Přechod na barevné osvětlení bazénu nikdy nebylo (a možná už ani nebude) jednodušší.

26. 02. 2011PAR56 LED RGB pro bazén

Moderní technologie osvětlení na bázi LED nabízí celou řadu aplikací, které předchozími typy světelných zdrojů (žárovky, zářivky, výbojky, fluorescenční fólie a podobně) buď nebyly možné (například okamžitý start světelného zdroje, velmi subtilní aplikace různých, třeba i nepravidelných tvarů atd.), nebo byly technicky komplikované a tím byla jejich realizace často předem zavržena. Jednou z takových oblastí je řiditelné barevné osvětlení bazénu. I dosavadní řešení prováděná na bázi LED narážela na celou řadu technických komplikací spojených zejména s tzv. "posledním metrem". V tomto případě bylo problémem jednak samotné ponorné svítidlo používající nejčastěji žárovky PAR56 a dále řešení přívodu řízeného RGB signálu do ponorného svítidla. Další komplikací jsou některá nařízení ČSN 332000-7-702.

LED RGB osvětlení bazénu.

Všechny výše uvedené problémy a omezení řeší LED RGB multicolor barevný světelný zdroj PAR56/12V určený jako přímá náhrada nejpoužívanějších bazénových žárovek PAR56/12V. Výměna je jednoduchá a nemusí trvat déle než hodinu.

Postup výměny běžné bazénové žárovky PAR56/12V za RGB multicolor LED světelný zdroj PAR56/12V:
1. Stávající bazénová žárovka PAR56/12V připojená dvouvodičově se nahradí RGB LED světelným zdrojem PAR56/12V. Polaritu připojení LED v tomto případě není nutno jakkoli řešit.
2. Do přívodního obvodu primárního okruhu 230V napájecího transformátoru 230V/12V SELV bazénového osvětlení se například v rozvaděči do série zapojí přijímač radiového signálu z kapesního ovladače.
3. Zavřeme oči, na dálkovém ovládání se stiskne knoflík ON, otevřeme oči a po dobu příštích 25.000 hodin si užíváme novou dimenzi barevné relaxace a zábavy v bazénu. Dálkovým radiovým ovladačem lze ovládat plynulá změna barev (nelze nastavovat rychlost změny barev), nebo stiskem tlačítka OFF a opětovně ON v rozmezí cca 1s (t.j. krátkodobé vypnutí/zapnutí) dojde k zastavení na dané barvě. Dosah radiového ovladače je cca 30m.

Tento LED RGB světelný zdroj PAR56 má vyřešenu i další důležitou "vychtávku" a to je synchronizace průběhu změny barev a pevné nastavení libovolné barvy pro více světelných zdrojů současně jedním ovladačem. Společně lze synchronizovat maximálně 10 RGB LED světelných zdrojů PAR56/12V, což obvykle postačuje i pro větší bazénové aplikace v akvacentrech. 

LED RGB pro bazén
Výhodou RGB LED světlených zdrojů je velmi dobrá a trvalá sytost barev a osvětlení působí velmi efektně. 


Benefity výměny bazénové žárovky PAR56 za LED RGB PAR56:
- RGB LED světelný zdroj 25W má 12x nižší spotřebu elektrické energie o proti žárovkám PAR56/12V 300W
- RGB LED světelný zdroj se životností 25.000 provozních hodin má 50x delší životnost v porovnání se žárovkami PAR56/12V kde je životnost 500 provozních hodin.
- Synchronní ovládání až 10 ks LED RGB PAR56 Multicolor jedním ovladačem
- Relativně nízká cena v porovnání konkurenčními LED RGB bazénovým osvětlením. Přímý teoretický propočet životnosti, t.j. 50x PAR56 žárovka (á 500hodin) v.s. 1x LED RGB PAR56 (á 25.000 hodin) světelný zdroj vč. dálkového ovládání vyjde dokonce levněji ve prospěch LED.
- Jednoduchá výměna za původní systém žárovkového osvětlení PAR56. 
- Kontakty LED RGB světelného zdroje PAR56 jsou dle výrobce konstruovány i pro odolnost v bazénové vodě stabilizované chemií na bázi chloru.
- Majitel či provozovatel bazénu vybaveném LED RGB multicolor zdrojů PAR56/12V bude oblíbený v kolektivu i mezi jednoltivci.
Nevýhody: Dálkový ovladač není vodotěsný a ovládání je třeba provádět mimo nádrž.

Důležité upozornění: Ikdyž se nejedná o nijak komplikovanou práci (vymění se pouze světelný zdroj a přívodní kabel 230V se přeruší a do obvodu se vřadí přijímač), pak vzhledem k tomu, že se jedná o elektrické zařízení používané v prostředí bazénu, je z bezpečnostních důvodů nezbytné svěřit výměnu kvalifikovanému elektrikáři. 

Nabídka svítidel pro oasvětlení bazénu dle zón:
- Osvětlení bazénu v zóně 0 - nádrž.
- Osvětlení bazénu v zóně 1
Osvětlení bazénu v zóně 2