Používání úsporných žárovek ve svítidlech s čidlem pohybu.

18. 04. 2012


Zákazníci často kladou dotaz: Jaký energeticky úsporný světelný zdroj lze doporučít ve svítidlech vybavených snímačem pohybu?

Ikdyž dotaz zní relativně logicky t.j. "šetřit na druhou" (snímač pohybu šetří energii tím, že ponechá svítidlo rozsvícené jen po dobu pohybu v zorném poli snímače pohybu a současně svítíme energeticky úsporným zdrojem), přece jen je otázka, zda investice do úspor má v tomto případě v porovnání s energeticky neúspornou žárovkou za pár korun smysl či návratnost z následujících důvodů. Tzv úsporné žárovky, v tomto příípadě máme na mysli zářivky s integrovaným předřadníkem (ne LED světelné zdroje) mají některé nevýhody pro které použití ve svítidlech osazených snímačem pohybu, nebo ve svítidlech ovládaných snímačem pohybu spíše nelze doporučit.
      a). Tzv. úsporné žárovky (na bázi zářivek) se po připojení napájecího napětí rozsvítí se zpožděním cca 0,5s, přičemž ihned po zapnutí světelného zdroje nedojde k rozsvícení na plný jas, ale světelný zdroj se na plný jas rozsvítí po prohřátí baňky ve které probíhá výboj. Rychlost prohřátí t.j. rozsvícení na plný jas závisí na okolní teplotě a dále na tom, zda světelný zdroj od posledníhoo zapnutí vychladl na okolní teplotu. V běžných teplotách kolem 20°C trvá rozsvícení neprohřátého zdroje na plný jas  cca 2 minuty. Čidla pohybu jsou v průchozích prostorech jako jsou chodby často nastaveny na kratší čas než 2 minuty.
      b). Nejvyšších úspor se v případě použití světelných zdrojů dosáhne při dlouhodobém svícení t.j. v místnostech s dlouhodobým pobytem anízkou četností spínání jako je kuchyň, obývací pokoj, dětský pokoj, domácí kancelář, dílna a podobně. Pokud se tedy i přes výhradu uvedeou v předchozím bodu t.j. zpožděné rozsvícení rozhodneme pro použití úsporných žárovek ve svítidle ovládaného snímačem pohybu, pak pouze úsporné žárovky označené výrobcem pro neomezené spínání jsou vhodné pro použití v kombinaci se snímači pohybu. Důvodem je to, že elektronika která udržuje výboj v baňce běžných úsporných žárovek je konstruována pro dlouhodobé svícení s četností spínání cca 5-10 spnutí za den. Teprve úsporné žárovky pro neomezené spínání používají vylešenou napájecí elektroniku, která zvládá zvýšenou četnost spínání.
      c). Úsporné žárovky (na bázi zářivek) pro neomezené spínání jsou většinou vyšší cenové relace oproti běžným typům úsporných žárovek. Vzhledem k tomu, že aplikace spínání osvětlení pomocí snímače pohybu sama o sobě šetří spotřebu elektrické energie, pak použití energeticky úsporného zdroje návratost finanční investice odsune do nenávratna.


Sekci svítidel vybavených snímačem pohybu naleznete zde.

Sekci úsporných žárovek a zářivek naleznete zde.

Tento článek se věnuje v současnosti nejběžněji používaným úsporným žárovkám na bázi zářivek. Na trhu se začínají objevovat úsporné žárovky na bázi LED. LED světelné zdroje se se v porovnání s úspornými žárovkami na bázi zářivek vyznačují vyznačují rychejším startem do plného jasu. Nevýhody používání LED světelných zdrojů na bázi LED ve spojitosti s čidlem pohybu jsou popsány ve zprávě zde.