Jak vybrat osvětlení do muzea a galerie? - Kompletní průvodce.
13. 04. 2024
Jaké vybrat osvětlení do muzea či galerie?
V první řadě jde o osvětlení exponátů a vytvoření správné atmosféry v muzeu či galerii, které je klíčové pro prezentaci sbírek a uměleckých děl v nejlepším světle. Zvolené osvětlení by mělo podtrhnout krásu a detaily expozic, aniž by narušilo přirozenou barevnost děl a exponátů nebo vytvořilo nežádoucí odlesky. Zároveň je třeba zajistit technické osvětlení pro zajištění ostrahy, úklid a údržbu dané galerie nebo muzea.
Obsah:
1. Osvětlení exponátů v muzeu a galerii.
2. Plošné osvětlení v muzeu a galerii.
1. Jaká vybrat světla pro osvětlení obrazů a exponátů v muzeu a galerii?
Záleží na druhu exponátů, ale v muzeích a galeriích nejběžněji se používá kolejnicový systém osvětlení, který umožňuje flexibilní změnu expozice, kterou zvládne i laik.
Kolejnicový systém osvětlení pro muzea a galerie.
Lištová svítidla osazená v osvětlovací liště jsou ideální volbou pro flexibilní a přizpůsobitelné osvětlení galerií a muzea. Kolejnicové osvětlení je umístěno na stropě, nebo je pomocí závěsů pro svítidla zavěšen ve vhodné výšce a svítidla lze snadno posouvat, natáčet a přizpůsobovat tak, aby nejlepším způsobem osvětlily jednotlivá umělecká díla, nebo aby se zaměřila pozornost na významné části expozice. Tímto způsobem můžete vytvořit dynamickou a přitažlivou prezentaci vystavených děl. Další výhodou lištového osvětlení je to, že instalaci světel může provádět i poučená osoba bez elektrotechnické kvalifikace a pro změnu expozice není nutno volat elektromontážní firmu.
Jaké jsou požadavky na kolejnicová světla v muzeích a galeriích?
Výstavy jsou buď stálé, nebo dočasné. Z tohoto plynou základní požadavky na flexibilitu osvětlení galerie, či muzea. Aby byla zajištěna flexibilita a výstavené exponáty vypadaly co nejlépe, je k dispozici celá řada kolejnicových světel. Ať už se jedná o stálou, či dočasnou výstavu, mezi nejčastější požadavky patří:
- Možnost změny vyzařovacího úhlu bodového osvětlení v galerii a muzeu.
- Možnost stmívání - individuálního nastavení intenzity světla pro každý exponát individuálně.
- Možnost změny teploty světla podle druhu expozice.
- Možnost automatizovaného ovládání osvětlení v závislosti na probíhající prohlídce.
- Možnost ovládání více okruhů osvětlení.
Jaké jsou možnosti nastavení vyzařovacího úhlu v muzeu či galerii?
Možností jak měnit vyzařovací úhel je několik.
Kolejnicová svítidla s plynulou změnou vyzařovacího úhlu - ZOOM
Jedná se o komfortní řešení, kde lze vyzařovací úhel plynule měnit, nejčastěji v rozsahu cca 15°- 60°, což zajistí většinu potřeb, se kerými se setkáváme v muzeích a galeriích.
Kolejnicová svítidla s plynulou změnou vyzařovacího úhlu ZOOM
Výměnné reflektory a čočky - jedná se o levné řešení změny vyzařovacího úhlu. Funguje to tak, že se ze svítidla odjistí - odšroubuje přední pojistný kroužek a do svítidla se nasadí reflektorek nebo čočka s požadovaným vyzařovacím úhlem, nejčastěji 15°, 38°, 60°.
Výhody výměnných reflektorů v lištovém světle:
- Jedná se o nejlevnější možnost řešní změny vyzařovacího úhlu.
Nevýhody výměnných reflektorů v lištovém svítidle:
- Je třeba držet zásobu výměnných reflektorů v potřebných vyzařovacích úhlech.
- Výměnné reflektory, nebo čočky je nutné mít uloženy v čistém prostředí, aby se nepoškodily.
- K výměně reflektoru je potřebná určitá manuální zručnost.
Kolejnicová svítidla s možností výměny reflektoru, pro změnu vyzařovacího úhlu:
Kolejnicová svítidla s výměnným reflektorem
Bodové žárovky s různým vyzařovacím úhlem - Jedná se o levné řešení, které se týká především bodových svítidel s příkonem do 10W, nejčastěji s paticí GU10.
Výhody LED žárovek GU10 s různým vyzařovacím úhlem:
- Jednoduchá změna vyzařovacího úhlu pouhou výměnou žárovky GU10.
Nevýhody bodových GU10 LED žárovek s různým vyzařovacím úhlem:
- Velmi omezená nabídky bodových LED GU10 žárovek s úzkým vyzařovacím úhlem.
- V podstatě neexistující nabídka bodových LED žárovek GU10 s úzkým vyzařovacím úhlem a současně s možností stmívání.
- Malý příkon bodové LED žárovky GU10 s úzkým vyzařovacím úhlem, nejčastěji max 10W.
Z výše uvedeného vyplývá, že použití bodových svítidel osazených žárovkami GU 10 LED s úzkým vyzařovacím úhlem je vhodné především jako doplňkové osvětlení.
Kolejnicová svítidla pro LED žárovky GU10:
Jaké jsou možnosti stmívání osvětlení v galerii?
Každý exponát, či obraz vyžaduje jinou hladinu osvětlení. Proto je typickým požadavkem možnost stmívání kolejnicového osvětlení. Současná nabídka kolejnicového systému osvětlenínabízí následujícíc možnosti stmívání:
Individuální nasavení hladiny osvětlení pomocí potenciometru na svítidle.
Individuální nastavení hladiny osvětlení pomocí chytrých svítidel.
Individuální nastavení hladiny osvětlení pomocí svítidel DALI.
Individuální nastavení hladiny osvětlení kolejnicového osvětlení pomocí potenciometru na svítidle.
Jedná se o uživatelsky nejjednodušší řešení nastavení intenzity osvětlení v galerii, či muzeu, kdy hladinu osvětlení nastavíme pomocí potenciometru na svítidle a to u exponátů, kde není stanovena maximální hladiny osvětlenosti např 50lx pocitově, nebo tam kde je stanovena maximální hladina osvětlenosti se nastaví hladina na základu měření luxmetrem.
Kde je individuální nastavení hladiny osvětlení pomocí lištových svítidel se stmívačem vhodné?
Díky jednoduché možnosti nastavení hladiny osvětlení pomocí potenciometru přímo na svítidle je toto řešení oblíbeno jak v malých, tak rozsáhlých expozicích, protože nastavení provede i poučený laik.
Stmívatelná kolejnicová svítidla pomocí potenciometru na svítidle:
Kolejnicová svítidla stmívatelná potenciometrem na svítidle
Individuální nastavení hladiny osvětlení pomocí chytrých svítidel.
Chytrá kolejnicová svítidla představují další krok v komfortu řešení osvětlení galerie nebo muzea. Smart lištová světla lze pomocí aplikace v telefonu či tabletu individuálně či skupinově stmívat, nastavovat teplotu světla, nastavovat náběhovou rampu rozsvícení nebo plynulého zhasnutí. Stejně tak lze celkem jednoduše nastavit řadu doplňkových funkcionalit, které umocní dojem z průběhu výstavy, jako je rozsvícení následujících místností či prostor výstavy, kde bude expozice pokračovat a návštěvník je pomocí světla veden expozicí. Takové řešení napomáhá jak orientaci, tak spoří elektrickou energii v případu třeba méně frekventovaného období.
Kde je individuální nastavení hladiny osvětlení pomocí chytrých lištových svítidel vhodné?
Nastavení hladiny osvětlení pomocí chytrých svítidel je ideální především pro menší výstavy a galerie, kde uvažujeme návaznost na automatizaci dle návštěvnosti daného prostoru, nebo denní doby.
Chytré kolejnicové osvětlení TUYA:
Individuální nastavení hladiny osvětlení pomocí stmívatelných svítidel řízených systémem DALI
Kolejnicová svítidla stmívaná pomocí digitálního systému DALI jsou řízena pomocí sběrnice DALI, umístěné v napájecí liště DALI. V jednoduchých případech, lze pro řízení stmívání použít stmívač DALI. Jetliže jsou vyžadovány další funkcoionality, jako může být nastavení teploty světla, automatizované rozsvícení podle přítomnosti a podobně je většinou vyžadován speciální software.
Kde je individuální nastavení hladiny osvětlení pomocí lištových svítidel řízených systémem DALI vhodné?
Vzhledem k požadavku na specializovaný software jsou kolejnicová světla DALI používaná především u rozsáhlejších výstav, které se v podstatě nemění, protože každé světlo má svoji vlastní adresu a jakákoli změna, či náhrada svítidla musí být zaznamenána v tomto software.
Kolejnicová svítidla DALI:
Jaké jsou možnosti využití chytrého osvětlení v muzeu nebo galerii?
Chytré osvětlení proniká stále více i do osvětlení v muzeu a galerii. Chytrá kolejnicová světla sebou přináší možnosti automatizace ovládání na základu přítomnosti, pomocí chytrého senzoru pohybu, kdy se průvodce soustředí na výklad a nemusí věnovat pozornost ovládání osvětlení jak při příchodu do dané části expozice, tak zhasnutí po jejím opuštění.
Chytré senzory pohybu pro ovládání osvětlení v muzeu, nebo galerii:
2. Jaké vybrat plošné osvětlení galerie či muzea?
Vedle bodového osvětlení, které slouží především pro osvětlení obrazů, soch a dalších exponátů, se v galeriích a muzeích používá i plošné osvětlení, které slouží buď pro vytvoření měkkého ateliérového světla, které eliminuje stíny, nebo jde o technické plošné osvětlení určené pro úklid, ostrahu, nebo větší společenské akce.
Jak vytvořit měkké ateliérové světlo v muzeu či galerii?
Měkké, nepřímé stropní ateliérové světlo lze vytvořit několika způsoby. Nejčastěji se využijí obvodové římsy, na které se umístí LED pásky tak, aby svítily směrem ke stropu.
LED pásky pro měkké nepřímé osvětlení:
Aby LED pásky dobře svítily, musí být umístěny na LED profil, který odvádí teplo produkované LED páskem a LED lišta drží lineární tvar, který zajistí robnoměrné rozložení světla v celé délce LED pásku.
LED lišty pro LED pásky:
LED panely pro plošné osvětlení v galerii.
Další možností řešení plošného osvětlení v galerii či muzeu je použití LED panelů, které mohou ve větších sestavách rovněž napodobit stropní ateliérové osvětlení.
LED panely 60x60cm:
Plošné osvětlení galeie a výstavy instalované na napájecích lištách.
Pro zajištění osvětlení trasy skrze expozici, bezpečnostní prohlídku, úklid či větší společenské události, lze využít vlastní kolejnicový systém. K tomuto účelu se většinou hodí kolejnicová lineární svítidla, která lze opět osadit do napájecí lišty, které jsou tříokruhové a lze tak provádět nezávislé ovládání tohoto okruhu.
Kolejnická svítidla pro plošné osvětlení v muzeu, či galerii: