Osvětlení rodinného domu 1 - Světlo jistí atmosféru.

15. 02. 2008


Tento, a navazující série článků si klade za cíl pomoci eliminovat základní chyby investorů při rozhodování a plánování osvětlení rodinného domu.

 

Pokusíme se odpovědět na následující otázky:

 

1. Úvod.

2. Kdy navrhnout osvětlení domu. 

3. Jaký druh elektroinstalace navrhnout pro osvětlení a proč.

4. Jaký druh osvětlení zvolit kde a proč.

5. Souvislosti cenových relací osvětlení vzhledem k ostatnímu vybavení interiéru.

 

Navržení osvětlení rodinného domu je v naprosté většině případů investory považováno za banální věc, které budoucí uživatel v průběhu projektu nevěnuje příliš pozornosti. Elektroprojekt v mnoha případech bez jakékoli konzultace investorovi do jednotlivých místností obvykle umístí jeden centrální vývod, zákazník projekt schválí v důvěře, že řešení bylo zhotoveno profesním specialistou znalého aktuálních trendů, zaplatí a pak se již jen čeká na příchod správného času pro zbudování elektroinstalace. Vlastní výběr svítidel stavebníka obvykle zajímá v okamžiku těsně před nastěhováním. U řady běžných realizací, kde pro uživatele není podstatné, jak se v prostorách bude cítit a pouze prostory potřebuje účelově osvítit a nemá zájem o možnost nastavení osvětlení v závislosti na druhu činnosti, nelze proti takovému postupu nic zásadního namítat. S bouřlivým vývojem osvětlovací techniky (nejen designu, ale zejména vlastností světelných zdrojů, které určují jak se bude svítidlo "chovat")  během devadesátých let minulého století a dále vývojem velice užitečných systémů pro automatizaci řízení budov nastupuje zcela nová kvalita osvětlování domácností, kterou je nezbytné řešit mnohem dříve, tedy ještě ve fázi projektu, kdy stavba zatím nezapočala.

Při výběru osvětlení se zákazník obvykle zajímá o následující skutečnosti:

1. Jak svítidlo vypadá (deisgn) a jak bude s okolím esteticky ladit.
2. Stále více zákazníků se zajímá, zda provoz osvětlení bude ekonomický, t.j. jak velká bude spotřeba elektrické energie. V současnsoti se tato skutečnost porovnává s běžnými vláknovými žárovkami.
3. Zda osvětlení zajistí dostatečnou intenzitu, t.j. zda pro daný prostor nebu druh činnosti bude mít dostatečný výkon.
4. Jaké budou pořizovací náklady.

Je pozoruhodné, jak málo se zákazníci zajímají o neméně podstatné věci, jako je:
5. Možnost stmívání osvětlení.
6. Jakou atmosféru osvětlení vytvoří zejména v místech, kde se osvětlení používá současně jako dekorace, t.j. obývací pokoj, jídelna, pracovna, dětský pokoj, ložnice, ale i prostor před domem, zahradní posezení, vinný sklípek, prostor pro grilování a podobně. Zkrátka všude tam, kde se lidé chtějí cítit dobře.
7. Ergonomie ovládání osvětlení.
    a. Ovládací prvky by měly být samozřejmě na místech přirozených komunikačních tras.
    b. Logika a pořadí ovládacích prvků (klapek vypínačů) by měla odpovídat uspořádání místnosti.
    c. U realizací s ambicemi na tzv. vyšší standard by zákazník určitě měl zvážit řešení prostřednictvím tzv. inteligentních systémů řízení. Více zde jelikož lze flexibilně uspořádat ovládání i kdykoli v budoucnu bez sekání do stěn.


 

Atmosféra prostoru.

Při jednání nad návrhy osvětlení rodinných domů se zákazníky je pro mne znovu a znovu překvapivé, že naprostá většina lidí, zařizující své domácnosti, řeší design sedacích souprav, židlí, skříní či stolů a stejně tak při výběru osvětlení zákazník hledá vhodný, či zajímavý design svítidel, zákazníci se ale takřka vůbec nezajímají o atmosféru, jakou osvětlení v daném prostoru vytvoří, a neřeší jak se v daném prostředí budou cítit v závislosti druhu využití prostoru při umělém osvětlení. Klient sice často vznese požadavek na teplé světlo a podobně. Vyhovět tomuto požadavku považujeme za samozřejmost. Jinak se při výběru svítidel ze strany klienta jaksi automaticky předpokládá, že pokud k sobě poskládáme pěkné, nové věci a v případě svítidel dostatečného výkonu, tak zřejmě máme záruku perfektního výsledku a pokud osvětlení neoslňuje, nutně se musíme cítit dobře. Přitom atmosféra vytvořená světlem, podstatnou měrou ovlivňuje emoce vnímání prostoru. O to víc tato poučka platí, jestliže víme, že lidé v našich zeměpisných polohách svá obydlí užívají spíše večer, za umělého osvětlení, kdy si po celém dni chtějí v klidu bavit se svými blízkými a při odpočinku se cítit se uvolněně a příjemně. Jinými slovy, osazení centrálních vývodů například svítidly s charakteristikou pro plošné osvětlení a dostatečného výkonu obývací pokoj sice dobře a rovnoměrně osvětlí, ale toto řešení ještě není zárukou, že se v daném prostoru uživatel bude cítit za všech okolností příjemně.

 

Úloha světelného technika.

Nejen světelný technik ví, že osvětlení má mnoho podob a není diskuse o tom, že se významnou měrou podílí na emocích. Proto ve slovníku správného světelného technika nechybí expresiva, která se k osvětlení vyjadřují technickými, ale i citově zabarvenými výrazy, t.j. osvětlení například může být: plošné, bodové, ateliérové, pichlavé, teplé, studené, měkké, ploché, nebo s hloubkou, kontrastem a dramatickou dynamikou. Přitom nastavení atmosféry mnohdy není závislé na počtu svítidel, ale jen na tom, jak svítidlo a jeho vlastnosti aplikujeme Jednou může být bodovka scénickým reflektorem s dynamikou světla v prostoru a hrou stínů, jindy může vytvořit měkké, ateliérové osvětlení. Je škoda, pokud tyto výrazové prostředky současné osvětlovací techniky zákazníci a architekti při realizacích osvětlení bytů, domů a rezidencí nechávají bez povšimnutí.

 

Osvětlení tedy není jen využití funkční části viditelného spektra vyjádřená v luxech, candelách či lumenech zabalená do lepšího či horšího designu, ale má vliv na naše pocity, nálady a emoce. Dobrý světelný technik zákazníkovi dokáže poradit a odhadnout, jak bude osvětlení působit na uživatele právě v této oblasti, v dané konkrétní aplikaci a souvislostech.

 

 

Navazující informace:

1. Úvod.

2. Kdy navrhnout osvětlení domu. 

3. Jaký druh elektroinstalace navrhnout pro osvětlení a proč.

4. Jaký druh osvětlení zvolit kde a proč.

   4.1 Osvětlení dětského pokoje - jak na to.
   4.2 Osvětlení ložnice - jak na to.
   4.3 Osvětlení domácí kanceláře - jak na to.
   4.4 Osvětlení obývacího pokoje - jak na to.
   4.5 Osvětlení kuchyně - jak na to.
   4.6 Osvětlení koupelny a WC - jak na to.
   4.7 Osvětlení chodby - jak na to.
   4.8 Osvětlení garáže a hospodářských prostor - jak na to.
   4.9 Osvětlení vstupu domu a exteriéru - jak na to.
5. Souvislosti cenových relací osvětlení vzhledem k ostatnímu vybavení interiéru.