Lze použít ve svítidle vybaveným snímačem pohybu, energeticky úsporný LED světelný zdroj?

07. 08. 2011


Lze použít ve svítidle vybaveným snímačem pohybu, energeticky úsporný LED světelný zdroj?

1. Rozměrově s výběrem vhoného tybu LED světelného zdroje by problém být nemusel.

2. Po stránce četnosti spínání LED světelného zdroje rovněž nelze očekávat problémy, jelikož LED světelné zdroje, resp. jejich napaječe zvládají vysokou četnost spínání celkem dobře.


Spíše ale tuto kombinaci nedoporučuji z následujících důvodů:

3. Některé snímače pohybu ke správné funkci vyžadují minimální příkon napájeného světelného zdroje, např. 20W. Většina LED světelných zdrojů se závitem E27 tento příkon v současnosti nemají.

4. Ikdyž snímač pohybu bude schopen pracovat se spínáním příkonu od cca 2W, tak dalším negativem může být to, zda uživateli nebude vadit slabé žhnutí LED světelného zdroje i ve vypnutém stavu svítidla, způsobené tak jak tak tekoucím klidovým proudem který napájí snímač pohybu přes sériově zapojený světelný zdroj (v případě obyčejné žárovky je proud způsobující žhnutí energeticky v porovnání s účinnější LED stejný, ale nedostatečný tak, aby žhnutí bylo u žárovky vidět).

5. Ikdyby vše předchozí neboly problémem, mnohem podstatnější je, jaký má osazení LED světelného zdroje do svítidla spínaného snímačem pohybu, které již tak spoří energii krátkým svícením na příklad na místě, kde dojte k cca 20-ti sepnutí/noc vždy na cca 1 minutu smysl? Umí tak malý rozdíl vzniklé úspory někdo vyjádřit v penězích? Už vůbec nemluvím o tom, že se úspora takové kombinace NIKDY nemůže vrátit.

Sekce LED světelných zdrojů naleznete zde.


Sekce svítidel vybavených snímačem pohybu naleznete zde.