Jsou výrobci svítidel připraveni na ukončení prodeje běžných žárovek?

04. 01. 2009


Aktuální nabídka úsporných žárovek je zde.
Je to tak. Neodmyslitelný symbol důvtipu a lidské vynalézavosti zanedlouho zmizí z našeho denního života a budeme ho znát pouze z obrázků encyklopedií. Pod dobře míněným úmyslem úspor elektrické energie jako by se zdálo, že tímto krokem veškerá nápaditost autorů tohoto opatření vyčerpala svoji kreativitu. S odkazem na zprávu týkající se
ukončení prodeje běžných žárovek se nabízí docela klíčová otázka, zda a pokud ano jak, jsou výrobci zejména svítidel na tuto okolnost připraveni. Harmonogram ukončení prodeje jednotlivých příkonů vyplývající z nové směrnice EU je před výrobce, prodejce i spotřebitele stanoven již poměrně brzký termín docela zásadních změn:


FázeDatumNásledující žárovky se již nebudou dávat do oběhu
11. září 2009matné žárovky a dále čiré žárovky s příkonem nad 80 W
21. září 2010čiré žárovky s příkonem nad 65 W
31. září 2011čiré žárovky s příkonem nad 45 W
41. září 2012čiré žárovky s příkonem nad 7 W
51. září 2013zvyšování nároků na kvalitu
61. září 2016všechny žárovky energetické třídy C

Přehled typů výrobce OSRAM kterých se ukončení týká je zde.

U této tabulky například není ani tak pozoruhodné načasování platnosti jednotlivých opatření vždy na počátek tzv. "světelné sezóny", t.j. období, kdy se začíná dříve smrákat a kdy výrobci a prodejci realizují hlavní inzertní kampaně (marketingové ovlivňování (populárněji lobbování) ze strany výrobců se ale zatím nikdy neprokázalo)). 

Mnohem podstatnější je skutečnost, že nejvýkonnější a zřejmě třetí nejprodávanější žárovky 100W vedle všech typů matovaných v prodeji končí jako první a to 01.09.2009. Spotřebitel pak v případě zájmu náhrady běžné například 100W čité žárovky jejíž prodej byl k 01.09.2009 ukončen, stojí před poměrně nejednoduchou až neřešitelnou volbou.

Porovnání rozměrů běžné žárovky a kompaktní zářivky.
Kompaktní zářivky spoří elektrickou energii, ale v mnoha typech svítidel je z rozměrových důvodů není možné používat.

Cenově srovnatelná náhrada neexistuje a jakýkoli další světelný zdroj bude nejméně 6x dražší (běžná žárovka stojí cca 8,- Kč, nejlevnější kompaktní cca 15W nejméně 50,- Kč (náhrada se srovnatelným světelným výkonem bude ale nejméně 10x dražší). Zákazník se většinou rozhodne pro kompaktní zářivkou, jelikož ceny halogenových žárovek a kompaktních zářivek jsou v zásadě srovnatelné, avšak kompaktní zářivky přináší úspory elektrické energie cca 4-5x vyšší o proti běžné žárovce a stejně tak životnost halogenové žárovky i v lepším případě bude jen poloviční. V současnosti je obvyklá životnost kompaktní zářivky 8.000 a více hodin, značkové halogenové žárovky mají v současnoti v lepším případě typů s prodlouženou životností 4.000 hodin, ale typicky je životnost v ekonomické, standardní řadě 2.000 hodin. Porovnáním těchto údajů tímto u kupujícího vzniká přirozená motivace k nákupu tzv. kompaktních zářivek. Bohužel, při takové volbě se zákazník v mnoha případech chytil do poměrně nešťasné pasti. Pokud zákazník potřebuje nahradit běžnou 100W žárovku kompaktní zářivkou se srovnatelnou svítivostí, pak jako náhradu obvykle zvolí alespoň 23W kompaktní zářivku. Nevýhodou však je skutečnost, že kompaktní zářivky s příkonem nad 18W mají bez vyjímky větší rozměry, než běžná žárovka a v mnoha případech tato kompaktní zářivka která svým světelným výkonem nahrazuje 100W běžnou žárovku rozměrově nevejde do svítidla. Dalším problémem je skutečnost, kdy poměrně mohutný předřadník kompaktní zářivky zastíní 30-50% svítidla a svítidlo nesvítí v celé ploše, což jednak snižuje účinnost svítidla a v případě uzavřených svítidel (nejčastěji přisazených montur) nerovnoměrně svíticí stínidlo vypadá neesteticky, nebo v v případě lustrů či stolních lamp z klobouku vystupuje nevzhledná zářivka, jejíž mimo svítidlo vystupující část navíc nepříjemně oslňuje a ruší atmosféru prostředí.


Ve svítidlech se snímačem pohybu bylo použití běžné žárovky ideální. Navíc, kompaktní zářivky nelze v mnoha typech uzavřených svítidel z rozměrových důvodů používat. V místě kde dříve bylo ohnisko žárovky, je nyní předřadník kompaktní zářivky.

Kompaktní zářivky není možné osadit do mnoha typů stolních lamp.
Kompaktní zářivku není možné osadit do široké škály stolních lamp.

 
Příjemná, intimní atmosféra kavárny, je narušena kompaktními zářivkami, které ze svítidel vystupuj a oslňují.

Kompaktní zářivka ve stojací lampě.
Mnoho typů svítidel se zajímavým designem osazením kompaktních zářivek přijde o svoji jedinečnost atmosféry, kterou vytváří.

Jako celkem jednoduché a přirozené řešení problému se jeví například to, že výrobci budou v průvodní dokumentaci k prodávaným svítidlům uvádět alespoň maximální rozměr kompaktní zářivky (maximální průměr včetně předřadníku a délka světelného zdroje včetně závitu, kterou do svítidla lze osadit (ani tak ale není jisté, zda kompaktní zářivka do svítidla vejde). Z tohoto důvodu by ještě lépe bylo, pokud by výrobce měl za povinnost uvádět výkonové řady na trhu nejrozšířenějších výrobců kompaktních zářivek (Philips, Osram, Sylvania), které lze ve svítidle používat tak, aby svítidlo mělo správnou účinnost a rovmoměrnost svícení, při zachování estetické funkce svítidla. Tímto se při nákupu svítidla a světelného zdroje zamezí tomu, že kupující například v hypermarketu musí svítidlo fyzicky rozmontovat (což se často neobejde bez šroubováku), následně rozbalí a vyzkouší několik kompaktních zářivek, aby zjistil jaký maximální výkon daného výrobce do svítidla lze umístit. Ani tak kupující nemá jistotu, že svítidlo bude svítit v celé ploše, natož i rovnoměrně. Při příším nákupu náhradního světelného zdroje pak zákazník musí vzít původní světelný zdroj a porovnat ho s nově nakupovaným aby vyhodnotil, zda novou zářivku lze do svítidla osadit.

Jelikož jsme si výše uvedeného problému vědomi, částečné řešení problému lze najít na serveru e-light.cz. U nejprodávanějších svítidel fyzicky zkoušíme jaké typy kompaktních zářivek lze do svítidel bez problémů používat. Přičemž ani tak není bohužel zaručena spokojenost spotřebitele bezezbyku a to zejména, že svítidlo osazené kompaktní zářivkou bude rovnoměrně svítit. Pouze se soustřeďujeme na nejzákladnější požadavek a to - zda se se kompaktní zářivka do svítidla fyzicky vejde a zda lze zavřít kryt. Více možností jak pomoci zákazníkům bohužel v současnosti nemáme.