Osvětlení rodinného domu 2 - Kdy navrhnout osvětlení.

16. 02. 2008


Možnosti:

V souvislosti s dostatkem kvalitních světelných zdrojů, svítidel, regulačních a automatizačních prostředků, už řadu let v osvětlení rodiinných domů platí následující stav: Doba jednoho centrálního vývodu pro osvětlení nenávratně skončila. Podstatou této nové generace osvětlovací techniky není jen možnost plynulého stmívání zářivkového osvětlení. Můžeme dále volit různou teplotu světla výběrem zdrojů (teplé, denní, studené), přičemž existují již svítidla u kterých lze teplotu světla plynule měnit třeba v závislosti na denní době (během dne studené světlo, večer teplé světlo), nebo můžeme v závislosti na nárocích volit i kvalitu podání barev. Tyto prostředky ale mají vedle dosažení správné hodnoty osvětlenosti sloužit zejména tomu, jakou atmosféru v daném prostoru nastavíme v závislosti na druhu vykonávané činnosti. Jinak v dětském pokoji svítíme jestliže se děti učí, nebo si hrají, jinak jestliže ve stejné místnosti děti usínají. Pod pojmem "jinak" není míněno snížit hodnotu osvětlenosti pouze nástěnným regulátorem. Pro učení, hru i usínání považuji za správné zmíněné nastolení správných hodnot osvětlení, ale také dynamiky a atmosféry tak, aby podvědomí nejenže nebylo narušováno nežádocími podněty, ale tyto případně existující nežádoucí podněty byly naopak potlačovány skrze příjemnou světelnou atmosféru. Dále jak učení nebo hra má své polohy, které někdy vyžadují plné osvětlení například při zpracování školního projektu či stavbě modelu, jinak jestliže třeba potřebujeme nadrilovat nezáživné učivo, nebo děti simulují noční závody a podobně. 

 

 

Jak na projekt:

Při projektování rodinného domu zákazníci ve většině případů mají jasno kde bude obývací pokoj či domácí kancelář, ale jak bude místnost zařízena či používána je ve fázi projektu pro mnoho investorů vzdálená budoucnost a nemají ani rámcově jasno, jak budou jednotlivé místnosti provozně fungovat. Za takových okolností projektantovi obvykle nezbude, než „cosi“ (někdy univerzálního - což je ten nejhorší případ) do projektu elektro zakreslit s tím, že se „ještě uvidí“ (jaká ironie v případě osvětlení). Postupně, jak se realizace projektu vyvíjí, zákazník projeví přání přidat „univerzální“ přípravu elektroinstalace osvětlení na schodové stupně, či jinde podlahové osvětlení do zákoutí, či rampu třeba v obýváku, která zákazníka inspiroval třeba v nějakém časopise. Jak je zřejmé, takový postup je jen zdrojem problémů vedoucí ke kompromisům, které zbytečně znehodnocují očekávaný výsledek. Proto považujeme za nezbytné, aby specializovaná firma na osvětlení byla k projetu přizvána již ve fázi projetu stavby, podobně jak to je považováno za normální ve vztahu k topení a dalším řemeslům s tím, že dobrý technik osvětlení již v této fázi navrhne zákazníkovi, jaké účelové hodnoty by měly být v daných prostorách dosaženy, ale již nyní by měl pracovat s atmosférou, emocemi tak, aby se lidé domů těšili a cítili se ve svém obydlí příjemně.

 

Nejen v případech architektonicky náročnějších projektů musí být o osvětlení rozhodnuto již ve fázi projektu.

Nejen v případech architektonicky náročnějších projektů musí být o osvětlení rozhodnuto již ve fázi projektu. 

 

 

Z důvodu opravdu velmi široké nabídky osvětlovací techniky na trhu, pak není-li projektant elektro specialistou v oboru osvětlení s dostatečných technickým zázemím, pak elektroprojektant obvykle jednak nemá dostatek materiálů a také provozních zkušeností k tomu, aby v plném rozsahu řešil osvětlení do konkrétních důsledků, vedle řešení atmosféry také technicky, včetně návrhu regulace založené na současných digitálních systémech DALI, Digi Dim, DSI, analogu 0-10V, které specializovaný dodavatel obvykle volí na základě celé řady okolností daných produktů a souvislostí na automatiku ovládání projektu. V současnosti ve společnosti A-LIGHT s.r.o. v řadě případů postupujeme tak, že ačkoli pro osazení regulačních prvků používáme sériově vyráběné typové prvky, navrhovanou sestavu řízení si v naší dílně v mnoha případech předem odzkoušíme, aby byly eliminovány potíže při zprovozněním dalších technických návazností na stavbě (regulace nebo rozsvícení osvětlení v závislosti na stahování žaluzií ve dne (ale ne večer) a podobně). Z našeho pohledu jakožto specializovaného dodavatele osvětlení by projektant elektro měl do dokumentace zakreslit výsledný návrh světelného technika konzultovaného se zákazníkem a architektem v souvislostech na dimenzování, kabeláže, jištění, ochranu SELV a podobně tak, aby byla zajištěna bezbečnost v souladu s harmonizovanými ČSN-EN a návaznosti na další instalované zařízení, aby osvětlení fyzicky nepřekáženo například ventilaci, topení a podobně.

 

1. Úvod.

2. Kdy navrhnout osvětlení domu. 

3. Jaký druh elektroinstalace navrhnout pro osvětlení a proč.

4. Jaký druh osvětlení zvolit kde a proč.

   4.1 Osvětlení dětského pokoje - jak na to.
   4.2 Osvětlení ložnice - jak na to.
   4.3 Osvětlení domácí kanceláře - jak na to.
   4.4 Osvětlení obývacího pokoje - jak na to.
   4.5 Osvětlení kuchyně - jak na to.
   4.6 Osvětlení koupelny a WC - jak na to.
   4.7 Osvětlení chodby - jak na to.
   4.8 Osvětlení garáže a hospodářských prostor - jak na to.
   4.9 Osvětlení vstupu domu a exteriéru - jak na to.
5. Souvislosti cenových relací osvětlení vzhledem k ostatnímu vybavení interiéru.