Jak snadno a jednoduše slabým radiátorem v zimě vytopit místnost na příjemnou teplotu?

11. 02. 2017


Jak snadno a jednoduše slabým a levným radiátorem v zimě vytopit místnost na teplotu 20°C tak, aby výsledek byl dostatečný a příjemný?

Často, vlastně několikrát denně, příjdou na naši provozovnu potenciální zákazníci konzultovat řešení vytápění svého nového domu a úvodem svého zadání popíší následující situaci: Pořídili jsme si nový dům (nebo byt), a nyní potřebujeme vyřešit vytápění obytné části, která je spojený prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje s plochou cca 60m2, zhruba uprostřed jsme si naplánovali dva komíny pro dvoje energeticky úsporná kamna, která musí  být malého výkonu a máme zájem, aby jste nám nabídli nějaké řešení, které místnost vytopí tak, abychom se v daném prostoru vždy a za různých situací cítili příjemně.

Že takový požadavek a příprava pro topení je hloupost? V případě vytápění domácnosti až na výjímky fatální chyby, nebo skalního otužilce ano. Pokud ale zaměníme slova: komín / přívod elektřniny, vytápění / osvětlení a výraz kamna  / svítidlo, pak taková situace je úplně normální a jak se zdá, nikdo se nad tím ani moc nepozastavuje. Argumentem může být to, že v současnosti většinou stejně čteme ze svítících obrazovek telefonů, či tabletů a vaříme v mikrovlnce, kde osvětlení je rovněž součástí přístroje, přesto však existují zbytky aktivit, kdy se osvětlení hodí a čelovka není ideální řešení. Kde tedy vznikla chyba? Odpověď je jednoduchá. Již při projektování je nezbytné, aby budoucí uživatel měl ujasněn interiér a způsob užívání a to včetně funkce, rozmístění a zejména správné volby výkonu svítidel. Jestliže budoucí uživatel projektantovi elektro nezadá požadavky na rozmístění a ovládání svítidel, pak elektroprojektant do projektu zakreslí jen minimum vývodů pro napájení osvětlení. Na problém se přijde až je zaomítáno, vymalováno, nebo vytapetováno.

Jestliže už k popsané chybě došlo a vývodů osvětlení pro danou místnost není zbudován na správných místech dostatek, jak situaci zachránit tak, aby v daném prostoru bylo dosaženo použitelných hladin osvětlení? Řešením je použití svítidel dostatečného výkonu tak, aby z redukovaného počtu svítidel bylo zajištěno dostatečné osvětlení místnosti.

Návodem budou simulační výpočty osvětlení pro místnost velikosti 20m2.

 

1. příklad přisazené svítidlo s opálovým krytem osazené žárovkou 60W (nebo úsporná žárovka 18W).

 

2. příklad přisazené svítidlo s opálovým krytem osazené zářivkou 40W+22W (celkem 62W).

 

3. příklad přisazené svítidlo s opálovým krytem osazené zářivkou 4x24W+2x24W (celkem 144W).

 

4. příklad přisazené svítidlo s opálovým krytem osazené zářivkou  (celkem W).

Výběr nabídky přisazených svítidel, která lze označit pro bytové osvětlení za relativně výkonnější, je zde.


A-LIGHT s.r.o.
Vranovská 1226/94
614 00 BRNO 
Česká republika 

IČ: 27072738
DIČ: CZ27072738
Výpis OR: KS v Brně, odd C, vl.: 50052
IČ provozovny dle zákona: 227/2009Sb, čl.: XXII, bod i,: 1000189538 
IČ stálé provozovny provozovny eet: 11
IČ virtuální provozovny eet: 31

url provozovatel: www.svetlo-svitidla-osvetleni.cz
e-mail: info@svetlo-svitidla-osvetleni.cz

tel.: +420 545 213 267 

Provozní doba:
Výdej a expedice objednávek: Po-Pá 7.30-16.00 hodin.
Parkování v areálu firmy.

Mapa: najdete nás zde
gps: +49° 12' 39.28", +16° 37' 45.87" cca 30 m severně od křižovatky ulic Vranovská / Lieberzeitova.
Parkování pro zákazníky v areálu firmy.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.