Evropská komise rozhodla o harmonogramu ukončení prodeje běžných žárovek.

13. 12. 2008


Aktuální nabídka úsporných žárovek je zde.

Konec prodeje běžných žárovek je zde.

S odkazem na celkem neurčité zprávy které jsme zveřejnili již v minulosti zde, Evropská komise se nyní definitivně rozhodla zakázat prodej zvláště energeticky náročných žárovek pro domácí použití. Uplatňování zákazu bude probíhat v několika fázích, a to již od 01.09.2009, kdy skončí běžné žárovky s příkonem nad 80W až do roku 2016, kdy nebudou k mání ani 15W žárovky. Toto osmileté přechodné období má sloužit k zajištění dostupnosti kvalitních náhrad v podobě energeticky úsporných zdrojů světla, které běžné tzv. hruškové žárovky se závitem E27 plnohodnotně nahradí, a to ve všech stávajících aplikacích, způsobech uchycení, tvarech, wattových výkonech a možnosti regulace.

Harmonogram ukončení prodeje jednotlivých příkonů vyplývající z nové směrnice EU:

FázeDatumNásledující žárovky se již nebudou dávat do oběhu
11. září 2009všechny matné žárovky se závitem E27 a dále čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 80 W
21. září 2010čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 65 W
31. září 2011čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 45 W
41. září 2012čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 7 W
51. září 2013zvyšování nároků na kvalitu
61. září 2016všechny žárovky energetické třídy C
 
Aby se hned na počátku předešlo nedorozumění, toto opatření se od 01.09.2009 netýká všech typů (nehalogenových) žárovek uváděných na trh s příkonem vyšším než uvedených 80W a stejně tak se nedotkne halogenových žárovek, které jsou naopak nabízeny jako možné perspektivní řešení, viz dále. Přehled typů výrobce OSRAM kterých se ukončení týká je zde.

Jaké výrobky nahradí od 1. září 2009 naše klasické žárovky?
Především existuje možnost výběru ze dvou skupin výrobků, které lze použít jako přímou náhradu za klasické žárovky:

1. Energeticky úspornější halogenové žárovky například řady ENERGY SAVER, které šetří až 30% energie o proti klasické žárovce. Halogenové žárovky produkují velmi podobné (spíše ale jasnější) světlo, na které jsou spotřebitelé zvyklí u tradičních žárovek. Technologie výroby halogenových žárovek u mnoha typů umožňuje dosažení životnosti cca 4.000 provozních hodin, což představuje až 4x delší životnost o proti běžné žárovce zstaralého typu. Intenzitu světal halogenových žárovek lze stmívat běžnými stmívači jako tomu bylo u běžných žárovek. Sekce prodeje žárovek jak starých, neúsporných (pro zájemce o předzásobení), tak nových řad je v eShopu zde. Přičemž nově nabíhající řady náhradních typů budeme samozřejmě průběžně doplňovat.
2.
Kompaktní fluorescenční zářivky, které spoří až 80% energie o proti běžným žárovkám. Sekce energeticky úsporných zářivkových zdrojů světla je v eShopu zde.

Energeticky úsporné zářivkové zdroje světla poskytují stejný světelný výkon jako původní staré žárovky, přičemž spotřebovávají méně energie a mají ještě výrazně delší životnost, než halogenové žárovky, obvykle cca 12.000 provozních hodin. Z tohoto důvodu je nezbytné věnovat pozornost novým údajům o příkonech a jejich srovnání.
 


Příkon tradiční žárovky1. - Příkon nové halogenové žárovky (čiré)2. - Příkon nové fluorescenční zářivky (matné)
25 W18 W5 W
35 W/40 W28 W7 W
60 W42 W11 W
75 W52 W15 W
100 W70 W20 W
150 W105 W30 W

Co je dobré vědět o zářivkách: Vzhledem k tomu, že moderní úsporné fluorescenční zářivky svítí na jiném principu, vydávají poněkud jiné světlo než tradiční žárovky, proto při nákupu nových zářivek vždy věnujte pozornost údaji - barva světla. Energeticky úsporné zářivky jsou k dispozici v různých barvách světla tzv. teplotě chromatičnosti, pro laiky se pro srozumitelnost nejčastěji používají výrazy jako je: teplé světlo (obvykle se jedná o teploty 2700-3200K (Kelvin)), studené světlo (v současnosti se přechází k názvu "chladná") s teplotou kolem 4000K, nebo denní světlo s teplotou světla kolem pásma 6000-6400K. Teplota světla ovlivňuje spokojenost se zářivkami v závislosti k jakému účelu je světelný zdroj použit. K dispozici jsou i další teploty světla a více více k tomuto tématu naleznete zde. Zářivkové zdroje světla nelze stmívat běžnými stmívači, vyjma speciálních typů například zde, u kterých lze intenzitu světla běžnými stmívači regulovat.

Na reflektorové žárovky se regulace nebude vztahovat do té doby, než bude na konci roku 2009 vydána nová směrnice. Ta bude platit od září 2010.

Trend volby perspektivního, energeticky úsporného řešení eShop umožňuje již delší dobu. V každé sekci lze spuštěním volby: Energeticky úsporné řešení Energeticky úsporné řešení, která je v horní části každé sekce, lze zobrazovat pouze energetdy A a B..