Několik tipů na zajímavé osvětlení bazénu.

16. 05. 2004


Aktuální nabídka osvětlení bazénu dle zón s možností vyhledávání
Osvětlení bazénu - zóna 0 - Nádrž 
Osvětlení bazénu - zóna 1
Osvětlení bazénu - zóna 2
Náhradní žárovka 12V, 300W, PAR56 pro osvětlení bazénu  

LED žárovka s možností nastavení a změny barev pro osvětlení bazénu.

Voda a světlo spolu vždy vytvářely fascinující spojení. Současné možnosti osvětlovací techniky nám dávají prostředky, které z bazénu dělají atraktivní podívanou, jež může být každý den jiná a díky osvětlení se bazén stane ještě více oblíbeným místem zábavy a relaxace.

Asi relativně nejjednodušší a velmi zajímavá je možnost nastavení barvy světla pomocí záměny stávajících bazénových žárovek za světelné zdroje LED, u kterých můžeme nastavit barvu světla. Toto řešení je popsáno zde
Další možností je použít svítidla se změnou barvy, kde můžeme centrálně řídit rychlost změn barev, intezitu, popřípadě svítidla mohou být ovládána scénickým programem.
Aplikace s možností změny barev a pokročilou choreografií lze realizovat jak v bazénech, tak ve fontánách. Světlo může různě měnit barvu, vytvářet iluzi pohybu či rotace a podobně. Jako světelné zdroje jsou dnes pro bazénové aplikace asi nejvhodnější LED s nízkou spotřebou el. energie (1-25W). Při obvyklé životnosti LED 100.000 provozních hodin, máme k dispozici energeticky úsporný světelný zdroj se předpokládanou trvanlivostí více než 10 let nepřetržitého svícení. Rovněž napájení napětí LED 12 nebo 24V plně vyhovuje požadavkům na bezpečnost v bazénu a kolem něj. Změna barvy probíhá plně elektronicky bez účasti mechanických dílů. Lze předpokládat, že osvětlení bazénů na bázi LED se v krátké době stane z výše uvedených důvodů nejpoužívanějším zdrojem světla.

Světlovodné kabely mohou díky svojí flexibilní pružnosti zvýraznit zajímavé linie bazénu a mohou být umístěny v libovolné hloubce. Rovněž u světlovodů můžeme programově měnit barvy svícení. Další výhodou je, že v příladě světlovodu dochází do styku s vodou pouze světlovodný kabel, který je vyroben z plastu a elektrická část se světelným zdrojem může být vzdálena od bazénu několik metrů v bezpečné zóně. Více zde
Rovněž na hladině bazénu či jezírka mohou být umístěna svítidla vytvářející skvělé dekorace. Svítidla plovoucí na hladině jsou napájena z vestavěného akumulátoru a ke svému místu na vodní ploše jsou fixována kotevními lanky. I tato svítidla mohou svítit různými barvami. Zapínání svítidel je ovládáno bezdrátově.

Kolem bazénu pak mohou být rozmístěny různé světelné dekorace včetně závěsů ze světlovodných kabelů, či svíticí dlažba. V dlažbě jsou použity chladné zdroje LED produkující teplodu do cca 35stC (lze na ně stoupat bosou nohou), napájené bezpečným napětím SELV 12nebo 24V.
...nebo prosvětlené dekorativní květináče a designově atraktivní relaxační lehátka z teakového dřeva o kterých se například zmiňujeme zdeVeškerá zařízení samozřejmě musí svým provedením (zejména krytím a napájecím napětím) odpovídat příslušným zónám pro elektrická zařízení použitá v plaveckých bazénech. Podmínkou bezpečného provozu ponorných svítidel a osvětlení bazénu je napájení z bezpečného zdroje SELV.