Jaký druh osvětlení vybrat do obývacího pokoje a proč?

24. 09. 2014


99,99% potenciálních zákazníků při výběru osvětlení v první řadě řeší jak má uvažované svítidlo vypadat a zda je energeticky úsporné. Teprve v druhé řadě, nebo pokud vůbec, potenciální zákazník (ne)řeší, vhodnost svítidla po stránce světelně-technických vlastností, přičemž nyní v první řadě nemáme na mysli výkon svítidla a teplotu světla, ale vhodnost použití v daném prostoru z hlediska světelné charakteristiky, která je klíčem někdy obtížně definovatelného fenoménu jménem "atmosféra" / asi lze jednoduše interpretovat jako útulnost funkce světla. T.j. otázka pořadí priorit výběru svítidel stojí zcela obráceně. T.j.: Máme daný prostor určený bydlení a těmto skutečnostem přizpůsobíme volbu svítidel v první řadě z hlediska světelné charakteristiky - atmosféry svítidla. Následně podle vybrané charakteristiky a výkonu osvětlení se až na posledním místě vybere design svítidla v příslušné cenové relaci. Jedině tak lze dosáhnout dlouhodobé uživatelské spokojenosti, jelikož svítidla se primárně kupují kvůli funkci v kontextu používání prostoru a vzhed je prostředek pro aplikaci v souslosti s ostatním vybavením prostoru.

Při řešení osvětlení obývacího pokoje je třeba si položit a zodpovědět zejména následující otázky:

Jde o čistě účelové osvětlení, kde se pro zajištění dostatečné hodnoty osvětlení jedná o řešení pomocí přisazených, nebo závěsných, plošně svítících svítidel, nebo současně v obývacím pokoji požadujeme možnosti dosažení příjemné, intimní atmosféry, zklidňující naše pocity, kde může dojít k různé kombinaci atmosféry příjemné pohody, pomocí bodového osvětlení, dekorativních stojacích lamp, nepřímého, t.j. měkkého ateliérového osvětlení? 

1. Plošné osvětlení obývacího pokoje. 
Pro realizaci plošného osvětlení se musí bohužel rozhodnout většina investorů v situaci, kdy realizace elektroinstalace nebyla včas, nebo vůbec řešena v kontextu s budoucím interiérem a s požavky na flexibilní moderní osvětlení a jak pouze v případě samostatného obývacího pokoje, nebo v komplexním prostoru složeného z propojené kuchyně, jídelny, obývacího pokoje jako jeden prostor, s plochou např. 30-60m2, kde jsou velmi často k dispozici pouze tři stropní jedno, či dvouokruhové vývody napájení. K dosažení potřebných hodnot osvětlení, je na tento omezený počet napájecích vývodů, třeba většinou osadit plošně svítící svítidla poměrně vysokého výkonu tak, aby prostor nevypadal šedivě, či ponuře. Dalším negativním aspektem použití plošného osvětlení obývacího pokoje je to, že plošně svítící osvětlení ani při použití stmívání nemá schopnost v bytových prostorách navodit pocit příjemné atmosféry, jak lze celkem bezproblémově dosáhnout prostřednictvím bodových svítidel, stojacích lamp, či nepřímého ateliérového světla. Další informace k tématu správné volby výkonu svítidel jsou zde. Pro porozumění problému lze jako příklad použít srovnáníní, kdy řešení výkonu osvětlení a počtu svítidel je téměř obdobná analogie, jako by projektant topení na ploše např 60m2 počítal s aplikací tří topných těles, umístěných v prostoru a od takového řešení se současně očekávalo dosažení optimální tepelné pohody v rámci celého prostoru.

Několik tipů na možnosti realizace osvětlení obývacího pokoje větších rozměrů pomocí plošného osvětlení.

Skupina závěsných svítidel tvaru koule. Osvětlení "hloubky" prostoru je současně řešena prostřednictvím nepřímého osvětlení po obvodu místnosti. Ani stmívání takových svítidel však obecně nezajistí v rámci obývacího pokoje pocitově intimní atmosféru. Pouze došlo ke snížení hladiny plošného osvětlení z dostatečné na nedostatečnou až ponurou.

 

 

Ukázka řešení osvětlení větší místnosti prostřednictvím skupiny závěsných zářivkových, nebo LED svítidel tvaru nízkého válce. Ani stmívání takových svítidel nezajistí v rámci obývacího pokoje pocitově intimní atmosféru. Pouze došlo ke snížení hladiny plošného osvětlení z dostatečné na nedostatečnou až ponurou.

 

Nabídka žárovkových a zářivkových přisazených svítidel pro plošné osvětlení je zde.

Nabídka LED přisazených svítidel pro plošné osvětlení je zde.

Nabídka žárovkových a zářivkových závěsných svítidel pro plošné osvětlení je zde.

Nabídka LED závěsných svítidel pro plošné osvětlení je zde.

Nabídka žárovkových a zářivkových vestavných svítidel pro plošné osvětlení je zde.

Nabídka LED vestavných svítidel pro plošné osvětlení je zde.

--- 

2. Bodové osvětlení.

Pomocí bodového osvětlení lze poměrně snadno dosáhnout intimní atmosféry. Neosvětlené stěny jsou v důsledku směrování světla potemnělé, ale osvětlené plochy předmětů, kam míří bodové osvětlení, jsou dobře osvětleny a v důsledku velké intenzity na osvětlených plochách, mají osvětlené předměty živé barvy a hrany lesklých předmětů září, což vytváří dobrý dojem. Tohoto výsledku lze pomocí plošného osvětlení dosáhnout teprve nasazením poměrně velkého výkonu plošně svítících svítidel a to ještě v poměrně omezené míře. Na straně druhé, bodové osvětlení není vhodné v situacích například úvodu větších společenských setkání, kdy se v oficiální uvítací sekci programu použije plošně svítící osvětlení a v neformální části programu se přejde na bodové, intimní osvětlení, které vytvoří uvolněnou atmosféru. Obdobně se při uvedení návštěvy v domácnosti na počátku setkání doporučuje plošné osvětlení a po usazení návštěvy do pohovky se přejde na bodové osvětlení, kombinované třeba se stojacími lampami.

Několik tipů na možnosti realizace osvětlení obývacího pokoje pomocí bodového osvětlení.

Bodové osvětlení snadno navodí pocit intimní, uvolněné atmosféry.

 

V případě vysokých prostor je bodové osvětlení dobrým nástrojem jak světlo "dopravit" na požadované místo z větších vzdáleností. Současně je však třeba mít na paměti to, že intenzita světla klesá s druhoou mocninou vzdálenosti a tomu je pro zajištění požadovaného výsledku třeba podřídit i výkon svítidel. V tomto případě bylo výsledku dosaženo použitím bodových "čtyřčat", která směrují světlo na jedno místo.

 

Nabídka žárovkových a zářivkových přisazených svítidel pro bodové osvětlení je zde.

Nabídka LED přisazených svítidel pro bodové osvětlení je zde.

Nabídka žárovkových a zářivkových závěsných svítidel pro bodové osvětlení je zde.

Nabídka LED závěsných svítidel pro bodové osvětlení je zde.

Nabídka žárovkových a zářivkových vestavných svítidel pro bodové osvětlení je zde.

Nabídka LED vestavných svítidel pro plošné bodové je zde.

--- 

Napájecí lištové systémy pro realizace osvětlení v domácnosti.

V situaci, kdy v místnosti není dostatek vývodů pro realizaci jak bodového, tak plošného osvětlení, lze použít tzv. napájecí lištové systémy, umožňující realizaci osvětlení ve větší ploše, z jednoho napájecího vývodu. Většina napájecích lištových systémů je tříokruhová, t.j. v rámci jedné lišty je umožněno nezávislé ovládání tří okruhů osvětlení.

Ukázka realizace bodového osvětlení pomocí tříokruhového napájecího lištového systému.

  

Nabídka žárovkových a zářivkových svítidel pro instalaci do 3F lišty je zde.

Nabídka LED svítidel pro instalaci do 3F lišty je zde.

Nabídka tříokruhového napájecího lištového systému pro osvětlení je zde.

---

Kombinace plošné, bodové, stojací lampy a nepřímé osvětlení.

Samozřejmě, nejlepší možností je řešit osvětlení tak, aby při minimu počtu svítidel, bylo možno jednoduše dosáhnout variability osvětlení obývacího pokoje a změny potřebné atmosféry t.j. jak plošné, tak bodové + kombinace další prostředků pro vytvoření pravého a trvale působivého "genia loci" (duch místa).


Ukázka řešení kombinace bodového a nepřímého osvětlení, kombinovaného se stolními dekorativními lampami.

 

Ukázka řešení osvětlení, pomocí kombinace bodového a plošně svítícího osvětlení.

 

Dva v jednom. Ukázka řešení, pomocí závěsného svítidla obsahující kombinaci jak bodového, tak plošného osvětlení.

 

--- 

Doplňkovými možnostmi pro vytvoření útulné atmosféry obývacího pokoje, jsou především dekorativní stojací a stolní lampy.

Zejména správně zvolený tvar a barva průsvitu klobouku působivě zútulní interiér obývacího pokoje, haly, či chodby. Rozmístění více stolních a stojacích lamp, dá prostoru hloubku a pocit harmonie. Ovládání dekorativních stolních a stojacích lamp se doporučuje pomocí běžných, nástěnných vypínačů umístěných na společném místě, pro ovládání stropních svítidel, t.j. na vstupu do místnosti.

 

Pomocí stojacích lamp, lze jednoduše řešit dekorativní osvětlení celého bytového interiéru. Ovládání dekorativních stolních a stojacích lamp se doporučuje pomocí běžných, nástěnných vypínačů umístěných na společném místě, jako pro ovládání stropních svítidel, t.j. na vstupu do místnosti, zapojeních do vypínači ovládaných zásuvek.

 

Nabídka žárovkových a zářivkových stojacích dekorativních lamp je zde.

Nabídka LED stojacích lamp je zde.

Nabídka žárovkových a zářivkových stolních, dekorativních lamp je zde.

Nabídka LED stolních lamp je zde

 

Kloboukovou stojací lampu s vyloženým ramenem, lze použít i pro osvětlení jídelního stolu.

 

Nabídka stojacích lamp s vyloženým ramenem je zde.

--- 

Osvětlení vitríny. Dalším účinným prvkem pro zútulnění bydlení je realizace osvětlení vitrín, knihoven, prosklených skříní, v současnosti nejčastěji pomocí LED pásků.

Nabídka LED pásků je zde.

Nabídka hliníkových profilů pro instalaci  achlazení LED pásků je zde.

--- 

Další rady a tipy k tématu správné volby osvětlení obývacího pokoje:

Jak správně zvolit výkon osvětlení v domácnosti a proč?

Pro jaký druh světelného zdroje se rozhodnout a proč?