Nová automobilová žárovka OSRAM - Night Breaker - až 90% více světla

12. 10. 2007Nová automobilová žárovka OSRAM Night Breaker doslova mění noc v den! Díky svému netradičnímu provedení nabízí o 90 procent vyšší osvětlení silnice než běžné automobilové halogenové žárovky. Na vozovku před řidičem vrhá mnohem více světla a zlepšuje také viditelnost jejích okrajů. Umožňuje tak spatřit chodce i cyklisty mnohem dříve než doposud. Tím přispívá ke zvýšené bezpečnosti na pozemních komunikacích.

Více světla – více bezpečnosti
OSRAM Night Breaker nepřináší zlepšení pouze v rámci svítivosti. Samotné světlo je o 10 procent bělejší, což znamená snížení zátěže pro oči a také únavy řidičů, zejména na hůře osvětlených vozovkách. A přitom žárovka neoslňuje řidiče v protisměru – a tím přispívá ke zvýšení bezpečnosti na cestách.

Žárovku NightBreaker je možné využít u všech typů automobilů (v rámci evropských standardů). Lze jí bez problémů nahradit všechny současné typy žárovek, a to od modelu H1 až po model H11 (H1, H3, H4, H7, H11), se kterými je plně kompatibilní. K jejímu zamontování do reflektorů nejsou zapotřebí žádné další komponenty. Kromě přínosu z hlediska bezpečnosti je žárovka zajímavá také z hlediska designu. Vozidlo s jasným bílým světlem mezi ostatními vozy určitě vynikne. Díky speciální stříbrné vrstvě na vrchní části žárovky a modrým páskům na její spodní části se světlo nerozptyluje mimo kužel a umožňuje optimální čelní osvětlení i za špatného počasí. Night Breaker nejen že rozjasní i tu nejtemnější noc, ale poradí si i s deštěm, sněhem a mlhou.

 

H1 Nightbreaker H1  H3 Nightbreaker H3  H4 Nightbreaker H4  H7 Nightbreaker H7  H11 Nightbreaker H11

Další typy autožárovek včetně možnosti objednání on-line, naleznete zde. 

Všechny typy autožárovek OSRAM NIGHTBREAKER jsou homologovány pro provoz na pozemních komunikacích.

Ukázka balení krabička, blister, box.

Balení autožárovek

Jízda v noci a špatná viditelnost jsou hlavními důvody nehod na silnicích

Velmi náročné je řízení v noci zejména pro starší osoby a pro osoby se zhoršeným zrakem. Ve tmě se pravděpodobnost nehody zásadním způsobem zvyšuje, a to i u osob bez zrakových potíží. Pouhý letmý pohled do statistik nehod nám odhalí, že noční doba je pro jízdu po silnici kritická. Např. v sousedním Německu dochází v noci k téměř 50 procentům všech smrtelných úrazů. Příčinou většiny nehod bývá špatná viditelnost a zhoršená reakční doba. Z téměř 100.000 osob, u kterých došlo v noci k dopravní nehodě, nastal u většiny z nich problém nedostatečného výhledu na silnici před sebou. Při jízdě v noci je důležité zejména udržet si soustředění, mít dobrý výhled na silnici a včas si všimnout všech překážek – chodec v tmavém oblečení je vidět teprve na vzdálenost 25 metrů. Přitom brzdná dráha většiny běžných automobilů jedoucích rychlostí 100 km/hod se pohybuje okolo 40 metrů.

Běžná autožárovka. Nightbreaker svítí až o 90% lépe

Vidět a být viděn
Pro vozidla je stejně důležité být dobře viděn jako dobře vidět ostatní účastníky silničního provozu. Světlo předepsaných tlumených čelních reflektorů je často příliš slabé, ať už následkem znečištění nebo špatného seřízení světelného kuželu, takže ho chodci nebo cyklisté nemusejí zahlédnout včas. Na menších silnicích dochází často ke smrtelným úrazům účastníků silničního provozu, kteří přijíždějící vozidlo nezahlédli včas. Více světla na silnicích znamená, že sami vidíte víc a ostatní vidí lépe vás. Žárovka Night Breaker přináší na silnici o 90 procent více světla, a tak se podílí na zvýšení bezpečnosti na silnicích. Využíváním této nové žárovky může každý řidič zvýšit svou bezpečnost a také bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu, a zároveň si zpříjemnit noční cestování.

Sedm rad pro řidiče, jak snížit riziko noční nehody:

Kontrola funkčnosti reflektorů
Před každou jízdou byste měli zběžně zkontrolovat, zda vám reflektory fungují bez problémů, a to hlavně pokud pojedete za soumraku nebo za úsvitu. To celá řada řidičů nedělá. V garáži se funkce reflektorů snadno zkontroluje na základě jejich odrazu na stěně.

Kontrola správného seřízení reflektorů
Výška kuželu světla se dá většinou nastavovat zevnitř vozu. Seřízení reflektorů byste měli kontrolovat pokaždé, když se změní vyvážení vozidla. To se týká například případů, kdy vezete několik spolujezdců, těžký náklad nebo když táhnete přívěs. Pokud dojde ke snížení vozidla následkem vyššího zatížení, měli byste reflektory namířit výš, abyste světelný kužel lépe využili. Pokud je u vozidla více zatížená zadní náprava, měli byste namířit reflektory níž, abyste neoslňovali řidiče v protisměru. Důležité: Nezapomeňte potom reflektory vrátit do původní pozice.

Nastavení zpětného zrcátka
Při jízdě v noci se snažte předejít tomu, aby vás oslňovala vozidla jedoucí za vámi. K oslnění od vozidel za vámi ve zpětných zrcátkách může dojít velice snadno, zejména pokud má vozidlo jedoucí za vámi reflektory namířené příliš vysoko. To může být velmi nepříjemné a nebezpečné. V takovém případě je třeba nastavit zrcátko tak, aby k oslnění nedocházelo.

Komplexní prohlídka osvětlovacího systému
Nejlepší je nechat si jednou ročně zkontrolovat všechna světla na svém vozidle. I když máte dojem, že vám reflektory fungují naprosto dokonale, může jít o optický klam. Když v roce 2005 provedl německý Svaz prodejců a opravářů motorových vozidel ve spolupráci se společností OSRAM každoroční prohlídku osvětlení, 39 procent prověřených vozidel v Německu testem neprošlo kvůli minimálně jednomu defektu. Tato prohlídka přispívá k prevenci nehod.

Vyšetření zraku
I když nenosíte brýle, je dobré nechat si pravidelně vyšetřit zrak. Pokud vám jízda v noci činí potíže, může jít o nezjištěné oční problémy.

Kontrola stěračů na čelním skle
Pokud vám stěrače nepřiléhají k čelnímu sklu, nebude sklo patřičně očištěné a světlo protijedoucích vozidel vás bude oslňovat ještě více. Pokud vám rozptýlené světlo brání ve výhledu, je nejlepší stěrače vyměnit. V zájmu větší čistoty čelního skla je také lepší používat ostřikovače, i když prší.

Kapesní svítilna jako pomocník
Ve vozidle byste měli vždy mít kapesní svítilnu (¨nabídka svítilen je zde). Pokud byste někdy museli z vozu vystoupit kvůli poruše, nehodě nebo z jakéhokoliv jiného důvodu, můžete na sebe jejím světlem upozornit, aby vás projíždějící řidiči nepřehlédli. Dále s sebou samozřejmě musíte mít vždy výstražný trojúhelník a reflexní vestu.

Zdroj OSRAM ČR.

Sekci autožárovek v eShopu naleznete zde.