Často kladený dotaz -Lze použít světelný zdroj LED pro běžné osvětlení domácnosti?

11. 08. 2007


Položky eShopk související se zprávou:
LED světelné zdroje, LED žárovky, LED pásky, LED neon
  
LED svítidla pro interiér, venkovní LED osvětlení  
LED vánoční osvětlení 

Aktualizováno 02/2011 - LED žárovky vhodné jako přímá náhrada běžných žárovek.

Zřejmě nejčastěji se na nás zákazníci v současnosti obrací s následujícím okruhem dotazů: Mohu použít světelné zdroje LED jako plnohodnotnou náhradu žárovky? Lze použít světelné zdroje LED pro běžné osvětlení domácnosti?

Na takto jasně položenou otázku lze celkem jednoznačně odpovědět: Ano, LED je v současnosti dostatečně výkonným světelným zdrojem a lze již realizovat osvětlení domácnosti nebo kanceláře srovnatelné s jinými běžně používanými světelnými zdroji (žárovky a zářivky). Navíc lze i dodat: LED do domácností v současnosti běžně (doslova denně) nejen navrhujeme, ale také denně nějakou aplikaci LED realizujeme. Odpověď je pravdivá, aby však nedošlo k nedorozumění, považuji za potřebné dodat i vysvětlení.

Výhody:
Aplikací LED zákazník dokonce oproti žárovkám, zářivkám a výbojkám získá významné přidané hodnoty v podobě:

Lepší životnosti světelných zdrojů LED, která je o proti zářivkám vyšší o desítky procent a o proti žárovkám je nárůst dokonce o řád (cca 10x i více krát).
V současnosti výrobci uvádí hodnoty životnosti LED cca 20.000-100.000 provozních hodin, zářivka 8.000 - 20.000 provozních hodin, žárovka 1.000-4.000 provozních hodin. LED lze například výhodně aplikovat na místech obtížně dostupných pro údržbu.

- Nižší energetické náročnosti LED ve srovnání se zářivkami a žárovkami.
Účinnost nejnovějších LED prezentovaných na veletrzích je cca 120 lm/W, zářivka cca 60-80 lm/W, žárovka cca 20 lm/W. T.j. účinnost LED je o desítky procent o proti zářivkám a až o násobky vyšší a žárovkám, při zachování stejných hodnot osvětlení. LED jsou více vhodné na místa s požadavkem na trvalé svícení.

- Světelné zdroje LED nevyzařují UV (ultrafialové) záření. Nedochází k vybělení osvětleného předmětu při svícení z malé vzdálenosti jako u bodových žárovek (ikdyž jsou v provedení UV STOP. pozn. - Provedení UV STOP snižuje produkci UV záření pouze o 50% nikoli na hodnotu 0 (nula)).

- Světelné zdroje LED mají nízkou povrchovou teplotu světelného zdroje. Maximální konstrukční teplota zdroje LED je 120 stC (běžná provozní obvykle cca 60 stC), žárovka až několik set stC, zářivka cca 60-80 stC. Bezpečnější aplikace v hořlavých materiálech a stejně tak předměty osvětlené na malou vzdálenost mohou být hořlavé.

- Jednodušší regulace osvětlení LED - technicky je regulace - stmívání LED srovnatelná se žárovkami - t.j. obvykle postačí regulovat pouze efektivní hodnotu napájecího napětí světelného zdroje. Při stmívání LED je třeba vzít v úvahu následující požadavky. Stmívače musí být určeny pro stmívání malých výkonů. Běžné žárovkové stmívače stmívají od minimálního výkonu světelného zdroje, např. 40W (LED žárovka má v současnsoti 3-15W což je pod hranicí funkčnosti stmívače). Většina značkových výrobců žárovkové stmívače vhodné pro stmívání malých výkonů již nabízí (např. EATON). Dále musí být vlastní LED žárovka určena pro stmívání. Značkoví výrobci Osram, Philips v současnosti nabízí LED žárovky s možností stmívání ve stále širší škále například OSRAM PARATHOM. Naopak většina levných noname LED světelných zdrojů je vybavena stabilizátorem, který zajišťuje možnost napájení LED žárovky v rozsahu napájecího napětí 120V (standard USA) až po 230V (Evropa Asie). I u noname kategorie LED žárovek se v současnosti nabídka LED žárovek s možností stmívání rozšiřuje. Na rozdíl od běžných žárovek má LED světelný zdroj i během stmívání konstantní teplotu světla, zatímco u žárovek teplota světla razantně klesá (světlo je žluté až červené). Zářivky sice při regulaci rovněž jako LED zachovávají teplotu světla, ale regulace je technicky náročnější a obvykle nemůže být aplikována do běžné, klasickým způsobem zbudované elektroinstalace.

- Pomocí regulace RGB lze u LED jednodušeji nastavit různé barevné tzv. náladové osvětlení, včetně možnosti plynulého prolínání barev (RGB - Red (červená), Green (zelená), Blue (modrá), které se stále častěji stává součástí bytových interiérů. Dosavadní nastavování barev například u žárovkových, nebo výbojkových svítidel bylo mnohdy velmi komplikované. U žárovek a výbojek se nejčastěji provádělo mechanicky pomocí řízených servomotorků, které před světelný zdroj nastavovaly filtry. Stejně tak se intenzita se nastavovala opět mechanickou clonou. V případě zářivek se již obvykle jedná o elektronickou regulaci, ale sytost světelného efektu, je obvykle významně nižší, v porovnání se žárovkami, nebo zářivkami. Nastavování barev u LED lze plně elektronicky plynule řídit, včetně možnosti různých stroboskopických efektů bez světelné setrvačnosti s výbornou sytostí barev a celý systém je nehlučný o proti servomotorkům.

- Snad nebudu velkým vizionářem (ani sám sobě lhářem) jestliže uvedu, že během krátké budoucnosti si lze celkem snadno představit uvedení svítidel s podle mne důležitým a zatím málo používaným komfortem, v podobě možnosti plynulého nastavení teploty světla v rozsahu například 2700K - 6500K. Taková vychytávka může být časem dost oblíbená. Během dne si uživatel může nastavit studené denní světlo (6000K) podporující výkonnost a naopak večer teplé osvětlení (2700K), navozující příjemné, relaxační pocity. Potřebuji-li večer pracovat, ponechám bílé denní světlo stimulující pracovní výkon, popřípadě si mohu plynule nastavit kompromis v rozsahu například uvedených teplot (2700K - 6500K), jaký mi pro danou situaci vyhovuje a podobně. V Německu a severských zemích se v posledních letech během dlouhých zimních večerů stalo populární používání osvětlení s vysokou teplotou cca 8000K (pomocí speciálních zářivkových trubic s vysokou teplotou spektra) k léčbě depresí z dlouhé zimy, což by LED mohlo zvládat rovněž a to vše v rámci jednoho svítidla bez potřeby další lampy, která by v interiéru třeba překážela, nebo by se do zařízeného interiéru nehodila designem a může být tedy trvalou součástí domácnosti, pouze se nastaví potřebná teplota.

Nevýhody:
Nyní se dostáváme patrně k hlavním překážkám současnosti (platí pro r. 2007). V případě LED pro osvětlení domácnosti ve srovnatelné podobě tak, jak jsou lidé zvyklí s nejpoužívanějšími světelnými zdroji současnosti, t.j. žárovkami a zářivkami to bude zejména otázka kolik je zákazník ochoten do takového osvětlení investovat. Aby si potenciální zájemci mohli udělat základní cenový rámec, orientačně lze odhadovat, že srovnatelné řešení osvětlení s výkonovými (nikoli malovýkonovými jako je například tento světelný zdroj LED) LED v.s. žárovky, zářivky, výbojky vyjde obvykle o řád více. Cena je míněna i pokud nepočítám regulaci, nebo dokonce možnost plynulého nastavení teploty světla. T.j. pokud se jedná o žárovkové svítidlo v ceně 1000,- Kč, pak obdobné svítidlo v provedení LED se srovnatelným světelným tokem vyjde včetně příslušenství na cca 5-10.000,- Kč (tato svítidla v eShopu neuvádíme). Ikdyž se přece jen nalezne zájemce, pro kterého cena není hlavní překážkou, pak dalším problémem je nedostatek různých typů a designů samotných výkonových LED svítidel. LED svítidla uváděná v eShopu zde a zde jsou v současnosti tzv. malovýkonová, vhodná pro dekorativní a orientační osvětlení (viz dále).
V souvislosti s určitou podobností vzhledu mezi reflektorrovými halogenovými zárovkami například řady DECOSPOT a malovýkonovými LED světelnými zdroji pro napájecí napětí 230V a patic GU10 jako například, je třeba upozornit na skutečnost, že se jedná o výkonově rozdílné světelné zdroje a tato LED s příkonem 1,3W nemůže být  použita jako přímá náhrada náhrada  žárovky DECOSPOT s příkonem 35W nebo 50W.

Současnost (08/2007):
V současnosti je v domácnostech nebo komerčních realizacích pro zákazníky běžně cenově akceptovatelné osvětlení LED aplikovat na místech jako orientační osvětlení na schodišti či chodbách, které se hodí při večerním provozu domu. Jedná-li se třeba o otevřené schodiště spojené s obývacím pokojem rodinného domu, pak osvětlení schodových stupňů pomocí LED nenaruší večerní atmosféru obývacího pokoje v porovnání například s nástěnným žárovkovým svítidlem s všesměrovou charakteristikou pro centrální osvětlení schodiště (což je nejčastější řešení osvětlení schodiště). Stejné orientační LED osvětlení doplněné automatickým ovládáním například pomocí senzoru pohybu se výborně hodí v noci na chodbě při cestě na toaletu (jakož i automaticky zapínané LED na samotné toaletě a v koupelně). Uživatel domu nemusí rozsvěcet hlavní osvětlení na chodbě nebo WC a opětovné usínání je příjemnější, jestliže je oko přizpůsobeno na tmu a nedošlo k podráždění nervové soustavy  člověka způsobené oslněním od naplno a často všesměrově svítícího centrálního světla na chodbě. Rozsvěcení takového nočního osvětlení navíc doporučujeme s náběhovým regulátorem (např s konstantou 3 sekundy) tak, aby rozsvícení a zhášení bylo plynulé a rozsvíceneí co nejméně dráždilo oko. Dále se v současnosti LED hodí pro dekorativní osvětlení fasády rodinného domku, zahrady a podobně. Nízká energetická spotřeba, dlouhá životnost LED i při trvalém provozu neklade významné nároky jak na provozní rozpočet spotřeby elektrické energie, tak nezatěžuje servis (opět se spálila žárovka..) a osvětlení může být zapnuto "jen tak pro parádu" třeba o víkendech (když už se do něj investovalo) a nikoli jen účelově po nezbytně dlouhou dobu třeba když jdeme domů Samozřejmě je zde otázka ekoligie a zbytečné spotřebě (jen pro radost), ale zde vycházím z toho komu, co více vyhovuje. Když chceme svítit, pak můžeme to může být energeticky úsporně. 
Osobně v současnosti tzv. "čistokrevnou" aplikaci osvětlení LED kompletně v celé v domácnosti neznám a to nejen u nás, ale doposud jsem nic podobného nezaznamenal například jinde v Evropě (nesetkal jsem se s realizací v žádné publikaci, pouze s dílčími realizacemi různých částí domu, viz předchozí odstavce).

Budoucnost:
Světelné zdroje LED čeká nepochybně velice zajímavá budoucnost zejména z důvodu stále rostoucí účinnosti, která je v současnosti u LED cca 120lm/W (04/2007), přitom vývoj účinnosti LED zřejmě ještě má rezervy. Výrobci sami v současnosti svítivost v tištěných katalozích neuvádí, jelikož uvedená hodnota může být v okamžiku vydání tištěné verze katalogu LED zdrojů již několikrát překonanou minulostí. Vedle účinnosti a životnosti která nejspíše ve většině případů překoná vlastní výrobek (t.j. během užitné doby lampy nebude nutno měnit světelný zdroj z důvodu opotřebení) lze očekávat opravdu velmi široký okruh aplikací osvětlení s LED, které se žárovkami a zářivkami doposud nebylo možno realizovat. Designéři mají otevřeno nové pole pro své nápady při tvorbě užitného, či kreativního designu svítidel (různá i uživatelem plasticky tvarovatelná svítidla a podobně).

Pokud jde o ceny, pak aby LED mohly najít své široké uplatnění v běžných aplikacích jako jsou domácnosti, kanceláře, průmysl, sport, zábava atd. a lze očekávat celkem rychlý pokles cen podobně jak tomu bylo v případě zářivek v provedení s konvenčním (tlumivkou) a elektronickým předřadníkem. Porovnání současné ceny zářivky s konvenčním předřadníkem zde a elektronickým předřadníkem zde je podle mne dostatečně názorným příkladem, přičemž si pamatuji doby, kdy se samotný elektronický předřadník v neregulovatelné podobě (bez svítidla) pohyboval v cenové relaci cca 2000,- Kč.

Základní rady při výběru LED žárovek. Aby spotřebitel předešel zklamání zejména z nedostatečné svítivosti LED žárovek, pak doporučujeme zajímat se o následující údaje:

Svítivost - Seriózní výrobce zvěřejní svítivost světelného zdroje v lm (lumeny). Orientační hodnoty svítivosti běžných hruškových žárovek 230V, E27 jsou:

15W klasická žárovka 230V má obvykle svítivost 90lm
25W klasická žárovka 230V má obvykle svítivost 220lm
40W klasická žárovka 230V má obvykle svítivost 430lm
60W klasická žárovka 230V má obvykle svítivost 730lm
75W klasická žárovka 230V má obvykle svítivost 960lm
100W klasická žárovka 230V má obvykle svítivost 1380lm
t.j. pokud např. světelný zdroj LED má svítivost 90lm lze ho orientačně považovat za náhradu 15W žárovky.

Stupeň podání barev:
Stupeň podání barev je údaj, který hodnotí věrnost barev při umělém osvětlení tzv. index Ra. Čím vyšší hodnota, tím lepší věrnost podání barev. Škála je v rozsahu 1-100. Za rozumnou hodnotu v domácnosti nebo kanceláři lze považovat stupeň podání barev Ra 80 a více. I zde platí, že stupeň podání barev zveřejňují spíše pouze renomovaní výrobci.

Účinnost LED světelného zdroje. Uvádí se v lm/W (lumeny na watt) hodnota vyjadřuje svítivost LED vzhledem k množství dodané energie. Nejčastější účinnost je 60lm/W (do r. 2010), v r. 2011 jsou na trhu k dispozici LED světelné zdroje s účinností 100lm/W a reálně jsou cca v 2012 očekávány LED světelné zdroje s účinností 150lm/W.
  

Katalog: LED svítidla, LED osvětlení, LED žárovky, LED pásky, LED neon. LED vánoční osvětlení.