Barvy a teplota světla - vlastnosti podání barev zářivek podle DIN 12464-1

31. 10. 2006


 

Srovnání energetické účinnosti světlených zdrojů zde.

Zářivkové trubice lze dělit jednak podle teploty světla, která je uváděna v Kelvinech (K) a dále podle indexu podání barev Ra.  

  

 

Ra = index podání barev.
K = teplota světla (teplota chromatičnosti) v Kelvinech. 


Staré značení zářivkových trubic OSRAM řady BASIC:

 


Označování technických údajů na světelném zdroji.

 


Jaká barva světla pro jaké osvětlení?

Vedle doporučení volby barvy zářivky výrobcem, hraje roli při rozhodování o tom který tón bílé zvolit, také osobní vkus, individuální světelné cítění a požadovaná světelná atmosféra. Nezanedbatelnou roli sehrávají rovněž místní zvyky a geografická poloha dané země. Severoevropané upřednosňují spíše teplé tóny, jihoevropané volí chladnější tóny bílé. Čím více se v uměle svítí a čím chladnější je podnebí v dané zemi, tím teplejší tón osvětlení si obyvatelé volí.


Volba zářivky dle druhu osvětlovaných prostor.

 


Barva světla zářivkových trubic.

Je-li barva světla zářivkové trubice s teplotou do 3300K, pak je světlo označováno jako teple bílé.


Mezi nejnižší teploty patří 2700K, která je výrobci označována jako Interna, nebo také Homelight.

 
Zářivka Interna, Homelight působí jako žlutavé, teple bílé světlo. Teplota 2700K se nejčastěji používá pro nastolení hodně teplé atmosféry například v galeriích klasického umění, muzeích, klasicky a starožitně zařízených interiérech, prodejnách koberců, divadla, hostince, které mají navodit atmosféru dávnějších dob, kdy se svítilo slabými žárovkami, nebo třeba jen petrolejkou či svíčkou. Světelné zdroje s teplotou 2700K lze podle výrobců doporučit i pro osvětlení nemocničních pokojů, čekáren u lékaře a podobně.

Je-li teplota kolem 3000K - 3300K, pak osvětlení působí jako jasné, ale slabě nažloutlé, napodobující teplé žárovkové světlo.


Teplota zářivek teple bílá - Warm white s teplotou kolem 3000K patří v současnosti v ČR nejvíce používáné barvě pro osvětlování interiérů obytných prostor, jako jsou rodinné domy a byty, ale i prodejny, společenské prostory a všude tam, kde se máme cítit příjemně a uvolněně a pod vlivem dobře realizovaného osvětlení. Teple bílé světlo navodí příjemnou atmosféru napodobující jasné a teplé žárovkové osvětlení dobré intenzity.


Rozsah teplot 3800K - 4000K je označována jako Cool white (studená bílá), nově značená jako chladně bílá.Světelné zdroje s teplotou Cool White - chladně bílá, se používají například pro osvětlení výrobních prostor, skladů, kanceláří, míst s vyšším pohybem lidí s požadavkem na ekonomické svícení a pořizovací náklady světelných zdrojů.


Sluneční světlo má vliv na aktivitu lidí. Napodobením denní barvy světla, můžeme u člověka vytvořit umělou stimulaci pracovních aktivit jako za bílého dne.


Teplota nad 5300K, je označována jako Daylight - denní světlo.


Světlo zářivky řady Daylight působí jako za jasného, bílého dne. V tomto spektru je k dispozici několik vyráběných teplot. Při výběru světelného zdroje je nutno se ale řídit nejen názvem Daylight, který je používán pro několik teplot, ale také číselným označením trubice, které uvádí stupeň podání barev Ra a charakteristickou teplotu chomatičnosti uváděnou v K (Kelvinech). Čím vyšší číslo teploty uvedené na trubici, tím je světlo bělejší. U nejvyšších teplot 8000K Skywhite, působí až slabě namodrale zbarvené světlo.


Spektrální charakteristiky dalších světelných zdrojů s vysokou teplotou chromatičnosti.

BIOLUX.

Biolux
Světelné zdroje Biolux se svým spektrem podobají přirozenému slunečnímu světlu.


SKYWHITE.

 
Vysoká teplota chomatičnosti světelného zdroje s teplotou 8000K SKYWHITE se používá na místech s nedostatkem denního světla v kancelářích, nákupních střediscích, ale také například při léčbě depresí během dlouhého zimního období, kdy je nedostatek přirozeného denního světla.


Speciální barvy světla.


COLOR PROOF - denní světlo 950 s teplotou 5300K s nejlepším podáním barev Ra=98.Používá se všude tam, kde záleží na absolutně nejlepším barevném sladění a nejjemnějších nuancích. Index podání barev Ra=98. Používá se v grafických studiích, fotografických a zubních laboratořích, v zařízeních pro kontrolu a porovnávání barev. Barva světla 950 má optimální barevný charakter, ovšem spojený s nižším světelným tokem díky tzv. pětipásmové technoligii zajišťující lepší podání barev, v porovnání s řadou 865, pro to je u provedení 950 nutný vyšší počet svítidel k dosažení stejné intenzity v porovnání s řadou 865.Index podání barev Ra. Při výběru zářivkových trubic je nutno věnovat rovněž pozornost kvalitě distribuovaného spektra, nazývaný jako index podání barev. Pro hodnocení indexu podání barev se používá stupnice se škálou 1-100, přičemž platí, že čím vyšší hodnora Ra, tím je lepší podání barev.Zářivkové trubice OSRAM řady Lumilux De Luxe někdy nazývané jako pětipásmové, s indexem podání barev Ra 90...100 mají velmi dobré podání barev a jsou vhodné pro aplikace, kde jsou nejnáročnější požadavky na kvalitu světla, jako jsou například ordinace, grafická studia, prodejny látek, kanceláře s požadavkem na věrnost podání barev jako jsou architektonická studia, náročnější výrobní prostory kde jsou hodnoceny například barvy a podobně.


Zářivkové trubice OSRAM řady Lumilux nazývané jako třípásmové s indexem podání barev Ra 80...89 mají podstatně méně spojitou spektrální charakteristiku, ale mají rovněž velmi dobré podání barev. Používají se na místech, kde je požadována dobrá kvalita světla, jako jsou kanceláře, prodejny, školy, chodby, lehký průmysl, čisté sklady, čekárny a podobně.


Pětipásmové zářivkové trubice řady Lumilux De Luxe mají lepší index podání barev Ra (90...100) o proti třípásmovým zářivkovým trubicím řady Lumilux u kterých je Ra 80...89, ale pětipásmové zářivkové trubice řady Lumilux De Luxe mají až o 30% nižší světelný tok (lm), o proti třípásmovým lineárním zářivkám Lumilux při srovnatelném elektrickém příkonu trubice.
 

Životnost zářivkových trubic řady LUMILUX.

 


Maximální světelný tok zářivek.


Hodnoty světelného toku a příkonu podle IEC 60081.
Minimální světelný tok jednotlivé zářivky je 92% jmenovitého světelného toku při 25st.C. Průměrně 95% jmenovitého světelného toku.
Určení provozní účinnosti svítidla se zářivkou T5 (d=16mm) se pro při okolní teplotě 25st.C.


Provozní poloha zářivek.


U zářivek průměru 26 a 38mm je provozní poloha libovolná.
U zářivek T5, HE a T5 HO se ve svislé poloze zářivka musí používat tak, aby patice byla umístěna dole. U svítidel s více zdroji musí být zářivky T5, HE a T5 HO používány s paticemi vedle sebe. Doporučená minimální vzdálenost patic u zářivek T5 je min 32mm pro dodržení světelného toku a teplotní křivky trubice.
Pokud jsou dvě zářivky v provozu vedle sebe je nutno dávat pozor, aby jejch konce s paticemi byly na stejné straně, tzn. aby se nezahříval tzv. "cold spot"

Použito materiálů Osram.

Kvalitní zářivkové trubice široké škály výkonů a druhů provedení naleznete v e-Shopu zde
LED úsporné žárovky naleznete v eShopu zde.