Jaké je nejlepší vánoční osvětlení na stromeček?

03. 12. 2019


Než koupíte nové vánoční řetězy na stromek, musíte si umět odpovědět na několik důležitých otázek. Jak velký bude letošní stromeček? Jaké na něm budou ozdoby? Chci na poslední chvíli shánět náhradní žárovičky do starého řetězu? Rozhodněte se pro takové vánoční osvětlení, které vám dlouhá léta vydrží svítit spolehlivě a dobře.

O něco delší vánoční řetěz? Nevadí

Vánoční světelný řetěz by měl být dostatečně dlouhý, abyste ho nemuseli nikde napínat, aby svítil na všech patrech stromku a aby jeho zavěšování na stromek byla radost a ne boj o každý centimetr. Pokud budete letos mít menší stromek, vždy můžete umístit světýlka trochu více k sobě, nebo jen smotat přebytečnou část řetězu někde vzadu za stromečkem. Příští rok už možná budete potřebovat dlouhý vánoční řetěz na stromek vyšší, než je ten letošní.

Kolik metrů je potřeba?

Na dvoumetrový stromek budete potřebovat řetěz 20 až 25 metrů dlouhý, nebo dva vánoční řetězy o délce 10 metrů. O půl metru menší stromek bude potřebovat řetěz přibližně 5 metrů kratší, naopak dvouapůlmetrový strom vyžaduje 30 až 35 metrů dlouhý světelný řetěz.

Rozsviťte o Vánocích svůj domov

Kouzlo Vánoc není jen v rozsvíceném stromečku a dárcích pod ním. Nádhernou atmosféru vám vytvoří i vánoční osvětlení do okna a v podstatě jakékoli venkovní vánoční osvětlení. Na balkón můžete dát jakékoli venkovní vánoční LED světla, jako například diodami hustě osazenou vánoční girlandu s osvětlením, oblíbené vánoční osvětlení padající sníh nebo rampouchy.

Při vánočním venkovním osvětlení domu můžete na nepřístupných místech, kam nedokážete natáhnout nebo umístit prodlužovací kabel, umístit vánoční osvětlení na baterie.

Pro vánoční osvětlení domu volte LED

Oproti klasickým žárovkám mají LED vánoční řetězy několik výhod:

  • mnohonásobně delší životnost                      
  • zanedbatelná spotřeba elektrické energie    
  • nerozbijí se tak snadno jako skleněné žárovičky       
  • nespálíte se o ně        
  • můžete s nimi blikat nebo měnit i barvy        
  • když jedna dioda přestane fungovat, zbytek řetězu svítí dál           

U klasických vláknových světýlek také často docházelo k záměně nesprávných žárovek, jejichž životnost vinou silnějšího průchozího proudu rapidně klesala. Vánoční LED řetěz má vlastní trafo a je tak mnohem odolnější vůči případným výkyvům napětí v síti. LED osvětlení je rozhodně nejlepší volbou jak pro váš stromeček, tak i pro celý dům.

Jak se vyznat v bílé barvě

Jakou vybrat barvu vánočního osvětlení a světelných řetězů? Nejčastěji můžete vybrat jeden ze tří typů označení vánočního LED osvětlení:

  • Multicolor – barevný řetěz, často označený též zkratkou RGB. Na řetězu se střídají červená, modrá, zelená a žlutá. Jestliže máte malé děti, bude se jim na stromečku líbit právě barevný řetěz.         
  • Teplá bílá – nebo též Warm White. Zabarvení těchto světel vnímáme jako žluté a je nejvíce podobné hřejivému světlu klasické žárovky. Nejvíce vynikne s tradičními slaměnými ozdobami.      
  • Neutrální/studená bílá – Neutral White, ale také Cool White. Tato barva je opravdu bílá, a v těch nejstudenějších odstínech ji lidské oko vnímá až domodra. Jako vánoční osvětlení venkovní nebo do okna krásně vynikne na sněhu, ale bývá oblíbená i v moderních interiérech.

Pokud rovnou nemáte umělý vánoční stromek s osvětlením, pak můžete barvu světelných LED řetězů volit i podle plánované vánoční výzdoby. Díky velké variabilitě LED osvětlení tak můžete nazdobit stromek i jednobarevnými řetězy, svíčkami na baterie nebo libovolnou kombinací teplá a studené bílé barvy.

Vánoční harmonie

Ať už se chystáte sladit barvu vánočního osvětlení stromku s ostatní výzdobou, nebo vám vyhovuje pestrost a rozmanitost barev, pokaždé myslete na to, že kouzlo Vánoc se skrývá i v kráse světla. Vychutnejte si pohodu Vánoc a nechte svůj domov prozářit novým vánočním osvětlením.