Osvětlení ložnice - jak na to.

10. 03. 2008


Nabídka svítidel vhodných pro osvětlení ložnice. 
Nabídka svítidel vhodných pro osvětlení u lůžka v ložnici. 


Osvětlení ložnice je třeba zejména vnímat jako klidovou a odpočinkovou zónu, kde má být již od vstupu navozen pocit místa příjemného uvolnění, relaxace a odpočinku.

Osvětlení ložnice

Jako základ osvětlení ložnice se doporučují svítidla s tlumeným světlem, která podvědomě navodí příjemné pocity. Za velice vhodné lze například považovat kloboukové stojací, či stolní lampy, vydávající tlumené světlo a při přímém pohledu na svítidla, nejsou nedrážděny oči. Obecně je spíše lépe se vyhnout svítidlům umístěným na stropě. Pokud se stropní svítidla v ložnici použijí, pak je lépe orientovat se buď na bodovky, které se ale nepoužívají v oblasti lůžka v zorném úhlu oka, aby osoba ležící na posteli nebyla bodovkami osvětlována či dokonce oslněna. Další možností je skryté, nepřímé, měkké osvětlení umístěným například skryté v nice, či rampě v oblasti nad lůžkem. Pokud v ložnici nemáme skříně pro uložení ošacení, pak plošné osvětlení realizované centrálním, všesměrovým svítidlem umístěném na stropě není nutné. Jestliže se však centrální stropní svítidlo použije, pak by však nemělo být zapínáno jako první při vstupu do místnosti, ale jako první by mělo být zapínáno tlumené, klidové osvětlení.

Osvětlení u lůžka v ložnici. Samostatnou kapitolou je osvětlení u lůžka v ložnici. Vedle běžných lampiček postavených na nočním stolku se začaly vyrábět speciální svítidla určená pro osvětlení u lůžka v ložnici. Jednou z možností je kompaktní svítidlo - rampa pro ložnice, kde zářivka zajišťuje měkké ambientní osvětlení a LED bodovka zajistí lokální svícení, které partnera v noci neruší.

Osvětlení u lůžka v ložnici.

Nělikok tipů na osvětlení u lůžka v ložnici. 

Rampa TOUR 2. Nástěnná rampa TOUR 2


Antirozvodová lampa ZEN. Antirozvodová lampa ZED.

Sekce dalších svítidel pro osvětlení u lůžka v ložnici naleznete zde.

Základní zásady ovládání osvětlení v ložnici. Již to bylo zmíněno v jiných sekcích ale zopakuji: ovládání zajišťuje pohodlí. Hlavní osvětlení ložnice by mělo být ovládané jak přímo od vstupu do místnosti, ale také je vhodné mít možnost  ovládat hlavní osvětlení přímo od lůžka. Stejně tak je dobré mít možnost ovládat lampičku na nočním stolku nejen svoji, ale také partperovu na obou stranách postele. Pokud partner usne, nemusíme se k vypínači lampičky partnera-ky natahovat. Rozsvícení svítidel může mít plynulý náběh, aby nedošlo k prudkému podráždění očí při přechodu z tmy na nastavenou hladinu osvětlení. Plynulé rozsvícení lze velmi snadno řešit u elektroinstalací, kde je použit systém řízení budov (inteligentní budovy) více například zde. Dále by se nemělo zapomenout také na hlučnost kliknutí vypínačů, aby ani jemný zvuk zapnutí vypínače nebudil partnera. Možnost regulace osvětlení klidového osvětlení v ložnici je sice třešinkou na dortu, ale v tomto příadě je nutno mít zejména u žárovkových regulátorů na paměti brum výkonové části triakových regulátorů, Brum triaku, zejména ve středním pásmu regulační charakteristiky je vlastnost této součástky, kterou lze řešit pouze jejím odhlučněním, t.j. zejména umístěním výkonové části regulátoru do jiných prostor. U inteligentních budov kde výkonový regulátor je umístěn v rozvaděči tento problém s brumem regulátoru odpadá. U klasické elektroinstalace je regulátor obvykle umístěn přímo v místnosti a možnost dokonalé odhlučnění prakticky neexistuje. V běžné místnosti při hovoru tento brum obvykle nevadí, ale v tiché ložnici bude zřetelný a jistě rušivý. Ikdyž vyřešíme brum regulátoru, je nutno vyřešit i možný brum regulovaného svítidla. Aby se eliminoval případný brum i v samotných svítidlech, je vhodné se vyhnout rovněž svítidlům ve kterých jsou použity elektronické transformátory, jelikož i ty ve výkonové části obsahují součástky produkující brum (trika, toroidní transformátory). Brum elektronického transformátoru je navíc často u svítidel zabudovaných v sádrokartonu zesilován rezonancí sádrokartonového stropu, na kterém je elektronický transformátor často bez jakékoli tlumící podložky položen. U svítidel, která se osazují žárovkami přímo na 230V problém s brumem ve svítidle odpadá. U elektronické regulace zářivkových svítidel podobně jako v případě inteligentních budov problém s brumem regulátoru rovněž odpadá.

Sekci svítidel vhodných pro osvětlení ložnice naleznete zde.