř.1, rozměry d=84mm, h=52mm
506,87 Kč
FUEVA-Z CONNECT-Z Stropní podhledové svítidlo, těleso kov, bílá, nikl, černá difuzor plast opál, LED 3W, 6W, 11W, 17W, dálk ovl, nebo smart telefon WiFi, stmívání, nast teplota CCT teplá 3000K - denní 6400K, Ra80, 230V IP44/IP20
Amazon Alexa
CCT - nastavitelná teplota světla
Eglo Connect-Z
Google Assistant
Ovládání dálkovým ovladačem
Ovládání telefonem
Stmívání
ZigBee
SKLADEM
Hodnocení
FUEVA-Z CONNECT-Z
Stropní podhledové svítidlo, těleso kov, bílá, nikl, černá difuzor plast opál, LED 3W, 6W, 11W, 17W, dálk ovl, nebo smart telefon WiFi, stmívání, nast teplota CCT teplá 3000K - denní 6400K, Ra80, 230V IP44/IP20
od 747,18 Kč
BODO Stropní, podhledové, bodové svítidlo kruhové, výklopné +-35°, materiál hliník, povrch elox šedostříbrná, LED 1W, denní 6000K/65lm, teplá 3000K/60lm, vyzařovací úhel 30°, 230V, IP20, rozměry d=40mm.
SKLADEM
Hodnocení
BODO
Stropní, podhledové, bodové svítidlo kruhové, výklopné +-35°, materiál hliník, povrch elox šedostříbrná, LED 1W, denní 6000K/65lm, teplá 3000K/60lm, vyzařovací úhel 30°, 230V, IP20, rozměry d=40mm.
482,79 Kč
SHARM BASE Vestavné stropní bodové svítidlo, materiál kov, povrch bílá/perleťová zlatá/hnědá/černá/chrom/měď/černý chrom, LED 10W, 900lm, teplá 3000K, 230V, IP20, tř.1, rozměry d=85mm, h=82mm
SKLADEM
Hodnocení
SHARM BASE
Vestavné stropní bodové svítidlo, materiál kov, povrch bílá/perleťová zlatá/hnědá/černá/chrom/měď/černý chrom, LED 10W, 900lm, teplá 3000K, 230V, IP20, tř.1, rozměry d=85mm, h=82mm
od 119,79 Kč
TREN 1X35W GU10 KRUH Stropní, vestavně bodové, svítidlo, těleso kov, povrch bílá, nikl mat, chorm, pro žárovku1x35W, GU10, ES50, 230V, IP20, tř.1, rozměry d=82mm, h=25mm
SKLADEM
Hodnocení
TREN 1X35W GU10 KRUH
Stropní, vestavně bodové, svítidlo, těleso kov, povrch bílá, nikl mat, chorm, pro žárovku1x35W, GU10, ES50, 230V, IP20, tř.1, rozměry d=82mm, h=25mm
od 127,78 Kč
TREN GU10 1X35W čtverec Stropní, vestavně bodové, svítidlo, těleso kov, povrch bílá, nikl mat, chorm, pro žárovku1x35W, GU10, ES50, 230V, IP20, tř.1, rozměry 82x82x25mm
SKLADEM
Hodnocení
TREN GU10 1X35W čtverec
Stropní, vestavně bodové, svítidlo, těleso kov, povrch bílá, nikl mat, chorm, pro žárovku1x35W, GU10, ES50, 230V, IP20, tř.1, rozměry 82x82x25mm
184,40 Kč
IXI 1X35W GU10 IP54 KRUH Stropní, vestavné bodové, svítidlo, těleso hliník, povrch bílá/nikl, difuzor sklo opál, pro žárovku 1x35W, GU10 ES50, IP54/IP20, tř.1, rozměry d=84mm, h=38mm
Do koupelny
SKLADEM
Hodnocení
IXI 1X35W GU10 IP54 KRUH
Stropní, vestavné bodové, svítidlo, těleso hliník, povrch bílá/nikl, difuzor sklo opál, pro žárovku 1x35W, GU10 ES50, IP54/IP20, tř.1, rozměry d=84mm, h=38mm
219,86 Kč
BLANDA 1X35W GU10 KRUH výklopné Stropní, podhledové, bodové, komínkové svítidlo, výklopné +-25°, těleso hliník, povrch vnější bílá, vnitřní bílá/černá/zlatá, pro žárovku 1x35W, GU10, ES50, 230V, IP40, tř.1, rozměry d=80mm, h=35mm
SKLADEM
Hodnocení
BLANDA 1X35W GU10 KRUH výklopné
Stropní, podhledové, bodové, komínkové svítidlo, výklopné +-25°, těleso hliník, povrch vnější bílá, vnitřní bílá/černá/zlatá, pro žárovku 1x35W, GU10, ES50, 230V, IP40, tř.1, rozměry d=80mm, h=35mm
od 230,99 Kč