Jak správně vybrat osvětlení schodiště a společných prostor bytového domu.

18. 10. 2013


Současná vlna rekonstrukcí bytových domů přináší otázku jaké osvětlení a ovládání osvětlení vybrat pro schodiště a společné prostory bytového domu. Samostatnou kapitolou je nouzové osvětlení.

Jako nejsmysluplnější se pro osvětlení schoditě a společných prostor jeví začít řešit tento "banální" problém nikoli od svítidel, ale od způsobu ovládání svítidel společných prostor jako jsou schodiště a chodby. V současnosti se jako nejlepší řešení nabízí ovládání osvětlení pomocí senzorů pohybu. Zde je k dispozici hned několik možností. Buď použít samostatné senzory pohybu (jaké, proč a v jakých případech) a samostatná svítidla (jaká, proč a v jakých případech), nebo použít svítidla s integrovaným senzorem pohybu (jakým druhem senzoru pohybu, proč a v jakých případech).

1. Spínání osvětení schodiště bytového domu pomocí samostatných čidel pohybu, ovládajících samostatná svítidla bez senzoru pohybu. 
- Čidla - senzory pohybu pro ovládání osvětlení.
 V současnosti je na trhu opravdu široká nabídka čidel pohybu. Příkladem je odkaz zde. Čidla pohybu pro ovládání osvětlení se liší zejména zaběrným úhlem (90°, 120°, 180°, 360°, symetrická, nebo asymetrická charakteristika), způsobem instalace (na strop, na strěnu, nebo do elektroinstalační krabice KU68, místo běžného vypínače a samozřemě kvalitou. Dále se používají takzvaná PIR čidla pohybu založená na snímání rozdílu teplot, nebo RF radarová čidla pohybu, založená na mikrovlnném principu.

Doporučené vlastnosti kvalitního čidla pohybu pro ovládání osvětlení:
Čidlo by vedle možnosti nastavení času sepnutí (nejčastěji 10s-15minut) a úrovně nastavení spínání po soumraku (nejčastěji 10lx-100lx) mělo umožňovat
- spolupráci mezi více čidly tak, aby například na schodišti při vstup na rameno vedoucí do vyššího patra došlo současně třeba k rozsvícení alespoň nejbližšího okolí vyššího patra do doby, než dojde k záběru čidlem které ovládá osvětlení v daném vyšším patře.
- Kvalitní čidla pohybu jsou často vybavena možností seřizování pomocí servisního dálkového ovladače (cena cca 400,- Kč), který může být použit pro servisní nastavení více čidel (samostatně každé zvlášť). Servisní nastavení zvláne i laik, bez eletrotechnické kvalifikace a s nízkou mobilitou. Tato možnost se hodí pro snadné a rychlé seřizování časů a citlivosti čidla bez nutnosti použití žebříku přímo ze země, což je zejména naschodišti někdy komplikované.
- Kvalitní čidla pohybu mohou být vedle pohybové funkce ovládána samostatným ovladačem - klíčenkou, která se hodí pro ruční rozsvícení osvětlení (vhodné pro starší, pomalu se pohybující osoby a podobně).

PIR čidla - výhody a nevýhody.
Výhody PIR čidel:
- Volba záběrné charakteristiky (symetrická/asymetrická) a úhlu záběru (nejčastěji 90°, 120°, 180°, 360°), s možností dodatečné redukce nežádoucích zón clonami (věřejný chodník).
Nevýhody PIR čidel:
- Funkci PIR čidla může ovlivňovat umístění čidla nad radiátorem topení, nebo v proudu vzduchu.

Návod na rozmístění PIR čidel pohybu je zde.

Návod na rozmístění PIR čidel pohybu na chodbách je zde.

HF radarová čidla výhody a nevýhody.
Výhody HF radarových čidel pohybu:
- Signál čidla prochází sklem, plastem, dřevem a proto lze čidlo instalovat pod kryt do svítidel, aniž by čidlo bylo vidět. Nastavení času spínání a citlivosti na soumrak se nastaví po sundání krytu svítidla.
- HF vysokofrekvenční čidla pohybu nejsou citlivá na změnu teploty, t.j. například v garáži chládnoucí kapota automobilu nespíná čidlo jako tomu je někdy v případě PIR čidel pohybu pro osvětlení.
Nevýhody HF radarových čidel pohybu:
- Omezení záběrné charakteristiky HF čidla pohybu nelze ovlivnit cloněním jako v případě PIR čidel. Záběrná charakteristika HF mikrovlnného čidla pohybu je nejčastěji polokoule.
Vysokofrekvenční signál HF mikrovlnného čidla pohybu pro osvětlení prochází pro mikrovlnný radiový signál propusnými překážkami, jako je sádrokarton, dřevěné a skleněné dveře, sklo atd. T.j tato čidla a svítidla s takovými čidly nejsou vhodná do dřevostaveb, nebo do bytových domů, kde se za solitovými dveřmi bytů pohybují lidé, nebo zvířata a přes takové dvěře by docházelo by k nežádoucímu spínání osvatělení v jiném prostoru.

Výběr vhodných svítidel ovládaných čidlem pohybu. Vedle potřebného výkonu a vzhledu svítidla je v tomto případě třeba vzít za zřetel řadu okolnosí, které přímo ovlivňují spokojenost s osvětlením v místech s vysokou četností spínání. Ikdyž se to jeví jednoduše v současnosti, kdy jsou běžné žárovky které se na chodbách bytových domů používaly nejvíce z trhu eliminovány protřednictvím administrativních regulací, je třeba vzhledem k pořizovací ceně svítidel a náročnějšímu servisu v případě nesprávného výběru svítidel a tím i vyšší poruchovosti vybírat mezi svítidy a světelnými zdroji, které zvládají vysokou četnost spínání, ke kterému na chodbách bytových domů dochází. Hlavním problémem správného výběru je to, že i uznávaní výrobci jako je PHILIPS aktuálně neuvádí technickou vhodnost výrobku k použití k vysoké četnosti spínání, jako jsou případy chodeb a schodišť bytových domů. Alespoň u tzv. úsporných žárovek nabízíme možnost výběru mezi světelnými zdroji zvládající vysokou četnost spínání. V případě svítidel se zářivkovými, nebo LED světelnými zdroji je stanovení vhodného typu svítidla zvládající vysokou četnost spínání je tedy někdy (až často) problematické. V případě zářivkových svítidel je třeba hledat svítidla vybavená elektronickým předřadníkem s tzv "teplým startem". Ani to však zejména u levných noname původu předřadníků není zárukou kvality. V případě LED svítidel je situace po stránce zvládání vysoké četnosti spínání o malý kousek lepší, ale i zde platí požadavek na oveření schopnosti a záruky na vysokou četnost spínání.
Dalším aspektem je to, že do samostatných svítidel lze snáze instalovat jednotky pro nouzové osvětlení.

2. Svítidla s integrovaným čidlem pohybu. S odkazem na bod 1, svítidla s integrovaným senzorem přebírají vlastnosti použitých čidel a dále, je třeba zvolit umístění svítidla tak, aby čidlo pohybu které je součástí svítidla současně pokrývalo potřebný prostor.

---

Shrnutí a doporučení:
S odkazem na výše uvedené, se použití samostatných čidel pohybu na bázi PIR a samostatných svítidel jeví jako ideální řešení jak pro větší bytové, ale i malé domy z následujících důvodů:
- K dispozici je dostatečná nabídka různých druhů čidel pohybu pro montáž na strop, na stěnu, nebo místo běžného vypínače v mnoha charakteristikách designech a barvách. V případě poruchy čidla například po mnoha letech, kdy původní čidlo již není na trhu lze provést jednoduchou a rychlou náhradu jiným čidlem pohybu. taková náhrada v případě svítidel s integrovaným, hlavně PIR čidlem takto možná není a to ikdyž se svítidla s čidlem pohybu vyrábí již cca 20 let (proč asi?).
- V případě samostatných čidel pohybu je oproti integrovaným do svítidel podstatně širší nabídka čidel, umožňující vzájemnou spolupráci čidel na počátku a konci schodiště, chodby a podobně, pokud potřebujeme vykrytí prostoru více čidly současně s potřebou vzájemné spolupráce.
- Řada kvalitních čidel pohybu je v současnosti vybavena možností nastavení časů a citlivosti pomocí dálkového ovladače, t.j. nastavení parametrů čidla lze provést ze země namířením ovladače na čidlo a následným přenastavením. Tato možnost se hodí zejména v případech, kdy jsou čidla umístěna v hůře přístupných pozicích na schodišti, kam lze problematicky umístit žebřík v případě potřeby přenastavení čidla.
- Podobně v případě svítidel je na trhu k dispozici dostatečná nabídka svítidel různého designu oproti svítidlům s integrovaným senzorem pohybu. Zejména v případech, kdy v rámci daného prostoru potřebujeme zachovat jednotný vzhled svítidel, je náhrada v budoucnosti podstatně jednodušší oproti svítidlům s integrovaným senzorem pohybu. V poptávce na svítidla ovládaná senzorem pohybu je však vždy důležité uvést, že se jedná o řešení s vysokým počtem spínání a k tomuto účelu je třeba svítidla i vybírat.

Svítidla s integrovaným čidlem pohybu jsou vhodné zejména pro malé aplikace, kde lze časem 1 ks svítidla bez narušení vizuální jednotnosti svítidel nahradit jiným, dále kde není potřebná spolupráce více čidel, ikdyž samozřejmě existují svítidla vybavená čidlem pohybu umožňující spolupráci více čidel, ale jejich nabídka, natož výběr designu je silně redukována.

Svítidla vybavená HF vysokofrekvenčním senzorem pohybu jsou vhodná na místa, kde
:
- nehrozí spínání za přepážkami jako je sádrokarton, běžné vstupní dveře do bytu a podobně.
- nepotřebujeme redukovat záběrný úhel čidla (například veřejný chodník kolem domu).
- Svítidla vybavená HF čidlem se spíše používají tam, kde z nějakého důvodu nelze použít PIR čidlo.
Ve skutečnosti je to ale tak, že HF radarová čidla (popřípadě svítidla jimi osazená) všichni matlají kde to jen jde aniž by řešili vhodnost takové aplikace, hlavně že je položka pořízena za dryjáčnicky nízkou cenu a po nás potopa (tímto není řečeno, že to je vždy špatně).
- Je známo a prokázáno, že vysokofrekvenční HF signál v pásmu 5GHz ovlivňuje tvorbu mužských spermií. Kdo byl na vojně tzv "u radaru" t.j. měl službu na radarové stanici a měl v té době rodinu, pak je nepřehlédnutelný zvýšený podíl ženského potomstva na úkor mužského (kluk se radistovi v podstatě nepodaří zařadit do repertoáru svojí rodiny). Po ostatních stránkách se děti (děvčátka) jeví jako zdravá, standardně inteligentní a jako vlastní potomstvo mají kluky a holky ve standardním poměru. Já jsem byl na vojně telefonním mechanik a mám dva kluky, ale na rotě jsme radisty měli, t.j. s výše popsaným mám i autentickou zkušenost. Vliv radarových čidel v tomto smyslu zatím prokázán nebyl, ale kdo ví a v důsledku nějakého budoucího zjištění přijde třeba nějaká další regulace dovolující možnost použití HF radarových čidel jen pro domovy pro seniory a do tzv. nepřizůsobivých komunit. ..Ikdyž, někdy ti tzv. "nepřizpůsobiví" aktuální situaci chápou mnohem pragmatičtěji a racionálně než ti, co se tzv. "přizpůsobili". Ale to už jde o úplně jiná čidla pohybu...