Tipy na chytré řízení domu dle místností.

17. 04. 2012


Článek má posloužit zájemcům o tzv. chytrý dům při výběru funkcionalit řízení inteligentního domu.

Automatizované systémy řízení budov slouží zejména pro zvýšení uživatelského komfortu a optimalizaci energetické náročnosti bydlení tak, aby uživatel zejména u větších rezidencí měl pokud možno minimální potřebu zásahu do procesů vytápění, chlazení, větrání jednotlivých částí domu, stejně tak aby se automatizovaně v závislosti na denní době chovalo osvětlení komunikačních prostor a v obytných částech, kdy jednoduše a automaticky jsou nastaveny potřebné příjemné světelné scény v závislosti na denní době a účelu činnosti. Je-li potřebný individuální zásah uživatele - například zvýšit teplotu vytápění dané místnosti v době nemoci a podobně, pak ovládání musí být na logickém místě a musí být srozumitelné nejen nadšencům počítačových technologií, ale i starším lidem které moderní technika neoslovuje. Individuální ovládání se doporučuje prostřednictvím malého množství jednoduchých nástěnných vypínačů se srozumitenými funkcionalitami.
 
Při výběru funkcionalit tzv. chytrého domu se můžeme řídit zhruba stejnými požadavky jako při výběru nadstandardní elektronické výbavy automobilu. t.j. požadujeme v autě elektrické individuální a centrální ovládání stahování oken automobilu? Srovnatelně u domu: požadujeme třeba individuální (samostatně dle oken), skupinové (dle pater nebo účelu místností - ložnice, obývací pokoje, chodby, bazén atd.) nebo centrálně (pro celý dům jednotně) elektrické nastavování žaluzií s možností individuálních časových programů napíklad ve vybraných místnostech jako je ložnice na probuzení ráno s rozlišením programu týden/víkend, dále třeba automatické hromadné zatažení vybraných žaluzií večer po somraku k zajištění soukromí, či denní zatažení rolet pro posílení tepelné izolace domu v zimě během noci a během dne za podmínky, kdy nikdo není doma, přičemž v místnostech jsou zároveň rostliny vyžadující světlo a současně potřebujeme funkcionalitu automatického nastavení stínění žaluzií jako ochranu proti přehřívání místností a ochranu interiéru před intenzivním UV zářením v letním období přičemž některé dveře se žaluzeimi jsou průchozí na terasy a je třeba zajistit průchod v případě otevření dvěří a podobně? Říká te si, že tyto funcionality jsou při použití systému řízení budov přece logické? Zdaleka to ani v případě dodavatelů s téměř nekonečným referenčním listem nebývá pravda. Z tohoto důvodu je na straně investora ujasnit si jaké funkcionality bude požadovat a tomuto projekt systému řízení budov včas přizpůsobit.

K nejčastějším automatizovaným funkcionalitám chytrého, inteligentního domu patří.

Chytrý vstup:
Odchodové funkce. Při odchodu z domu se jedná o uvedení všech aktivních zařízení do klidového stavu v jakém by se měly nacházet v době nepřítomnosti. Tato funkcionalita se hodí zejména u větších domů, kde obcházení a kontrola jednotlivých místností zda je vše vypnuto (topení, klimatizace, osvětlení, topné spotřebiče atd.) a pozavíráno je zdlouhavá.
Nejčastěji se odchodové funkce týkají následujících zařízení:
- automatické centrální uvedení topení do útlumového režimu.
- automatické centrální vypnutí klimatizace.
- automatické uvedení vzduchotechniky a rekuperace do stavu nepřítomnosti.
- automatické centrální vypnutí vysoušecích žebříků v koupelnách, bazénové šatně a podobně s doběhem na dosušení, pokud vysoušecí žebříky byly v době odchodu zapnuty. Aby v době dlouhodobější nepřítomnosti nedocházelo ke zbytečnému zapínání vysoušecích žebříků doporučuje se navíc nastavení blokace napájecích okruhů vysoušecích žebříků ve vazbě na aktivaci odchodového režimu.
- automatické centrální zavření střešních oken.
- automatické zhasnutí osvětlení ve všech prostorách (v nočním režimu kromě místa odchodu a navazujícího odchodového koridoru po nastavený čas, např. 5 minut na opuštění domu).
- v letním období automatické zaclonění střešních oken směřujících ke slunci pro redukci přehřívání místností v době nepřítomnosti.
- automatické zatažení markýz na terasách v době nepřítomnosti.
- automatické zatažení krytu bazénu (pokud z důvodu opomenutí nebyl bazén zakryt, nebo bazénový prostor slouží jako dekorativní součást interiéru domu). V tomto případě je podmínkou přímý výhled na nádrž bazénu, aby nedošlo k nechtěnému utopení plavce.
- automatické zastavení fontán a dalších dekorativních vodních systémů.
- automatické zavření garážových vrat a brány s časovým zpožděním po odjezdu.
- bezpečnostní vypnutí napájecích okruhů sporáku, žehličky a dalších zařízení která mohou způsobit požár.
- aktivace simulace přítomnosti (nahodilé rozsvěcení vybraných energeticky úsporných svítidel v čase od soumraku do rozednění).

Odchodové funkce mohou být spuštěny buď ručně například prostřednictvím běžného nástěnného ovladače, nebo prostřednictvím minipanelu (viz ukázka minipanelu níže), nebo automaticky ve vazbě na aktivaci zabezpečovacího zařízení.

Minipanel pro ruční spuštění odchodových funkcí.
Minipanel pro ruční spuštění odchodových funkcí. Na odchodovém minipanelu se zobrazuje aktuální celková spotřeba elektrické energie domu a teplota místnosti ve které je minipanel umístěn. Umístění odchodových tlačítek, nebo odchodového panelu se doporučuje nejen ve vstupu do domu, ale i ve vstupu do garáže, ze které se případně odjíždí autem.

Příchodové funkce.
Stejným způsobem jako odchodové funkce t.j. nástěnným ovladačem běžného vzhledu jako vypínač, nebo odchodovým minipanelem, nebo i odkódováním zabezpečovacího zařízení mohou být aktivovány příchodové funkce které například jsou:

- Uvedení topného systému z útlumového režimu do komfortního topného programu při příchodu. Tato funkcionalita se hodí zejména při nepravidelnému, dřívějšímu příchodu domů, kdy topný systém je v době nepřítomnosti na základě vlastního topného programu běžně uveden do útlumového režimu. Například Po-Pá je v době od 07:30-14:00 topný systém v útlumovém režimu např. na 18°C. Z důvodu například nemoci dojdeme domů ve 12:00 a s příchodem (buď odkódováním zabezpečovacího zařízení, nebo ručním příchodovým tlačítkem) je v topné sezóně topný systém automaticky uveden do komfortního topného režimu např. na 22°C.
- Automatické rozsvícení příchodové trasy v domě při příchodu. Je-li po soumraku, pak k nejznámějším centrálním příchodovým funkcím patří buď ruční, nebo automatické (na základě senzoru pohybu) rozsvícení nejčastěji užívané příchodové trasy v domě, například od vstupu domu, nebo garáže třeba do kuchyně. Aby se již při příchodu navodily pocity uvolnění, pak se doporučuje rozsvícení dekorativní, energeticky úsporné scény osvětlení například kloboukové stojací lampy v obývacím pokoji, tlumené osvětlení v hale, jídelně chodbách, dekorativní podsvícení kuchyňské linky a podobně. 
- Automatické zapnutí klimatizace při příchodu. Analogicky jako topení, t.j. Je-li letní období a je-li v hlavních nebo zvolených místnostech teplota vyšší, než požadovaná, může ve vybraných místnostech současně s příchodem dojít je spuštění klimatizace (obývací pokoj, kuchyně,hala, chodba a podobně (například kromě ložnic).
- Automatické větrání střešními okny při příchodu. Obdobně jako předchozí bod je-li dům vybaven střešními okny s elektrickým pohonem a je-li v letním období teplota v místnostech s těmito okny vyšší, než venkovní a pokud venku neprší, pak může dojít k automatickému nastavení větrací polohy těchto oken ve vybraných místnostech bez zbytečného obcházení místností. 
- Automatické odclonění žaluzií, nebo rolet při příchodu. Funkcionalita se pracuje tak, že: Není-li po soumraku, pak při příchodu dojde k nastavení žaluzií do horizontální polohy ve vybraných místnostech, vytažení, nebo povytažení rolet a podobně.
- Automatické spuštění vzduchotechniky do režimu přítomnosti.
- Automatické odsunutí krytu bazénu.
Je-li součástí domu průhled na bazén který je součástí interiéru, tak se s příchodem může jednat o odsunutí krytu bazénu. 
- Automatické spuštění tlumeného audiokanálu se zvuky příroda, nebo relaxační hudbou.

Chytrá chodba: Osvětlení chodeb lze nastavit na:
- Večerní režim osvětlení chodby: Denně v době přítomnosti, v čase od soumraku např. do 22:30 hodin, kde často frekventované chodby jsou v době, kdy se jimi neprochází dekorativně osvětleny na nízkou, energeticky úspornou hladinu (například jen obrazy a další dekorace například na 10% maximální intenzity. Tato nízká hladina slouží tomu, aby pohled do temné chodby nepůsobil ponuře. Při vstupu do dané chodby, dojde k automatickému, plynulému zvýžení intenzity osvětlení např na 80% maximální intenzity na základě detektoru pohybu. Po opuštění prostoru chodby dojde k opětovnému ztlumení zpět na 10%. Potřebujeme-li svítit na chodbě na 100%, pak osvětlení můžeme rozsvítit běžným ručním, nástěnným ovladačem osvětlení.
- Noční režim osvětlení chodby: V čase od 22:30 do rozednění může být osvětlení chodby seřízeno tak, aby třeba stropní svítidla určená k hlavnímu svícení pouze orientačně osvětlovala na hodnotu 15% koridory na WC, koupelnu a podobně. Takové noční osvětlení nepůsobí dráždivě.
- Denní režim osvětlení chodby. Pro možnost přisvítit i denní dobu, pak k rozsvícení dojde pomocí běžných nástěnných vypínačů. Aby nedocházelo ke zbytečnému svícení pokd se opomene zhasnout, pak lze nastavit časovou konstantu např. 10 minut po kterou osvětlení bude svítit, nebo zhasnutí může po opuštění prostoru provádět sestupná hrana detektoru pohybu, t.j. v denním režimu zapínací impulz pro rozsvícení musí být proveden ručně, ale zhasnutí je provedeno automaticky např. po 2 minutách po opuštění prostoru.

Chytrý obývací pokoj, jídelna, hala.
- Při otevření balkónových dveří, automatické vytažení případně zatažných žaluzií, nebo rolet. Aby jsme při vycházení na balkon před otevřením balkonových dveří nemuseli ovládat tlačítkem zatažené žaluzie, pak při otevření balkonových dveří ne do polohy ventilace, ale polohy plného otevření křídla dveří, dojde před těmito dveřmi k automatickému vytažení přípaně zatažených rolet, nebo žaluzií. Pokud chceme zaluzie opět zatáhnout, lze je spustit nástěnným ovladačem umísteným vedle balkonových dveří.  
- Režim denního sledování TV. Aby denní světlo nepůsobilo při sledování TV rušivě, pak automaticky se spuštěním TV může dojít k přiclonění žaluzií, či rolet v zóně, kde se TV sleduje.
- Světelné scény večeře, zábava, relax. Jedná-li se zejména o společný prostor kuchyně, jídelny, obývacího pokoje, pak na místo nahodilého přepínání mnoha nástěnných vypínačů se doporučuje používat předvolby již vyladěných kombinací, nazývané světelné scény. Tyto scény se buď podle okamžité potřeby přepínají ručně, nebo mohou být řízeny automatickým časovým programem s plynulými, nenápadnými přechody mezi scénami. Například od 19:00 hod probíhá scéna plnějšího osvětlení využívaného večeře, která v 19:50 hod automaticky, plynule začne přecházet do večerní scény, kdy se světlo v jídelna automaticky začne ztlumovat a v obývacím pokoji se plynule rozsvítí osvětlení u pohovky pro četbu večerní poezie. Pokud se večeře protáhne, můžeme buď ručně, nebo dálkovým ovladačem zachovat plnější osvětlení v jídelně.

Informační minipanel pro ovládání světelných scén.
Informační minipanel pro ovládání světelných scén.

Chytrá ložnice.
- Ovládání osvětlení, žaluzií, střešních oken tlačítkem u postele.
- Ovládání dalších zařízení buď týkající se dané místnosti (topení, klimatizace, větrání) nebo celého domu například žaluzie v prostorách mimo tuto a další ložnice a podobně přímo z postele pomocí iPhonu, nebo iPadu či jiného univerzálního tabletu.
- Automatické rozsvícení tlumeného nočního orientačního podsvícení pod nočním stolkem nebo lůžkem detektorem pohybu pod postelí. Jedná se o tlumené noční, orientační osvětlení instalované pod lůžkem nebo pod nočním stolkem a ovládané senzorem pohybu umístěném rovněž buď pod lůžkem nebo nočním stolkem tak, aby tento detektor nezachytil běžný noční pohyb na lůžku. Toto noční, orientační osvětlení pracuje tak, aby při položení nohou z lůžka na podlahu došlo k rozsvícení tohoto nočního orientačního osvětlení. Tímto uspořádáním se v ložnici zajistí osvětlení orientačního koridoru pro cestu např. na toaletu a nedojde k probuzení spícího partnera. Důležité je, aby sepnutí tohoto senzoru pohybu bylo nehlučné, t.j. elektronické, ne releové.
- Centrální tlačítko přímo u postele. Jedná se o obdobné funkce jako u odchodového tlačítka umístěného u vchodu, které řeší ruční nastavení něterých nočních zařízení, například, centrální zhasnutí ručně ovládaných světelných okruhů, vypnutí napájení TV v dětském pokoji a podobně (na straně druhé, tato restrikce v současnosti již není moc účinná, jelikož současná mládež klasickou TV již moc nesleduje a mediálním zdrojem jsou počítače a tablety napájené z baterií s mnoha hodinovou výdrží. 
- Prima budíček. Automatické pootevření žaluzií v ložnici podle časového programu, například Po-Pá v 07:00 hod. V ostatních částech domu mimo další ložnice může dojít k úplnému odclonění například i podle odlišného časového programu.

Chytrá domácí pracovna - domácí velín. Doplněno - nyní velín odkudkoli.
Doposud bylo například kompletní ovládání, nebo sledování spotřebované energie možné pouze pomocí specializovaných panelů, které k systému řízení budov jsou samostatně koupeny. Navíc, do těchto panelů byly poměrně problematicky přidávány funkce internetového prohlížeče, email klienta a podobně tak, aby zařízení mělo co nejširší možnost použití. V současnsoti se situace jednoznačně obrátila a úlohu těchto specializovaných panelů jednoznačně přebírají tablety a mobilní telefony, jejichž výhodou je výrazně širší univerzálnost a propojení například s AppleTV a domácím úložištěm vybaveným mediálním serverem (což je dnes v podstatě každý externí disk i nízké cenové kategorie) v kombinaci s podstatně levnějším a univerzálnějším zařízením typu iPad, iPhone a podobně výrazně překonává i takové celebrity jako je Control4, Crestron a podobně.  Navíc, aktualizace aplikací pomocí např. AppStore je pro uživatele výrazně jednodušší a aktualizace SW iPadu nevyžaduje přivolání technika spravujícího systém řízení. U Control4, nebo Crestron je aktualizace SW panelu je bez technika spravujícího systém budov v podstatě nemožná... 

t.j. kdo z nějakého důvodu lpí na nástěnných panelech, pak ovládání a přehled o stavu domu, energiích atd. lze použít panel na ukázce.
Ovládací panel systému řízení budov.
Ukázka dotykového panelu s grafem historie spotřeby elektrické energie.

- Ovládání centrálních funkcí domu z mobilního telefonu nebo tablet PC. Vývoj a nápaditost nelze zastavit. Jak bylo uvedeno, plnohodnotné ovládání domu jako z nástěnného panelu lze bez postávání u stěny s panelem provádět výrazně pohodlnějí rovněž pomocí tabletu (např. iPad), nebo z mobilního telefonu iPhone, Galaxy atd. Výrobci systému řízení budov často dávají aplikace pro ovládání domu zákazníkům k dispozici zdarma a není nutno kupovat samostatný jenoúčelový panel, který i v pohotovostním stavu stále spotřebovává energii. I tato zařízení pak umožňují plnohodnotné ovládání, jakož i sledování stavu rolet, teplot v místnostech a to včetně sledování aktuální spotřeby elektrické energie, plynu a vody, stejně tak jako do nahlížení do historie těchto spotřeb. Domy vybavené solárními panely mohou na tabletu zobrazovat aktuální stav výroby solární energie atd. V podstaě již jen zbývá doplnit tyto aplikace nejen jako dálkové ovladače a monitory stavů, ale doplnit je formou dotazu například o zjištění: Ve kterých místnostech je otevřeno okno na křídlo, nebo jen na ventilační stav? kde je teplota nižší/vyšší než a podobně.

Na mobilním telefonu lze zobrazit aktuální spotřebu elektrické energie, plynu a vody.

Měření energií na mobilním telefonu. Měření energie na mobilním telefonu.

Další ukázky obrazovek možností ovládání systému řízení budov a monitoringu stavu domu z mobilního telefonu.

Ovládání domu pomocí chytrého telefonu. Kamera online na mobilním telefonu.


- Chytré WC.
Automatické ovládání osvětlení a ventilace na WC s rozlišením den, večer, noční režim.
Pokud prostor WC vybavíme pohybovým detektorem, pak na WC v podstatě nemusíme ručně nic ovládat, systém pouze vyhodnotí denní dobu a spustí různou kombinaci nastavení osvětlení a ventilace.
- Automatický denní režim WC. Pokud se jedná o WC s přirozeným denním světlem, pak v denním režimu nemusí po vstupu na WC docházet k automatickému rosvěcení světel. Pouze se případně automaticky spouští ventilace toalety.
- Automatický večerní režim ovládání osvětlení a ventilace WC. Ve večerním režimu se jedná o automatické rozsvícení základního osvětlení na WC pomocí detektoru pohybu umístěného na WC s nastavenou konstantou například 3 minuty ve večerním režimu, t.j. od soumraku např. do 23:00 hod na základě pohybového detektoru se osvětlení (plynule nikoli skokově) rozsvítí na na 80%. Je-li požadavek na intenzivnější svícení, rozsvítíme v koupelně pomocí běžného, ručního nástěnného ovladače na 100% popř. rozsvítíme další svítidlo u zrcadla a podobně. Po odchodu detektor pohybu automaticky po uplynutí časové konstanty provede zhasnutí všech svítidel a vypnutí odsávání.
- Automatický noční režim ovládání osvětlení a ventilace WC. Stejně jako v předchozím případě, pouze osvětlení se v nočním režimu plynule, nikoli skokově rozsvítí jen na orientační hodnotu 20%. Je-li požadavek na intenzivnější svícení, rozsvítíme v koupelně pomocí běžného, ručního nástěnného ovladače na 100% popř. rozsvítíme další svítidlo u zrcadla a podobně. Po odchodu detektor pohybu automaticky po uplynutí časové konstanty provede zhasnutí všech svítidel a vypnutí odsávání.
- Automatické plynulé spuštění audiokanálu při vstupu na WC. Po vstupu na WC dojde na základě pohybového senzoru k plynulému spuštění hudebního kanálu anpříklad z domácího mediálního serveru. Po odchodu z WC se hudba automaticky ztlumí. V nočním režimu, např. 23:00-rozednění může být zvukový kanál v době přítomnosti blokován. Dtto funkcionalita audio - koupelna, bazénová hala, sauna, garáž.

Chytrá koupelna.
Automatické ovládání osvětlení v koupelně s rozlišením den, večer, noční režim.
Večerní režim automatického ovládání osvětlení koupelny.
Ve večerním se jedná o automatické rozsvícení základního osvětlení v koupelně na základě detektoru pohybu s nastavenou konstantou například 3 minuty ve večerním režimu, t.j. od soumraku např. do 23:00 hod na základě pohybového detektoru na 80%. Je-li požadavek na intenzivnější svícení, rozsvítíme v koupelně pomocí běžného, ručního nástěnného ovladače na 100% popř. si navíc rozsvítíme další svítidlo u zrcadla a podobně.
Noční režim automatického ovládání osvětlení v koupelně.

Automatické zatažení žaluzií při rozsvícení v koupelně. Tato funkcionalita zajistí soukromí v koupelně popřípadě jiných místnostech v případech, kdy do místnosti může být vidět z veřejných komunikací, od sousedů a podobně. Nastavení může pracovat tak, že i přes to, že ve večerním režimu se žaluzie automaticky zatáhnou, pak v denním režimu, kdy se v koupelně rosvítí automaticky dojde k zatažení žaluzií.
 
Automatizované ovládání žebříků na vysoušení ručníků. Je-li v domě centrální teplovodní vytápění (což je v ČR nejčastější případ), pak v topné sezóně bývají tyto žebříky ohřívány těchto teplovodních rozvodů. V období mimo topnou sezónu bývají tyto vysoušecí žebříky ohřívány s elektrické přímotopné patrony umístěné v tělese žebříku. Pokud nechceme aby tyto patrony byly stále zapnuty, pak provoz vytápění žebříku může být ovládán několika způsoby:
- Ovládání vysoušecích žebříků v koupelnách ručně s časovou konstantou - U vstupu do koupelny je tlačítko nejlépe se zpětnovazební LED signalizující stav zapnutí vysoušecích žebříků, kterým spustíme vytápění řebříku na nastavený čas, například na 1,5 hodiny. Po uplynutí nastavené doby dojde k vypnutí topné patrony vysoušecího žebříku. 
- Ovládání vysoušecích žebříků v koupelnách podle časového programu. Topná patrona se v období mimo topnou sezónu automaticky zapne vypne podle nastaveného časového programu, např. denně Po-Pá 06:00-08:00 a 19:00-22:00 hodin a o víkendu So-Ne například s posunutým topným programem 07:30-09:30, 13:00-14:00 a večer 19:00-22:00 hodin. 
- Ovládání vysoušecích žebříků v koupelnách na základě detektoru pohybu, V tomto případě dojde k zapnutí s časovou konstantou vyonutí např 1,5h vysoušecího žebříku v dané koupelně teprve na základě  zaznamenání pohybu v místnosti. Toto nastavení se hodí pro málo navštěvované koupleny, nypříklad v pokoji pro hosty, domácí bazénové šatně a podobně.
- Ovládání vysoušecích žebříků v koupelnách kombinací detektor pohybu/časový program. Aby k zapínání topných vysoušecích žebříků v koupelně nedocházelo automaticky s každým příchodem, může být aplikována kombinace zapnutí na základě pohybu pouze v pásmu předvoleného časového programu. Například Po-Ne 05:00-09:00 a večer 18:00-23:00 hod. Kombinace s pohybovým detektorem je vhodná zejména pro občasně navštěvovaných koupelnách, jako jsou jsou koupelny příležitostných hostů, domácí bazénové šatně a podobně.
- Automatické plynulé spuštění audiokanálu při vstupu do koupelny. Po vstupu do koupelny dojde na základě pohybového senzoru k plynulému spuštění zvukového kanálu například z domácího mediálního serveru se zvuky přírody, meditačním kanálem atd. Po odchodu z koupelny se zvuk automaticky ztlumí. V nočním režimu, např. 23:00-rozednění může být zvukový kanál v době přítomnosti blokován. Dtto funkcionalita audio - WC, bazén, sauna, garáž, atd, kde mohou být nezávisle spuštěny různé audiokanály (hlasy přírody, meditace, hudba, zpravodajství atd.).

Chytrá garáž.
Je celkem nepříjemné, pokud vstoupíme do garáže, ručně si rozsvítíme a jestliže například chceme odjed z garáže autem, tak se vlastně jen zorientijeme v prostoru a před vstupem do auta musíme ručně zhasnout a k autu je nutno dojít naslepo. Samozřejmě, u většiny "chytrých automobilů" si dálkovým ovladačem při odemčení rozsvítíme v kabině, nebo u těch ještě chytřejších prostor kolem auta pomocí LED osvětlení nejčastěji zabudovaného do zpětných zrcátek, ale proč by vedle auta nemohlo bých být chytré i osvětlení garáže?. 

Mezi dobré funkce automatizovaného řízení pro garáž patří:
- Automatické rozsvícení orientačního osvětlení při vstupu do prostoru garáže na základě pohybového senzoru. Tato funkce nám umožní přicházet / odcházet do/z garáže bez nutnosti ručního zapínání / vypínání osvětlení pomocí vypínačů a po nastoupení do auta a odjezdu z garáže toto osvětlení po nastaveném čase automaticky zhasne. Toto se používá i u malých garáží, kde se pro orientační odjezdové/příjezdové osvětlení využívá osvětlení které je součástí pohonu garážových vrat.

- Osvětlení prostoru garáže při vjezdu / výjezdu. I přesto že pohony garážových vrat bývají vybaveny orientačním osvětlením, tak v případě větších garáží naopak toto orientační osvětlení je vzhledem k velikosti garáže nedostatečné. Vedle využívání ovládání osvětlení na základě pohybového senzoru je v takových případech možností nastavit funkci, která automaticky v závislosti na denní době při otevření garážových vrat rozsvítí i prostor garáže, například na 10 minut.  V  závislosti zda garáž má/nemá možnost přístupu denního světla současně ve vazbě na případném soumrakovém senzoru. Aby při nočním vjezdu do garáže řidič nebyl oslněn vyšší intenzitou v prostoru garáže, doporučuje se rozsvěcení osvětlení s plynulým náběhem (např. 15sekund), nebo možností je pro vjezd a odjezd použití dekorativního nočního tlumeného, nepřímého osvětlení prostoru garáže.

- Noční dekorativní tlumené osvětlení prostoru garáže. Jedná se o tlumené osvětlení, které se automaticky rozsvítí pouze ve večerním a nočním režimu, t.j. od soumraku do rozednění ve vazbě na otvírání garážových vrat. Noční, dekorativní, tlumené osvětlení se nejčastějí rozsvěcí s plynulým náběhem (ne skokově). Jak svítidla lze použít i barevné LED neony (modrý, zelený) a podobně, nebo osvětlení instalované skrytě v různých spárách k vytváření efektu nepřímého světla atd.

- Orientační bezpečnostní osvětlení garáže. Jedná se o u nás málo používané osvětlení, které podobně jako v tunelech vyznačuje koridor a hranice prostoru. Tato svítidla se umisťují v zorném poli řidiče a světelně označují různé pevné překážky v garáži, jako jsou pilíře, rohy, splývající stěny, ohraničení vjezdového otvoru do garáže a podobně.
Nejčastěji se jedná o LED osvětlení používá se zejména v těsnějších garážích.

Chytrá bazénová hala.
- Automatické rozsvícení osvětlení nádrže bazénu s podmínkou - pokud je kryt bazénu otevřen a pokud je po soumraku. Jedná se asi o nejčastější kombinaci při které je nádrž bazénu osvětlena. Tato funkcionalita jednak nenutí uživatele přemýšlet co vše je třeba provádět před vstupem do nádrže a dále je velmi efektní při ukázce případné návštěvě.
- Automatické plynulé spuštění audiokanálu při vstupu do bazénové haly. Po vstupu do bazénové haly dojde na základě pohybového senzoru k plynulému spuštění zvukového kanálu s meditační či relaxační hudbou, nebo osvědčily hlasy přírody (ptactvo, zvuky pralesa a podobně). Zvuk je spouštěn příklad z domácího vícekanálového mediálního serveru a ovladačem lze zvukové kanály přepínat a měnit jejich hlasitost. Hlasitost může být při paždém příchodu (inicializaci) předvolena vždy třeba na minimální na prahovou příjemnou hladinu, nebo může být nastavena na: "poslední v minulosti použitá". Po odchodu z bazénové haly se hudba automaticky ztlumí a vypne. Tento audiokanál může být spuštěn teprve při otevření/zavření krytu bazénu. V nočním režimu, např. 23:00-rozednění může být zvukový kanál v době přítomnosti automaticky blokován. Dtto funkcionalita audio - WC, koupelna, sauna, garáž, kde mohou být nezávisle spuštěny různé audiokanály (zpravodajství, hlasy přírody, meditace, hudba atd.).
- Otevření/zavření krytu bazénu tlačítkem od vstupu bazénové haly. Je to sice na první pohled houpost, ale dodavatelé často i luxusního bazénu z nějakého důvodu někdy moc neřeší ergonomii a bezpečnost ovládání krytu bazénu a bazénové technologie. Už jsem se setkal s tím, kdy majitel bazénu k tomu, aby si otevřel/zavřel kryt bazénu musel jít vnějškem domu do jiné části areálu kde se nachází technologické čási bazénu, aby zde stiskl tlačítko pro ovládání krytu bazénu, což je třeba v zimě, či děšti nepříjemné nehledě na to, že podmínkou k otevírání/zavírání krytu bazénu je požadován vizuální kontakt s krytem tak, aby třeba nedošlo k zakrytí a utopení plavce nasouvaným krytem. Systémy řízení budov řadu těchto funkcionalit mohou buď zcela převzít a nebo ergonomicky duplikovat, tak, že Pokud je ovládání krytu, jakož i dalších techologií jako je protiproud, osvětlení nádrže atd. propojeno se systémem přízení budov, pak ovládání krytu bazénu může být prováděno z téměř libovolného místa. Samozřejmě jak bylo uvedeno, otevírání/zavírání krytu bazénu musí být ovládáno z místa, kdy na kryt vidíme.  

Chytrý sklad.
- Automatické rozsvícení osvětlení na základě detektoru pohybu.
Zejména pokud do skladu stále něco v obou ruchách přinášíme/odnášíme, pak ovládání osvětlení detektorem pohybu je ve skladě velmi příjemné.
- Ruční ovládání osvětlení skladu s časovou konstantou. Komu z nějakého důvodu nevyhovuje ovládání osvětlení skladu pomocí detektoru pohybu, pak ruční ovládání může být vybaveno tzv. časovou konstantou např. 15 minut, kdy v případě opomenutí zhasnutí dojde po nastavené časové konstaně k automatickému zasnutí osvětlení.
- Automatická ventilace skladu s pravidelnou časovou konstantou, nebo na základě čidla teploty, nebo kvality vzduchu.

Chytrý domovní vrátný. Komunikátor umístěný u vchodu do domu může mít rovněž aplikovány užitečné funkce, ke kterým se například řadí:
- Přesměrování hovoru hlásky v době nepřítomnosti na mobilní telefon. Funkce pracuje tak, že je-li zabezpečovací zařízení aktivní (nejsme doma), hovor je automaticky přesměrován na mobilní telefon. V době nepřítomnosti se tak můžeme ihned například s doručovatelem, nebo návštěvou domluvit. Popříopadě již jen zazvonění přesměrované ma mobilní telefon majitele domu na dálku informuje o něčí přítomnosti před domem.
- Automatické zobrazení záběru kamery v právě spuštěné TV po zazvonění u vchodu. Pokud právě sledujeme TV, pak nám tato funkce po zazvonněí umožní na právě puštěné TV ihned vidět kamerový záběr vstupu. 

K tzv. chytrým funkcionalitám patří i audio-video výbava domu. Vzhledem k tomu, že se jedná o samostatnou oblast vybavení domácnosti která však s chytrým domem často spolupracuje, přičemž v této oblasti se technika vyvíjí velmi rychle, pak se omezím jen na současné trendy, kam patří používání interaktivních TV, domácích medálních úložišť vybavených mediálními servery (DLNA a podobně). Mobilitu a fexibilitu jak v rámci domácnosti, tak z vnější sítě uživatel získává požíváním zařízení s HD rozlišením jako jsou tablety např. iPad, nebo i mobilní telefony jako je iPhone atd.

Závěr:
Pokud čtenář alespoň na část uvedených námětů pro tzv. chytré řízení domu považuje za užitečné, pak má smysl systém řízení začlenit jako součást projektu. Aby případné jednání mohlo probíhat co nejefektivněji, pak nejjednodušší je vytisknout uvedený text a označit funcionality které uživateli budou nejlépe vyhovovat podobně jako při výběru vybavení při nákupu auta.